Semestr II 2023/2024


Zapraszamy na wykład – 26 lutego


23 lutego 2024

Stambuł to jedyne miasto na świecie, które leży na dwóch kontynentach, stanowiąc orientalną mieszankę Wschodu i Zachodu. Według oficjalnych danych, populacja miasta przekracza 15 milionów, a według nieoficjalnych nawet 20 milionów mieszkańców. Za sprawą swojej lokalizacji oraz bogatej historii (dawna stolica trzech imperiów: rzymskiego, bizantyjskiego oraz osmańskiego), Stambuł to prawdziwy tygiel kulturowy. Będzie więc o czym posłuchać na wykładzie Beaty Artymowskiej, na który zapraszamy w poniedziałek 26 lutego o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK. Wstęp wolny!


Wycieczka – 18-19 czerwca


20 lutego 2024

Zapraszamy do udziału w dwudniowej, autokarowej wycieczce do Botanicznego Ogrodu „Ziołowy Zakątek” w Korycinach  na Podlasiu w terminie 18 i 19 czerwca 2024r. Zgromadzono tam na 20 h powierzchni 1500 odmian roślin leczniczych i aromatycznych oraz przykłady kultury i tradycji Podlasia takie, jak: charakterystyczna dla regionu zabudowa drewniana i rękodzieło.

W ramach wycieczki, w drodze do Korycin zwiedzimy Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, a w drodze powrotnej Prawosławne Sanktuarium w Grabarce oraz miasto Drohiczyn.

Nocleg jest zarezerwowany w hotelu znajdującym się na terenie ogrodu. Pierwszego dnia jest przewidziana obiadokolacja przy ognisku, a drugiego dnia śniadanie w hotelu i obiad w Drohiczynie.

Koszt całkowity 300 zł. Zapisy i wpłaty do połowy marca u Danki Żelechowskiej, tel. 727 675 431.


Odwołane są zajęcia z JOGI w dniu 19 lutego!


Zapraszamy na wykład – 19 lutego


16 lutego 2024

Mieszkamy na Mazowszu, które dawniej było przez kilka wieków niezależną politycznie krainą, położoną w centralnej i północno-wschodniej Polsce. Dzieje Mazowi pod rządami kolejnych książąt były bardzo burzliwe, zmieniały się jej granice i przetaczały się liczne bitwy i wojny. W tej męskiej grze dochodziły do głosu też niezwykłe kobiety o mocnych charakterach, nieustępliwe i władcze. Poszukamy ich śladów w historii Mazowsza w czasie wykładu Daniela Sukniewicza w poniedziałek 19 lutego o godz. 18.00. Spotykamy się w sali widowiskowej CK. Wstęp wolny

– archeolog, dziennikarz, wydawca, organizator imprez plenerowych i gier przygodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i współautor książek (m.in. „Przewodnik archeologiczny po Polsce”, „Przewodnik – Szlak Książąt Mazowieckich”, przewodniki po stanowiskach archeologicznych),map (m.in. „Mapa archeologiczna Polski”, „Mapa Szlaku Książąt Mazowieckich”) i artykułów z zakresu archeologii, historii i turystyki. Projektant i koordynator szlaków turystycznych – m.in. Szlaku Książąt Mazowieckich – największego szlaku tematycznego na Mazowszu. Wydawca magazynu „Na Szlaku Książąt Mazowieckich” oraz portalu www.SzlakKsiazat.pl, w którym opisuje ciekawe miejsca na Mazowszu, najpiękniejsze zabytki, atrakcje turystyczne i pomysły na wycieczki.


Zaplanowany na czwartek wykład ” W poszukiwaniu utraconej Arkadii” w Zamku Królewskim nie odbędzie się. Wszystkich zainteresowanych bardzo przepraszamy!


Wycieczka – 11 kwietnia


11 lutego 2024

Planujemy wyjazd na jednodniową wycieczkę autokarową w dniu 11 kwietnia 2024 do dwóch bardzo ciekawych miejsc, tzn. do Fabryki Porcelany w Ćmielowie oraz do rezerwatu archeologicznego Krzemionki Opatowskie znajdującego się na liście UNESCO. Koszt wycieczki to 150 zł ( w tym obiad). Zapisy i wpłaty przyjmuje Grażyna Dąbrowska tel. 605 047 961.


