Aktualności


Zapraszamy na wykład 27 września


23 września 2021

O tym, jak pasjonująco o swoich podróżach opowiada Elżbieta Wichrowska-Janikowska przekonaliśmy się już nie raz. Zapraszamy na jej kolejną ciekawą relację, zobrazowaną własnoręcznie wykonanymi zdjęciami, w najbliższy poniedziałek 27 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach.

Gwatemala

Na zaostrzenie apetytu, jak to okresliła nasza prelegentka, krótka zapowiedź o czym posłuchamy:


Flores, to miasto położone na wyspie na jeziorze Petén. Zbudowane jest na ruinach majowskiego miasta Noj Petén będącego ostatnim miastem Majów, które zostało zdobyte przez Hiszpanów. Badania archeologiczne wykazały, że Majowie zakładali osady na terenach dzisiejszej Gwatemali już tysiąc lat przed naszą erą. Do nich należą m. in. Tikál I Yaxha.
Tikál to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Gwatemali. Obejmuje ruiny miasta zamieszkałego przez Majów już w I wieku naszej ery. To tu znajduje się najwyższa w świecie Majów piramida. Yaxha to położone w pobliżu miasto starsze od Tikal z kompleksem świątyń i zespołem rezydencjonalnym.

Pokaz zdjęć obejmuje Flores, Tikal, Yaxa i miasto Gwatemalę.


Wycieczka 23.09 – Ogłoszenia


19 września 2021

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że już w ten czwartek 23.09. jest wyjazd na wycieczkę do Żyrardowa, Pruszkowa i Radziejowic. Autokar będzie czekać przy kościele Św. Małgorzaty w Łomiankach, ul. Wiosenna. Startujemy dokładnie o godz. 8.00 . Koszt to 40 zł, w tym obiad w Żyrardowie.

UWAGA!

Osoby zapisane na wycieczkę do Żyrardowa proszone są o wpłatę 40 zł. do Grażyny Dąbrowskiej (tel. 605 047 961) najpóźniej jutro tj. 20. 09., Grażyna będzie przyjmować wpłaty od 17.30 przed wykładem.


Zapraszamy na wykład 20 września


16 września 2021

Po raz drugi będziemy gościć na naszym UTW panią Ulę Kowalczuk, która rok temu dała się poznać jako miła prelegentka, znawczyni tematu i prawdziwa pasjonatka koni. Zapraszamy więc na jej wykład 20 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK.

ULa Kowalczuk – „Prywatnie jestem „koniarą” – czyli miłośniczką koni i jeździectwa, od 2006 roku właścicielką Tiszmena – konia szlachetnej półkrwi, jego jedynym jeźdźcem i trenerem. Przez z górą 15 lat, konsekwentnie podążając śladem końskich kopyt, zafascynowałam się nie tylko tym właśnie koniem, lecz także wielowiekową historią tych pięknych zwierząt w Polsce, tradycjami i językiem polskim związanymi z nimi.” (źródło: konizmy.pl)


Bilety do teatru


16 wrzesnia 2021

Proponujemy wyjście do Teatru Narodowego na nową adaptację sceniczną powieści Joan Lindsay pt.” Piknik pod wiszącą skałą” w dniu 28 października 2021, godz. 19.00.

https://www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,409,piknik_pod_wiszaca_skala_nowa_adaptacja_sceniczna_powiesci_joan_lindsay.html

Bilety należy zarezerwować oraz opłacić do 28 września u Ewy Domin, tel. 506 139 430. Zapraszamy!


Dyskusyjny Klub Książki


15 września 2021

Miłosników czytelnictwa zapraszamy do udziału w Dyskusyjnym Klubie Książki w przyszły wtorek 21 września o godz. 18.00. Spotkania poświęcone wybranej pozycji z litaratury odbywają się w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Tym razem będzie to powieść kryminalna Olgi Tokarczuk pt.”Prowadź swój pług przez kości umarłych„.

 O motywach powstania powieści Tokarczuk mówiła: „Chciałam poruszyć czytelnika i wzbudzić w nim opowiadaną historią pewien rodzaj moralnej niewygody. Chodziło mi o to, żeby czytelnika przeszedł dreszcz – gniewu i grozy” [ze strony internetowej tokarczukwydawnictwoliterackie.pl]. 

Dyskusję poprowadzi Magdalena Doroba.


Malowany Ogród


14 wrzesnia 2021

„Malowany Ogród”, tak nazwali swoją wystawę uczestnicy warsztatów malarskich podczas tegorocznej edycji Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy, wydarzenia, które ma już swoją markę i jest popularne wsród mieszkańców gminy Łomianki. Kto dotarł na ulicę Pionierów i przekroczył bramę Malowanego Ogrodu mógł zobaczyć jak urokliwe było połączenie kolorów natury z barwami obrazami, a światło słoneczne, rozproszone przez korony strzelistych sosen, dodatkowo jeszcze uwydatniało walory pracy zarówno ogrodniczki jak i malarzy. Zaś kto nie był, niech żałuje.

Pozostałe zdjęcia znajdują sie pod tym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/9smuqCUNn3WjazQn6

I jeszcze filmowy spacer po Malowanym ogrodzie.


Zapraszamy na wykład 13 września


9 września 2021

Zapraszamy na pierwszy w roku akademickim 2021/22 wykład, który odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury ul. Wiejska 12A 13 września o godz. 18.00 .

W bułgarskiej Dolinie Róż

Wykład poprowadzi dr Slaviana Holc, która jest rodowitą Bułgarką, mieszkającą od wielu lat w Polsce. Prelegentka jest doktorem socjologii, ale specjalizuje się również w aromaterapii i jest właścicielką sklepu internetowego Bułgarska Róza (roseship.pl), w którym oferuje bułgarskie kosmetyki na bazie ekstraktów, pochodzących z płatków Królowej Kwiatów.


