Przepisy kulinarne

WIGILIA 2023

Kruche babeczki z łososiem

Kruche babeczki można kupić lub zrobić samemu. Nadzienie: wędzone brzuszki łososia kupione na wagę(z Biedronki koło bazaru), ogórek kiszony, szczypiorek, groszek, drobno pokrojona papryka, majonez, jogurt, sól, pieprz.

Pierniczki

Składniki: 1 kg mąki, 1 i1/2 kostki margaryny ( masła), 1 i 3/4 szklanki cukru pudru, 3 jajka, 3 łyżeczki sody, 6 łyżek miodu, 2 torebki przyprawy do piernika ( po 20 g), 1 płaska łyżka mielonego pieprzu

Wykonanie: miód i cukier ( ew. 4 łyżki wody) zagotować, dodać przyprawy, ostudzić. Mąkę przesiać na stolnicę, dodać sodę , roztopiony tłuszcz, miód i jaja. Zarobić ciasto i wałkować porcje ciasta na grubość 2-4 mm. Wycinać pierniczki foremką, w każdy wcisnąć ziarnko pieprzu lub migdała, czy orzecha. Układać na papierze do pieczenia. Piec w 180 stopniach każdą porcję po 10 minut.

Wielkanoc 2023

Chlebek z ziołami

Ciasto: w 300 ml letniej wody rozpuścić 40 gr świeżych drożdży i 1/2 łyżeczki cukru, dodać 600 gr mąki, półtora/dwie łyżeczki soli i 50 gr oleju/oliwy. Wyrobić ciasto. Masło z ziołami:60-80 gr cebuli, 1 ząbek czosnku, natka pietruszki (same listki), bazylia, 1/2-1 łyżeczki soli, 60 gr miękkiego masła. Zmiksować składniki. Wykonanie: ciasto rozwałkować na prostokąt, posmarować masłem. Tortownicę o średnicy 28 cm wyłożyć papierem do pieczenia. Z ciasta kroić pasy 5 cm, zwijać w harmonijkę i ustawiać pionowo w tortownicy. Odstawić na 15 min do wyrośnięcia. Piec w temp. 200 stopni 25-30 min.


Śledzie pod chrzanową pierzynką

Śledzie pokroić na kawałki i ułożyć na talerzu. Pierzynka: drobno pokrojona cebula, starte na tarce jarzynowej jabłko, śmietana, chrzan, majonez, sól i pieprz do smaku. Składniki wymieszać, polać po śledziach.


Biała kiełbasa pieczona na kiszonej kapuście.

Kapustę kiszoną obgotować w wodzie z dodatkiem liścia laurowego, pieprzu i ziela angielskiego. Odcedzić. Na patelni zeszklić cebulę, a następnie przesmażyć kapustę. Całość wyłożyć do brytfanny, na wierzchu ułożyć ponacinaną białą kiełbasę. Przykryć folią aluminiową i piec w temp. 200 stopni ok. 1 godziny. Następnie zdjąć folię, ustawić piecyk na funkcję grill i podpiec kiełbaski.


Surówka z selera na słodko

1 obrany seler i 1 jabłko zetrzeć na tarce jarzynowej, dodać 3 łyżki rodzynek, 3 łyżki wiórków kokosowych, ew. orzechy włoskie, sok z cytryny, 2 łyżki cukru, sól i pieprz do smaku, majonez i jogurt albo śmietanę kremówkę.

Przepis Krysi na sałatkę z buraków

Jest to sałatka układana warstwami, czyli nie mieszamy składników. Wcześniej trzeba ugotować buraczki ( można też upiec), obrać, pokroić w cienkie plastry, doprawić solą, pieprzem, octem balsamicznym i odstawić do zmacerowania. Tak przygotowane buraczki układamy jako pierwszą warstwę, następnie młode liście szpinaku, rukolę, ser kozi. Posypujemy uprażonymi migdałami lub orzeszkami pinii, pestkami granatu. Całość polać sosem: musztarda, miód, ocet balsamiczny wymieszać, na koniec dodać oliwę, krótko zamieszać żeby sos nie zgęstniał.

Przepis na knedelki ze szczupaka i borowików na potrawce z pora

Przepis na knedelki poleca Danusia Dzięgiel więc do dzieła!

Składniki:
-600 gr fileta ze szczupaka
-150 gr borowików ( 75 gr suszonych i następnie namoczonych )
-2 jajka
-150 ml śmietanki kremówki
-4 łyżki siekanego koperku
-1/2 cebuli pokrojonej w drobną kostkę
-1 posiekany  ząbek czosnku
-400 gr pora ( tylko białe części )
-3 łyżki masła
-sól, pieprz, gałka muszkatołowa

Borowiki pokrój w drobną kostkę i  obsmaż na 1 łyżce masła z czosnkiem i cebulą.
Mięso szczupaka zmiel w maszynce do mięsa z sitkiem o drobnych oczkach.
Dodaj przyprawy i mieszaj dodając stopniowo jajka i śmietankę a następnie wybij ręką jak ciasto drożdżowe aż masa stanie się kleista.
Następnie dodaj borowiki, koperek i wymieszaj.
Dwiema łyżkami formuj knedelki i gotuj w osolonej, lekko gotującej się wodzie.
Pory pokrojone w drobne paski uduś na maśle, podlej wodą spod gotujących się knedelków, przypraw do smaku.
Knedelki wyłóż na gotową potrawkę i podaj.