Zapraszamy na wykład – 12 lutego


9 lutego 2024

Arabia Saudyjska leży na Półwyspie Arabskim, zajmuje  14 miejsce na świecie pod względem powierzchni i jest ok. 7 razy większa niż Polska, a zamieszkuje tam 32 mln ludzi. Każdy kojarzy Arabię z ropą naftową, szejkami, pustynią i kobietami, które od niedawna mogą prowadzić tutaj pojazdy mechaniczne. Przez Europejczyków jest postrzegana jako kraj kontrastów, w ostatnich latach otwarty na turystów, którzy jednak muszą przestrzegać obowiązujące tam normy obyczajowe. O zmianach, jakie ostatnio zachodzą w Arabii Saudyjskiej opowie nam Piotr Karpiński, podczas wykładu w poniedziałek 12 lutego o godz. 18.00. Spotykamy się w sali widowiskowej CK. Wstęp wolny!

Piotr Karpiński – z wykształcenia jest magistrem stosunków międzynarodowych oraz sinologii. Tłumacz języka chińskiego, wykładowca akademicki, pilot wycieczek. Twórca portalu Twoje Chiny, autor programów wycieczek po Chinach. Artykuły Piotra Karpińskiego: „Chiny zawsze niezwykłe” oraz „Xi’an – stolica 13 dynastii”.

Wykłady organizowane przez UTW są skierowane nie tylko do członków naszego stowarzyszenia, ale też do wszystkich mieszkańców , są ogólnodostępne niezależnie od wieku. Realizując je korzystamy m.in. z funduszy przyznawanych corocznie przez Gminę Łomianki na wprowadzanie w czyn projektów składanych przez organizacje pozarządowe.


Łomiankowska Karta Mieszkańca


6 lutego 2024

Od kilku miesięcy mieszkańcy gminy Łomianki mogą uzyskać Łomiankowską Kartę Mieszkańca, dzięki której skorzystają ze specjalnych ofert i zniżek w wyznaczonych sklepach i punktach usługowych. Karta zapewnia też pierwszeństwo w korzystaniu z wydarzeń kulturalnych, zwłaszcza tych sponsorowanych przez Urząd Gminy Łomianki. Warunkiem otrzymania Karty jest zameldowanie w Łomiankach oraz potwierdzenie rozliczania podatków w gminie Łomianki.

Nasze Stowarzyszenie, czyli UTW w Łomiankach, korzysta z wielu dotacji do zajęć ze środków Gminy Łomianki. Zostaliśmy więc zobligowani, do przyznawania pierwszeństwa (nie wyłączności!) w zapisach członkom posiadaczom ŁKM. Dobrze więc by było, gdybyście Drodzy Studenci, wyrobili sobie takową kartę – przyda Wam się w wielu sytuacjach.

Najprościej jest zrobić to przez internet za pomocą strony www.karta.lomianki.pl lub przez aplikację Łomiankowska Karta Mieszkańca. Aplikacja jest dostępna w sklepie Google Play i Appstore. Pierwszym krokiem jest rejestracja swojego konta, a następnie, już po potwierdzeniu tej rejestracji, koniecznie trzeba złożyć wniosek o przystąpienie do programu Łomiankowskiej Karty Mieszkańca.

Aby wypełnić ten wniosek , oprócz podania swoich danych, przygotujcie swoje zdjęcie (można zrobić samemu) i dokumenty z US Bielany – szczegóły znajdziecie na stronie https://www.lomianki.pl/pl/aktualnosci/16390,Jak-zostac-posiadaczem-Lomiankowskiej-Karty-Mieszkanca-instrukcja.html?search=455950774928 . Mając potrzebne dokumenty, zapisane na komputerze lub w pamięci telefonu, wypełnicie wniosek w 5 minut.

Osoby, które nie mają dostępu do internetu (lub rozliczają się za pomocą innego dokumentu PIT lub podatku rolnego), mogą udać się do Wydziału Promocji i Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Łomiankach przy ul. Staszica 2 i wypełnić wniosek. Należy mieć przy sobie dokument tożsamości oraz PIT za ubiegły rok. Zdjęcie, w przypadku jego braku, zrobią Wam na miejscu telefonem.

Obsługa interesantów odbywa się w:

  • poniedziałki od 10.30 do 17.30
  • czwartki od 8.30 do 15.30
  • tel. 22 888 98 50

Nie jest ta cała procedura skomplikowana, zawsze można dopytać o szczegóły, lub później skorygować błędnie wysłane dokumenty. Powodzenia!