Zapraszamy na wystawę


7 września 2021

Grupa malarska, działająca przy naszym UTW, serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę swoich prac. Na trasie zwiedzania odbywających się corocznie Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy, jest duży, ładny ogród, który na potrzeby tej inicjatywy udostępniła twórcom nasza koleżanka Gabrysia. Tam, wsród zieleni, zawisną w niedzielę 12 września barwne obrazy i rysunki, które swoimi kolorami będą konkurować z kwitnącymi kwiatami przemijającego lata.

Według prognoz pogody szykuje się ciepły, słoneczny weekend, zapamiętajcie więc ten adres: ul. Pionierów 33 na Dąbrowie. Malarze z radością będą czekać na Was między godziną 13.00 a 18.00. Zabierzcie ze sobą rodziny oraz znajomych i miłego oglądania!

O samym wydarzeniu jakim są Otwarte Ogrody i innych artystach biorących w nim udział możecie poczytać na Facebooku https://www.facebook.com/otwarteogrodyartystowdabrowy/


Wycieczka jednodniowa


3 września 2021

Zbieramy zapisy na jednodniową wycieczkę autokarem 23 września do Żyrardowa, Pruszkowa i Radziejowic. Naszym przewodnikiem będzie pani Elżbieta Zatorowska.

 • Żyrardów – spacer po mieście typowo przemysłowym, z dobrze zachowaną, ponad stuletnią, ceglaną zabudową: dawna fabryka, budynki mieszkalne, szkoła i kościół
 • Pruszków – zwiedzanie Galerii Figur Stalowych ( powstałych z recyklingu złomu)
 • Radziejowice – Pałac Krasińskich, najwięszy zbiór obrazów Józefa Chełmońskiego

Koszt wycieczki to opłata 2 zł za ubezpieczenie + obiad.

Informacja i zapisy: tel. 605 047 961


Lektoraty języka angielskiego


30 sierpnia 2021

Osoby zainteresowane nauką języka angielskiego prosimy o zgłaszanie się pod nr tel. 506 139 430. Znając Wasze zapotrzebowanie ustalimy grupy, cenę itp.


Spotkania brydżowe


27 sierpnia 2021

Słuchaczy naszego UTW, miłośników gry w brydża, zapraszamy na karciane partyjki już od 1 września w każdą środę i czwartek w godzinach 10.00 – 14.00. Stoliki czekają w sali konferencyjnej Centrum Kultury, karty i kawa we własnym zakresie.


Zapraszamy na zajęcia ruchowe od 2 września


27 sierpnia 2021

UWAGA! Od nowego semestru zmieniają się niektóre godziny zajęć ruchowych!

 • Gimnastyka – wtorki i piątki o godz. 8.00 i 9.00
 • Joga – poniedziałki i czwartki o godz. 10.00
 • Aqua aerobic – wtorki i piątki o godz. 13.00
 • Nordic walking – środy o godz. 10.00 (Lasek Młociński)

12 sierpnia 2021

Zarząd UTW w Łomiankach zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków naszego uniwersytetu, które odbędzie się 26 sierpnia 2021 r. o godz. 10.00 w sali plastycznej Centrum Kultury, ul. Wiejska 12a. Mimo wakacji bardzo liczymy na Waszą obecność.


Zbiory opowieści


27 lipca 2021

Bohaterami miniserialu zatytułowanego „Zbiory opowieści” są przedmioty będące spuścizną po znanych pisarzach lub związane z historią polskiego pismiennictwa i wydawnictwa. Muzeum Literatury odkurzyło niektóre zalegające magazyny eksponaty i ciekawie przybliżyło dzieje ich powstania oraz kim byli właściciele owych rzeczy. Z przewidzianych jedenastu odcinków, ukazało się do tej pory pięć, w których pracownicy muzeum odkrywają kolejne tajemnice druków, rękopisów itp.

Przekornie zacznijmy od ostatnio zamieszczonego odcinka, nr 5, pt. „Pani od przyrody”. O kim mowa? O Elizie Orzeszkowej, pisarce epoki pozytywizmu, autorce powieści „Nad Niemnem”, którą rozpoczynają długie i niezwykle szczegółowe opisy przyrody. Każdemu kto przebrnął przez te opisy czytając szkolną lekturę i nie zasnął – składamy gratulacje! Jak się okazuje, Eliza Orzeszkowa, właśnie tam, na łąkach i polach nad rzeką Niemen znalazła ukojenie po rozwodzie z dużo starszym od niej Piotrem Orzeszką. W czasie spacerów zbierała napotkane rośliny, nastepnie je suszyła i dokładnie opisywała w zielnikach. Prawdziwym fenomenem są też albumy pełne florystycznych kompozycji świadczące o wielkim artyźmie pisarki. Obejrzyjcie zresztą sami.

Prawda, że piękne.

Ten i pozostałe odcinki znajdziecie na stronie Muzeum Literatury http://muzeumliteratury.pl/pani-od-przyrody-piaty-odcinek-miniserialu-zbiory-opowiesci/

Życie i twórczość Elizy Orzeszkowej https://dzieje.pl/postacie/eliza-orzeszkowa-1841-1910


Wycieczka po Mazowszu 31 lipca


14 lipca 2021

kościół obronny w Brochowie

Rada Seniorów gminy Łomianki organizuje wycieczkę jednodniową 31 lipca 2021r. do Brochowa, Żelazowej Woli i Granicy dla mieszkańców 65 + naszej gminy. Wyjazd (transport autokarem, wstępy, koncert i posiłek) jest bezpłatny. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród mieszkańców. Z każdego sołectwa lub osiedla prosimy o listę uczestników do piątku 16 lipca.