Faworki/ róże karnawałowe. Oto przepis na tzw. chrust według znanej warszawskiej cukierni, który dawno temu usłyszałam w telewizji:
1 szklanka mąki
3 żółtka
1 czubata łyżka masła
1 łyżka kwaśnej śmietany
1 łyżka octu
Żółtka połączyć ze śmietaną i masłem. Następnie dodać mąkę i gdy się trochę połączy wlać łyżkę octu. Zagnieść jednolite ciasto i dobrze stłuc wałkiem ( chodzi o nabicie powietrza w ciasto ). Gotowe ciasto wkładamy do zamrażalnika co ułatwi potem wałkowanie oraz takie zmrożone ciasto nie klei się do deski i nie trzeba podsypywać tak dużo mąki, która później przypala się podczas smażenia. Tak przygotowane faworki można smażyć lub upiec. Oprócz tradycyjnych, podłużnych chruścików można zrobić tzw. róże karnawałowe. Trzeba wyciąć trzy kółka różnej wielkości i naciąć brzegi w czterech miejscach ( mniej więcej na krzyż ), a następnie ułożyć na sobie od największego kółka do najmniejszego i palcem nagnieść na środku by się zlepiły. Po usmażeniu posypać cukrem pudrem, a w środek włożyć wiśnię z konfitury, truskawkę itd.

Dyniowy wieczorek kulinarny

relacja i przepisy pod tym linkiem

http://utw.lomianki.pl/2013/11/i-wieczorek-kulinarny-dyniowy-za-nami.html#more

Przysmak kuchni chilijskiej

Pokaz kulinarny z Centrum Kultury w Łomiankach w ramach dnia chilijskiego

https://www.youtube.com/watch?v=kbrKy_O6q9o&feature=youtu.be

Przepisy kulinarne – chłodnik
Czerwcowe upały dają się nam we znaki. W tak gorące dni nasz kolega Leszek poleca chłodnik litewski w/g przepisu jego Babci z Wilna.
Sernik na zimno
Polecamy bardzo dobry przysmak na tę porę roku – sernik na zimno z biszkoptami i nutą owocową. Przepis pochodzi od „szefa kuchni” Leszka, który nie tylko świetnie maluje, ale też robi pyszne ciasta. Koniecznie wypróbujcie!
Ciasto cytrynowe
Swojego czasu mama Beaty Bendy piekła dla nas pyszne ciasto cytrynowe. Natknęłam się dziś na przepis na to ciasto.
2 szklanki cukru
1 szklanka wody
1 kostka masła
powyższe produkty należy zagotować i wystudzić
3 szklanki mąki Szymanowskiej – przesiać do oddzielnego naczynia
4 jajka – oddzielić żółtka od białek
1 duża cytryna
1 łyżka stołowa proszku do pieczenia
1 mały cukier waniliowy
Mąkę połączyć z proszkiem i cukrem waniliowym, wsypać do wystudzonego syropu i dokładnie wymieszać drewnianą łyżką. Rozbełtane żółtka połączyć z masą. Z cytryny otrzeć skórkę i wycisnąć sok -połączyć z ciastem. Białka ubić, połączyć z masą.
Piec w temp. 180 st. C około 60 min.
Lukier:
30 dkg cukru pudru, 3 łyżeczki kwaśnej , gęstej śmietany.
Sok z cytryny wlewać do lukru małymi porcjami do uzyskania konsystencji gęstej śmietany. Cały lukier dokładnie utrzeć i posmarować nim gorące ciasto.
Przepis na syrop z kwiatów mniszka lekarskiego

Syrop ten zwany też miodkiem z mleczy jest dobrym środkiem na przeziębienia i bóle gardła i dobrze go mieć w domowej spiżarce. Ważne jest, aby kwiaty mniszka zbierać w odpowiednich miejscach. Musimy mieć pewność że nie są one zanieczyszczone przez kurz i spaliny gdyż nie wolno ich płukać!
Przepis
Około 500 kwiatów mniszka (bez łodyżek ) rozłożyć na białym papierze aby wyszły z nich robaczki, po czym zalać 1 litrem zimnej wody, zagotować i pozostawić na całą noc.
Rano przecedzić przez płótno, lekko wygniatając.
Dodać ok. 2 kg cukru i sok z 2 cytryn. Gotować bez przykrycia, by uzyskać konsystencję syropu, który nie może być ani zbyt gęsty (bo może skrystalizować się), ani zbyt rzadki (bo może sfermentować) ok 1,5 godz. Gorący syrop przelewamy do słoiczków i gotowe.
Syrop z mniszka – o pięknym bursztynowym kolorze i lekko kwaskowatym smaku – można tak jak miód spożywać z chlebem, stosować do wypieku pierników i do sporządzania napojów gorących i orzeźwiających.