UWAGA! Bilety na obydwa przedstawienia; „Kwartet” i „Wzrusz moje serce” są wyczerpane. Agnieszka będzie je rozdawać wszystkim szczęśliwym posiadaczom na początku marca w czasie wykładów.


Bilety do teatru – 17 marca


2 lutego 2024

Agnieszka zbiera zapisy na sztukę pt. „Wzrusz moje serce” w teatrze Ateneum 17 marca (niedziela) o godz. 17.00. Cena biletu 40 zł.

Nie jest to prosta historia o źle ulokowanej miłości i nieudanych relacjach. Wzrusz moje serce pod płaszczykiem groteski i farsy ukrywa egzystencjalną beznadzieję i niemożność wyrwania się z absurdów codzienności. Chociaż spektakl zaczyna się jak farsa, stopniowo coraz mocniej wybrzmiewają w nim poważne tony. I coraz wyraźniej widać, że jakkolwiek byśmy się starali, nie będzie ucieczki, bo nieustannie sami siebie z powrotem w tę beznadzieję wpędzamy. ( fragmenty recenzji Anny Szymonik )

Sztukę reżyseruje Artur Tyszkiewicz, uchodzący za „specjalistę od Levina” twórca kilku znakomitych spektakli opartych o jego sztuki (m.in. w Ateneum wyreżyserował w 2011 r. „Shitza”).  W głównych rolach Łukasz Simlat, Julia Kijowska, Grzegorz Damięcki. 


Uwaga uczestnicy warsztatów malarskich! Najbliższe zajęcia w sobotę 3 lutego odbędą się zgodnie z planem o godz. 10.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Zapraszamy!

Zapraszamy na warsztaty malarskie również wszystkich słuchaczy UTW, którzy chcieliby spróbować swoich sił w sztukach plastycznych. Dysponujemy wszelkimi materiałami typu; papiery, farby, pastele itp., a nasi instruktorzy, państwo Kuźniccy pomagają zrobić t.zw. pierwszy krok. Sami się przekonacie, że jest to bardzo wciągające hobby.

OGŁOSZENIA

W lutym i marcu dwa razy wejdziemy w świat krainy wiecznej wiosny, pozbawionej wszelkich trosk – Arkadii, ziemskiego wyobrażenia raju. Zapraszamy na wykład oraz na wystawę.

15.02 (czwartek) godz.11.00, Zamek Królewski, 10zł. Wykład „W poszukiwaniu utraconej Arkadii” –13.03. (środa) godz.11.30, Muzeum Narodowe, 25zł. Wystawa „Arkadia” prezentująca dzieła sztuki od wczesnego renesansu do współczesności, które przedstawiają różnorodne interpretacje mitu Arkadii.

Zapisy i wpłaty przyjmuje Grażyna Dąbrowska tel. 605 047 961


UWAGA! Osoby zapisane na wycieczkę z p. Zatorowską: „Śląsk, Praga” 18-21.04. 2024 r. proszone są o wpłaty kolejnej raty (osoby, które zapisywały się u G. Dąbrowskiej wpłacają u niej).

Następne planowane wycieczki z p. Elżbietą Zatorowską:

– 24-26.05.24r (3dni) Ziemia Lubuska (Park Mużakowski, Zielona Góra, Słońsk, Łagów, Lubniewice),

– 22-23.06.24r (2dni) Szlak Piastowski (Włocławek, Kruszwica, Strzelno, Gniezno, Ostrów Lednicki),

Zapisy i zaliczkę (100zł) przyjmuje bezpośrednio p. E.Zatorowska (tel.668 458 610) lub w Łomiankach G. Dąbrowska (tel.605 047 961)


Zapraszamy na wykład – 29 stycznia


26 stycznia 2024

Polska sztuka ludowa to nie tylko rękodzieło artystów samouków takie jak: malarstwo, tkactwo, wycinanki, hafty, czy wikliniarstwo. Do folkloru, t.zw. niematerialnego, zaliczane są wszelkie przysłowia polskie, pieśni, tańce i legendy. Głęboko zakorzenione w tradycji danego ludu są obrzędy wykonywane przy okazji określonych świąt i uroczystości – świeckie lub religijne. Obrzędy ludowe i inne przejawy twórczości wiejskich społeczności są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Elżbieta Zatorowska poprowadzi nas przez najbardziej znane regiony sztuki ludowej na wykładzie w poniedziałek 29 stycznia 2024 o godz. 18.00. Zapraszamy do sali widowiskowej CK. Wstęp wolny!