Liczba miejsc jest ograniczona i będzie ważna kolejność zgłoszeń. Na każde sołectwo lub osiedle przypada 2-3 miejsca. W sytuacji dużego zainteresowania tworzymy listę rezerwową.

Program wycieczki:

1. Zwiedzanie kościoła w Brochowie  nad Bzurą/posiada status bazyliki mniejszej/- miejsce  chrztu  Fryderyka Chopina

 2. Koncert muzyki Chopina w Żelazowej Woli o godz. 12 oraz zwiedzanie muzeum, dworku i parku. Park można zwiedzać w czasie koncertu /alternatywnie można  pójść na lody, kawę lub obiad  i  jednocześnie słuchać koncertu/

3. Zwiedzanie w miejscowości Granica: skansen, cmentarz, muzeum przyrodnicze i posiłek( grill) w miejscu przeznaczonym na piknik

Kontakt w sprawie wycieczki: Anna Bernatowicz- Sobiech absobiech@gmail.com , Alicja Siemianowska- Woźniak   asiemian@gmailcom , Danuta Żelechowska   zelechowska.danuta@gmail.com


Cyprian Kamil Norwid


13 lipca 2021

Norwid tworzył poezję nowoczesną i ponadczasową, krytycznie patrzył na świat i szukał prawd uniwersalnych. W swoich wierszach stosował nowe, jak na tamte czasy, środki artystycznego wyrazu; neologizmy, niedopowiedzenia, ironię, skróty myślowe i aluzje. Najczęściej pisał o otaczającej go rzeczywistości i o miejscu człowieka w dziejach ludzkości. Potomni nadali mu przydomek „poety myśli”.

Kilka cytatów z poezji Norwida:

Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, Praca by się zmartwychwstało”

„Miłości! W Tobie jednej odpocznienie, i moc, i bytu oś: w Tobie sumienie”

” Któż nie chciałby stać się przez szczęście głupszy, zamiast być mądrzejszym przez szkodę?”

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”


Aktywni seniorzy to my


7 lipca 2021

Uprawianie wszelkich form aktywności fizycznej w starszym wieku daje same pozytywne skutki. Po pierwsze, poprawia ruchomośc stawów, wzmacnia kości i siłę mięśni, ale to nie wszystko. Dobra sprawność fizyczna to także bardziej aktywna postawa wobec życia, wiara w siebie i we własne możliwości. Oczywiście, najważniejsze jest zdrowie, bez niego nasza mobilność i odporność psychiczna spadają. Możemy sobie pomóc czynnie uczestnicząc w takich zajęciach jak: gimnastyka, joga, aqua-aerobic, nordic-walking, czy spacery i wycieczki. Nasi studenci są dla innych przykładem, nie lenią się nawet w wakacje. Jak to mówią: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – i oby jak najdłużej!


Wycieczka do Warki 15 sierpnia


1 lipca 2021


Wyjazd z Ursusa o godz. 8.00, podstawienie autokaru godz. 7.45
na parking przed Domem Kultury „Portiernia” ul.Traktorzystów 20


Przejazd do WARKI – zwiedzanie miasta, które w 2021 r. obchodzi wspaniałą rocznicę 700-lat praw miejskich:

 • WARKA – WINIARY – zwiedzanie z przewodnikiem interesującego Muzeum Kazimierza Pułaskiego wraz z wystawą o historii miasta „Warka – miasto dotknięte historią”
 • Zwiedzanie wystawy czasowej – ekspozycja zatytułowana „Jutro – kim chcesz być? Michała Jackowski. Rzeźba” udostępniona będzie w parku, w nowoczesnej sali wystaw czasowych Centrum Edukacyjno-Muzealnego oraz w pałacu. Zaprezentowane jest 28 dzieł z marmuru i brązu, niektóre z nich ważą 718 kg, inne 640 kg, ale znajdziemy tu także lekkie i mniejsze formy.

  Michał Jackowski – wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszka i pracuje w Białymstoku. Za swoją twórczość był już wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji – dwie nagrody za cykl prac pt. „Antique Games” (2017); dwie nagrody podczas Artrooms Roma w Rzymie (2019). W 2020 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt twórczości. Jego prace prezentowane są na świecie, m.in. współpracuje na stałe z włoską Galerią Cris Contini Contemporary, która promuje jego twórczość w Anglii, Włoszech, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Ponadto reprezentowany jest przez warszawską Artutito-Exquisite Art Gallery.
   
 • Spacer po centrum miasta – m.in rynek z ratuszem, gdzie eksponowana jest wystawa o historii miasta, zabytkowe kościoły, panorama doliny rzeki Pilicy

Czas wolny do dyspozycji uczestników – możliwość organizacji obiadu z nutą regionalną – smakami jabłkowymi – w cenie ok. 30-35 zł /osoba

POPOŁUDNIE NA SZLAKU JABŁKOWYM W POSZUKIWANIU LOKALNYCH SMAKÓW

 • GOSPODARSTWO SADOWNICZE „SEKRETY SADU” – opowieść o produkcji jabłek przez lokalnego dostawcę, degustacja produktów jabłkowych i możliwość zakupu
 • HODOWLA JAGODY KAMCZACKIEJ „BLUE HASKAP” – poznanie tajników produkcji i opowieść o ciekawym smaku, degustacja produktów bazujących na jagodach – np. konfitur, możliwość zakupu

UWAGA! Zapisy zbiera Ela Juźwiak tel.507 971 368 ( do 15 lipca)


Zapraszamy na film 28 czerwca


26 czerwca 2021

Zanim rozjedziemy się na wakacyjne wojaże, spotkajmy się jeszcze raz w klimatyzowanej sali widowiskowej CK w poniedziałek 28 czerwca o godz. 18.00 i spędźmy miło czas na specjalnym seansie kinowym. Obejrzymy film z 2018 roku pt. „Uśmiech Etruska”, który momentami nas zasmuci, momentami rozbawi i wzruszy – jak to historia z życia wzięta. Będą urokliwe, szkockie pejzaże i zgiełk miejskiej, betonowej dzungli, będą kłopoty i niespodziewana odmiana losu, a nawet miłość. Przygotujcie husteczki nie tylko na okoliczność kataru. Wstęp wolny!


Cyprian Kamil Norwid


23 czerwca 2021

Jesienią tego roku, a dokładnie 24 września, będziemy obchodzić dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Jest to więc teraz dobry czas, aby przypomnieć sobie sylwetkę czwartego wieszcza narodowego, jego dzieła i zasługi dla polskiej kultury. Niedoceniany przez współczśnych mu twórców i recenzenzentów, został odkryty na nowo w okresie Młodej Polski przez literata Zenona Przesmyckiego, który m.in. opublikował wiele utworów Norwida w czasopismie „Chimera”. Od tamtej pory Norwid inspiruje, nie tylko polskich, poetów, muzyków, myslicieli i badaczy literatury.

Włączając się w rocznicowe obchody, grupa uczestników warsztatów malarskich, z inicjatywy swoich opiekunów, Haliny i Bartłomieja Kuźnickich, przygotowuje wystawę prac plastycznych ilustrujących bardzo popularne i te mniej znane wiersze poety. Zachęcamy do sięgania po księgozbiory z poezją wieszcza oraz do chwytania za pędzle, kredki itp. Każda praca powiększy naszą wystawę. Tymczasem zapoznajmy się z życiorysem Norwida i dywagacjami nad jego spuścizną w podkastach Polskiego Radia:

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2313794,Cyprian-Kamil-Norwid-czwarty-wieszcz-narodowy


Zapraszamy na wykład 21 czerwca


16 czerwca 2021

Obficie kwitnące kwiaty, uprawiane w donicach, skrzynkach czy wiszących pojemnikach są najpiękniejszą ozdobą naszych balkonów i tarasów. Co roku sklepy ogrodnicze oferują nowe gatunki i odmiany roślin, powodując u kupujących liczne rozterki które wybrać i jak je skomponować by osiągnąć efekt „wow”.

Też macie ten problem? W jego rozwiązaniu pomoże Wam dr Monika Latkowska z Katedry Roslin Ozdobnych na SGGW, podczas wykładu „Nowe rośliny na balkony i tarasy ” w poniedziałek 21 czerwca o godz. 18.00, jak zwykle, w sali widowiskowej CK. Zapraszamy!


Film


9 czerwca 2021

Nie spotkamy się już w tym semestrze na wtorkowych porankach filmowych. Miłośnicy X Muzy mogą wybrać się do kin, w których warte zobaczenia m.in. są nagrodzone Oskarami: „Nomadland”, „Ojciec”, „Na rauszu” i „Minari”. Preferującym kino domowe, gorąco polecam film, który już od dawna marzył mi się, abyśmy go razem obejrzeli, tzn. „Ostatnie tango” z 2015 roku. Jest to dokument o najsłynniejszej w historii parze tancerzy tanga argentyńskiego.

Tym, którzy, tak jak i ja, przegapili emisję filmu w TVP Kultura podaję link, aby to nadrobić lub obejrzeć jeszcze raz i jeszcze raz…

https://vod.tvp.pl/video/ostatnie-tango,ostatnie-tango,54218399

Ach, zatańczyć takie tango chociaż raz w życiu. Miłego oglądania!

M.Kołtonowska


Zapraszamy na wykład i wycieczkę


1 czerwca 2021

Jeszcze przed wakacjami zapraszamy na pachnący słońcem i wonnościami nieskażonej przyrody wykład Elżbiety Zatorowskiej pt. „Ziemia Lubuska – nie tylko winnice”. Być może uwzględnicie ten rejon Polski w Waszych planach wyjazdowych . Spotykamy się w poniedziałek 14 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Pani Elżbieta Zatorowska zaprasza nas na spacer po Warszawie „Śladami Jana Zachwatowicza” w czwartek 17 czerwca. Zbiórka o godz. 11.30 koło Kolumny Zygmunta na Starym Mieście.

 Jan Zachwatowicz – architekt, historyk sztuki i konserwator zabytków, autor planów rekonstrukcji Zamku Królewskiego, Starego Miasta i bazyliki św. Jana Chrzciciela w Warszawie, zniszczonych przez Niemców po Powstaniu Warszawskim.


Badania w kierunku osteoporozy


25 maja 2021

Osteoporoza – choroba zwana „cichym złodziejem kości” przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy już się rozwinie, nawet niewielki uraz wystarczy aby doszło do złamań kończyn. Wiele czynników sprzyja tzw. rzeszotnieniu kości; menopauza, leki, nieodpowiednia dieta oraz niedostateczna aktywność fizyczna.

Jeśli jeszcze nie podjeliście żadnych kroków w celu zbadania stanu swoich kości to teraz macie ku temu okazję.

ZAPRASZAMY KOBIETY W WIEKU 50-80 LAT

NA

BEZPŁATNE BADANIA W KIERUNKU OSTEOPOROZY

Badanie będzie wykonywane w Łomiankach ( prwdopodobnie w Royalmedzie), w specjalistycznym ambulansie medycznym. W ramach tego projektu każda osoba jaka będzie miała wynik odbiegający od normy może być zaproszona na specjalistyczną konsultację medyczną. Namawiamy Was gorąco do przebadania się! Zgłoszenia przyjmuje Ela Juźwiak tel. 507 971 368.


II SEMESTR CZAS ZACZĄĆ


19 maja 2021

Dzieci do szkół, a my na UTW!

Od 22 maja wracają warsztaty malarskie z Państwem Kuźnickimi. Spotykamy się w każdą sobotę o godz. 10.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Nadal obowiązują maseczki i zachowanie dystansu.

Od 1 czerwca kontynuacja zajęć ruchowych o stałych porach:

 • gimnastyka – wtorki i piątki dwie grupy o godz. 7.30 i 8.30 w CK
 • aqua aerobic – piątki o godz. 13.30 w ICDS
 • joga – poniedziałki o godz. 10.00 i czwartki o godz. 9.00 w CK (oprócz 3 czerwca – Boże Ciało)

ZAPRASZAMY!


Ziołowy Zakątek


13 maja 2021

Jesienią 2019 roku gościła u nas z wykładem o ziołach pani prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wspomniała wtedy o szczególnym ogrodzie botanicznym na Podlasiu, nazwanym „Ziołowy Zakątek” i zachęcała do odwiedzin tego miejsca właśnie wiosną, najlepiej w czerwcu, gdy większość ziół kwitnie.

Przypominamy o tym, gdyż poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią umożliwia wyjazdy turystyczne, a pogoda też sprzyja wycieczkowiczom. Tych, którzy pozostaną jednak w domu zabieramy już teraz na spacer po ogrodzie – wirtualny. Naszym przewodnikiem będzie założyciel „Ziołowego Zakątka”, Mirosław Angielczyk, który zamiłowanie do roślin wykorzystywanych w zielarstwie zawdzięcza babci.


Drzewka Emausowe


27 kwietnia 2021

Kraków słynie z licznych tradycji ludowych, obrzędów i legend. Pielęgnując te tradycje, Muzeum Krakowa już 78 razy organizowało konkurs na słynne Szopki Krakowskie wpisane na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, natomiast od siedmiu lat, w porze Wielkanocy, uzdolnieni rzemieślnicy przysyłają do muzeum swoje prace na konkurs Drzewek Emausowych. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Na corocznym odpuście Emausie, na krakowskim Zwierzyńcu, ustawiano kramy z piernikowymi sercami, glinianymi gwizdkami, drewnianymi zabawkami i figurkami, balonami i owymi drzewkami. Pamiątki emausowe mają ponoć moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście.

W ubiegłym i w tym roku, z powodu pandemii bazar był odwołany, ale konkurs na drzewka przeprowadzono. Jeśli wybieracie się do Krakowa na majówkę możecie obejrzeć pokonkursową wystawę pracowicie wykonanych drzewek, zainstalowaną w Barbakanie.

Może za rok i my pokusimy się o udział w konkursie, albo zrobimy swoją wystawę. Ostatecznie w temacie ptaszków mamy już jakąś wiedzę, a i zdolności nam nie brakuje. 🙂


Wiosenne spacery


21 kwietnia 2021

Wiosna w tym roku bawi się z nami w kotka i myszkę, to wpadnie na chwilę, to znów się chowa. Po roku pandemii i siedzenia w czterech ścianach, nasza dyscyplina żeby systematycznie ćwiczyć i nie podjadać legła w gruzach, więc bardzo potrzebujemy ładnej pogody i ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego, gdy wiosna już na dobre zagości wybierzmy się na spacer. A gdzie? Na …bagna. Nie, nie, to nie żart. O tej porze roku, bagna i mokradła są piekne, zachwycają delikatną zielenią, ubarwioną kwitnącymi kaczeńcami i jaskrami oraz błekitem nieba przeglądającego się w rozlewiskach wody.

Kotlina Cichowęża

Przez wiele lat osuszano tereny bagienne powodując wiele szkód w ekosystemie. Teraz, gdy wiemy jak ważną spełniają rolę dla środowiska, prowadzone są prace nad przywróceniem im dawnej postaci m.in. takie prace trwają w Puszcy Kampinoskiej. Mamy tak blisko, by cieszyć się widokami bagien takimi jak je natura stworzyła. Opisy tych miejsc i dojazdów znajdziecie na stronie https://kampinoski.eu/bagna. Zmotoryzowani wycieczkowicze mogą wybrać się na południową stronę Warszawy, aby podziwiać jedno z największych torfowisk Mazowsza – Bagno Całowanie https://www.aktywniwpodrozy.pl/bagno-calowanie/ .

Po takim spacerze słowo „bagno” przestanie mieć złe skojarzenia. Ciekawskim, polecamy jeszcze wysłuchanie podkastu „Po co nam bagna?” https://www.youtube.com/watch?v=RvT53EXPY1Q&t=137s


„Widzieć ostrzej”


13 kwietnia 2021

W latach 1960-1990, a są to lata przypadające na nasz czas nauki i wchodzenia w dorosłość, ukazywał sie w Polsce tygodnik studencki „itd”.

okładka itd z 1978 roku

Przez 30 lat istnienia „itd” co tydzień publikowało na rozkładówce fotoreportaże, najczęściej o tematyce społecznej. Spośród ponad półtora tysiąca, wybrano kilkadziesiąt takich reportaży różnych fotoreporterów, które to złożyły się na wystawę pod tytułem „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże tygodnika”itd” 1960-1990″ .Ta wystawa u każdego z Was poruszy jakąś czułą strunę.

„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski” – mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter „itd”. (fragment opisu zaczerpnięty ze strony dsh.waw.pl)

Wystawę będzie można obejrzeć do 20 sierpnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie na ul. Karowej 20, ale jako, że żyjemy w dobie cyfryzacji, na platformie You tube specjalni przewodnicy oprowadzą Was po ekspozycji z własnym, subiektywnym komentarzem do oglądanych zdjęć. I wiecie co, warto wysłuchać każdego, bo każdy oprowadzający po wystawie widzi ją swoimi oczami i ze swoją wrażliwością.

https://bit.ly/2OiPO9c

Gdybyśmy my, słuchacze UTW, poszli na wystawę razem, z pewnością zainspirowani zdjęciami też opowiedzielibyśmy niejedną ciekawą historię z czasów PRL-u..


Wirtualny spacer


9 kwietnia 2021

Tym filmikiem chcemy zachęcić Was do spaceru i spędzenia urokliwych chwil w Ogrodzie w Lusławicach należącym do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Nasz słynny kompozytor zakupił posiadłość z historyczną przeszłością, m.in. bywał tam Jacek Malczewski i stworzył miejsce, w którym realizował swoje wielkie pasje; muzyczną i ogrodniczą. Przez 40 lat powiększał istniejący już tam drzewostan o coraz to nowe gatunki drzew oraz założył kilka ogrodów tematycznych z olbrzymim labiryntem ze ściśle nasadzonych grabów na czele. Wśród drzew i zieleni mistrz Penderecki czuł się wspaniale i skomponował tam wiele utworów.

Zanim nadarzy sie sposobność, by osobiście przemierzyć alejki tego stworzonego z miłością, czarownego ogrodu, możemy odbyć wirtualną podróż, pełną niespodzianek, ciekawostek i przede wszystkim wypełnioną muzyką.

Poniższe linki pomogą Wam poznać Lusławice https://penderecki-center.pl/arboretum , dowiedzieć się o projekcie popularyzującym wiedzę o Pendereckim https://www.gov.pl/web/kultura/w-ogrodzie-krzysztofa-pendereckiego , no i ten właściwy, który zawiedzie nas do interaktywnego ogrodu https://pendereckisgarden.pl/pl .

Wędrujcie, klikajcie we wszystkie ikonki, odkrywajcie kolejne tajemnice ogrodu w Lusławicach, a gdu już tam pojedziemy, poczujemy się jak z wizytą u starych znajomych.


Warto mieć przyjaciół


6 kwietnia 2021

Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku zaspakaja m.in. potrzebę więzi społecznych, przynależności do pewnej grupy i tworzenia współżycia koleżeńskiego. Realizacja tych potrzeb daje nam, seniorom, wsparcie, podnosi samoocenę, powoduje zmianę dotychczasowego stylu życia, buduje pozytywne myślenie o sobie oraz dostarcza przeżyć natury emocjonalnej. Podczas wspólnych wycieczek, spotkań na warsztatach, wykładach i innych aktywnościach poznajemy się lepiej, obdarzamy sympatią, a nawet zawieramy nowe przyjaźnie. Są one szczególnie ważną relacją dla każdego i w każdym wieku. Posłuchajcie, jak o przyjaźni mówi doskonale nam znana doktor psychologii Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/77360,Psychologia-przyjazni-Gosciem-byla-dr-Ewa-Woydyllo-Osiatynska-powtorka

Co jeszcze daje przyjaźn, zwłaszcza w naszym wieku, przeczytacie w tym wiele dającym do myślenia artykule: https://aktywni-plus.pl/co-daje-przyjazn-w-dojrzalym-wieku-i-gdzie-ja-znalezc/

Gdy już zakończą się wszelkie obostrzenia związane z pandemią, jak zawsze będziemy czekać na Was, drogie Koleżanki i Koledzy, bo warto mieć przyjaciół!


Świąteczne rękodzieło


29 marca 2021

Świeta Wielkanocne za pasem, czas przygotować własnoręcznie zrobione ozdoby i stroiki. Stworzą one prawdziwie wiosenną atmosferę i niepowtarzalną, bo z dodatkiem swoich pomysłów, dekorację świątecznego stołu. Wspólna praca nad pisankami, czy kompozycjami z zielonych gałązek i kwiatów była lubianą formą spotkań na naszych uniwersyteckich warsztatach rękodzieła, bo razem jest zawsze fajnie. Zaproście więc do pomocy domowników i do dzieła. Może zainspiruje Was kilka propozycji wybranych z internetowej wyszukiwarki zamieszczonych poniżej, a może macie już swoje wypróbowane, wcześniej upatrzone sposoby na świąteczne dekoracje i chcecie się nimi z nami podzielić. Chętnie skorzystamy!

I jeszcze kilka linków z ciekawymi pomysłami:


Seniorzy w czasie pandemii


10 marca 2021

Minął rok od wprowadzenia pierwszego lockdown’u spowodowanego pandemią. Zawiesiliśmy działalność UTW, nasze życie społeczne, kulturalne, rodzinne też uległo zmianom. Jak czujemy się z tym wszystkim dzisiaj, jak zmieniliśmy rytm dnia, przyzwyczajenia, priorytery, którymi się kierujemy na codzień? Pytania możnaby mnożyć.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wychodzi na przeciw potrzebom ludzi w starszym wieku. Na stronie https://abcsenior.com/ znajdziecie wiele pomocnych informacji oraz tematów, które na pewno Was zainteresują. KIGS przygotował też serię słuchowisk pt. „Złote lata” poświęconą problemom, z którymi spotykają się seniorzy. Podkasty z tymi słuchowiskami są dostępne tutaj https://kigs.org.pl/sluchowisko-zlote-lata/ .

Przedłużające się obostrzenia w dostepie do m.in. służby zdrowia to zmora wszystkich chorujących przewlekle i nie tylko. Z badań przeprowadzonych przez KIGS wynika, że 1/3 seniorów przerwała leczenie u specjalistów. Bezpośredni dostęp do lekarzy jest ważny i trwają prace nad przywróceniem wizyt w gabinetach lekarskich. Na co jeszcze skarżą się seniorzy przeczytacie w raporcie na temat ich zdrowia i samopoczucia pod tym linkiem https://drive.google.com/file/d/1faY1uep96UIHaC8nXj0u6JKIDIh2nZXq/view?usp=sharing .

Wierzymy, że te wszystkie smutki i smuteczki niedługo się skończą i znowu się zobaczymy na zajęciach bez dystansu i bez maseczek.Poranek filmowy


Zapraszamy na wtorkowy poranek filmowy 9 marca o godz. 10.00 do sali widowiskowej CK. Obejrzymy fim z 2019 r pt. „Judy”, a przed seansem wysłuchamy wstępu do filmu przygotowanego przez Małgorzatę Kron. Wstęp wolny!


Kultura i nauka w sieci


3 marca 2021

Czy zdarzyło już się Wam słuchać podkastów w internecie? Jesli nie to czas zacząć, bo jest to dobra forma zdobywania wiedzy oraz rozrywki. Czym są podkasty? – najogólniej mówiąc są to publikacje w formie dźwiękowej lub filmowej, cykliczne audycje, których można słuchać w dowolnym czasie.

Podkastów słucha się jak muzyki lub audiobooków, czyli podczas pracy w domu, jazdy samochodem, spaceru itd. Mogą to być np. Wasze ulubione audycje radiowe, które już zostały wyemitowane, albo specjalnie nagrane i udostepniane w sieci mini wykłady na interesujące Was tematy z różnych dziedzin wiedzy, nauka języków obcych itd. Podkastów można słuchać na komputerach, smartfonach i innych urządzeniach on- line, oraz pobierać pliki po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Podkasty są darmowe i na wyciągnięcie ręki. Gdzie ich szukać? – największy zbiór polskich podkastów jest na stronie http://podkasty.info , na platformie youtube, spotify itp. Coraz więcej firm i placówek kulturalnych zamieszcza je, aby przyciągnąć odbiorców lub klientów np. https://muzhp.pl/pl/p/360/podcasty-mhp , https://soundcloud.com/user-402407429.

Podkasterzy to ludzie, którzy tworzą własne podkasty, w czasie których dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, przemyśleniami i poradami, często zapraszają do rozmowy ekspertów w danej dziedzinie, np. https://dominikjuszczyk.pl/category/podcast/ .

Sefujcie, szukajcie audycji, a gdy traficie na coś fajnego, podeślijcie link. Powodzenia!


Poranek filmowy


Zapraszamy na film z 2018 r pt.”Szczęśliwy Lazzaro” ( 2 godz. 5 min.) we wtorek 2 marca o godz. 10.00. Projekcję poprzedzi prelekcja Pani Małgorzaty Kron. Wstęp wolny!

Przypominamy, że na sali widowiskowej CK obowiązuje zachowanie dystansu oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Przed wejściem wszystkim mierzona jest temperatura.


Aqua-aerobic


Od 1 marca wznawiamy aqua-aerobic na basenie w ICDS. Zajęcia będą się odbywać w każdy piątek o godz. 13.00 – 13.45. UWAGA! Baseny są otwarte warunkowo do końca lutego, proszę śledzić komunikaty o ew. decyzjach Rady Ministrów.


Poranek filmowy


Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.” – tyle rozporządzenie dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących od 12 lutego br. Co to dla nas znaczy? Możemy reaktywować wtorkowe poranki filmowe dla dorosłych. Zapraszamy już w ten wtorek ( 23.02 ) o godz. 10.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury na film z 2019 r. pt. „Co przyniesie jutro”. Wstep wolny!


Nordic- walking


18 lutego 2021

Bez ścisku i tłoku jak na Krupówkach, można w Lasku Młocińskim odetchnąć pełną piersią i poczuć bliskość z naturą. Zalet nordic- walkingu jest bez liku, kto chodzi z kijami, ten wie. Jakieś dobre buty, niekrępujące ruchów ubranie wystarczą i już idziemy w drogę prosto przed siebie – czysta dopamina!

Pierwsza marszruta w tym semestrze za nami. Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza tych niezdecydowanych, żeby spróbowali, a nóż złapiecie bakcyla. Spotykamy się zawsze w środy o godz. 10.00 w Burakowie, ul.Parkowa 2.


Kultura w sieci


10 lutego 2021

Trudno jest zrezygnować z naszych ulubionych przed pandemią form spędzania wolnego czasu. Pozamykane placówki kulturalne, sportowe itp., my też pozamykani w domach. W tej sytuacji trzeba było wymyślić sobie „życie” na nowo. Duża jego część przeniosła się do internetu, To tu szukamy informacji, robimy zakupy, kontaktujemy się i niezauważenie spędzamy w sieci coraz więcej czasu. Też tak macie, zauważyliście ten trend, czy jeszcze skutecznie przed nim się bronicie? Kultura w sieci stała się jedyną formą przetrwania dla wielu ludzi, zarówno twórców jak i nas – odbiorców tej sztuki. Ciekawi nas na ile korzystacie ze steaming’ów i przekazów online, co ciekawego udało się Wam ostatnio obejrzeć. Pogadamy pewnie o tym, gdy już powrócimy do zajęć UTW w realu. Na razie pozostajemy ” in touch”, czyli w kontakcie w alternatywnej rzeczywistości. Trzymajcie się zdrowo!

Przydatne linki; https://www.gov.pl/web/kultura/kultura-w-sieci

https://promkultury.pl/events/event/recital-stanislawy-celinskiej-piekny-swiat-premiera/

https://teatrkwadratonline.pl/

https://playkrakow.com/show/opera-rara


Zima w obiektywie


4 lutego 2021

W styczniu wpadła do nas z krótką wizytą Bestia z Syberii. Jaka to była Bestia? Piękna i łagodna. Troszkę tylko postraszyła, ciut, ciut. Kto na nią zapolował ma wspaniałe trofea myśliwskie, takie jak te, które możecie obejrzeć w zakładce: Nasze pasje/Fotografie http://www.utwlomianki.pl/?p=1447


Wernisaż on-line


25 stycznia 2021

Zaprzyjaźniony z nami Dom Kultury „Portiernia” w Ursusie, w dobie pandemii organizuje wystawy malarskie online. 13 stycznia odbył się tam wernisaż prac naszej koleżanki, uczestniczki warsztatów malarskich oraz prelegentki Klubu Podróżnika, Elżbiety Wichrowskiej-Janikowskiej. Ela, swoje fascynacje przyrodą i otoczeniem uwieczniła akwarelami i pastelami pod wspólnym tytułem „Swiat jest piekny”. Wybierzmy się więc do Ursusa jednym kliknięciem myszką i wejdźmy w pełen pasji i optymizmu świat Eli.

https://www.portiernia.arsus.pl/wydarzenia/wystawa-wernisaz-prac-elzbiety-wichrowskiej-janikowskiej-swiat-jest-piekny


Ptaki wokół nas


21 stycznia 2021

Cały rok czerpiemy ogromną przyjemność obserwując ptaki przylatujące do naszych ogrodów. Teraz, zimą, jest ich mniej i nie słychać ptasich treli, ale też krzatają się tu i ówdzie, głównie w poszukiwaniu pożywienia. Nie tak łatwo jest zrobić im zdjęcie, są bardzo ruchliwe i szybko się płoszą. Jeśli jednak już się uda, satysfakcja jest niepomierna. A czy umiecie rozpoznać wszystkie gatunki naszych, małych fruwających przyjaciół? Czekamy na Wasze zdjęcia, koniecznie z podpisami, stworzymy taki kącik ornitologiczny.

 

 


Zaproszenie na wystawę


18 stycznia 2021

Chciałabym zarekomendować Wam plenerową wystawę, zainstalowaną na ogrodzeniu Łazienek Królewskich od strony Agrykoli, pod wiele już tłumaczącym tytułem „Fotowspomnienia, czyli Wasze Łazienki Królewskie”. Jest to zbiór starych zdjęć, przechowywanych w rodzinnych albumach zwykłych ludzi, okazjonalnych spacerowiczów jak i stałych bywalców parku.

Apel Muzeum Łazienki Królewskie o nadsyłanie pamiątkowych fotografii zaowocował powstaniem niezwykłej galerii online https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/nasze-projekty/fotowspomnienia . Oprócz zdjęciami, ludzie również podzielili się swoimi wspomnieniami, podkreślając rolę i znaczenie parku w ich życiu. Możecie je poczytać na blogu https://blog.lazienki-krolewskie.pl/pl/.

Ja też wysłałam zdjęcia mojej rodziny oraz zeskanowany odręcznie napisany pamiętnik taty, fragmenty którego przewijają sie przez całą ekspozycję. Nie muszę chyba dodawać jak bardzo emocjonalnie podchodzę do tej wystawy. Szczerze zachęcam Was do jej obejrzenia, jest uwiecznieniem zwykłych i niezwykłych momentów naszego życia oraz w tle, świadka tych momentów, Łazienek. Potrwa, niestety, tylko do końca stycznia.

Z pozdrowieniami – Małgosia Kołtonowska

PS. Wystawa została przedłużona do końca lutego.


Klub Podróżnika


Klub Podróżnika, jak zawsze, zabiera Was w ciekawe miejsca. Wystarczy kliknąć na zdjęcia, aby obejrzeć całą prezentację. Ahoj przygodo!


Świąteczne rękodzieło


16 grudnia 2020

Niedługo w naszych domach zabłysną światełka na bożonarodzeniowych drzewkach, przybranych m.in. własnoręcznie zrobionymi ozdobami. Nie mogliśmy spotkać się jak co roku na przedświątecznych warsztatach rękodzieła, na których robiliśmy bąbki, lampiony i stroiki. Spróbujmy znaleźć wolną chwilkę na wykonanie kilku drobiazgów. Proponujemy łatwe i szybkie do zrobienia szydełkowe gwiazdki oraz świeczniki z makramy. Na zdjęciach pokazujemy przykładowe prace naszych koleżanek oraz kilka inspiracji zaczerpniętych z internetu. Pochwalcie się swoimi robótkami, przysyłajcie zdjęcia, a z chęcią też je zamieścimy. Magia świąt tkwi we wszystkim, w co włożymy odrobinę naszego serca.


Wirtualny wykład


14 grudnia 2020

Zapraszamy do wysłuchania wykłądu Pani Elżbiety Zatorowskiej o mało znanych, lecz nie mniej atrakcyjnych miejscach w Polsce. Każdy region naszego kraju ma coś do zaoferowania turystom. Pani Ela odkrywa przed nami nie tak często odwiedzane zakątki w myśl powiedzenia „Cudze chwalicie, swego nie znacie”.

Część 1: https://drive.google.com/file/d/1y7aYaiOcv9jG6kj2F4nB14ML_LsC2zxH/view?usp=sharing

Część 2: https://drive.google.com/file/d/1R_rj4YkdpixA3z6Udne2Vrlesi7U4kf9/view?usp=sharing

Część 3: https://drive.google.com/file/d/1EyT0mZNh62lJjFt37Qi0kC-6fncNp_6O/view?usp=sharing

Część 4: https://drive.google.com/file/d/11dNs3R_GjSAou5guETqSVu4zoHM6-dog/view?usp=sharing

Część 5:


Ten link zaprowadzi Was do folderu ze zdjęciami o tematyce jesiennej, nadesłanymi przez Państwa Kuźnickich jako ich propozycje do namalowania. Zatem – pędzle w dłoń!

https://drive.google.com/drive/folders/13O-YAmh8a33Ifrsj5XUmHlSfxXbCBcNs?usp=sharing


Spotkania on-line


W imieniu Fundacji Promocji Rekreacji „KIM” oraz KDS ds. Zieleni i Ochrony Przyrody zapraszamy do udziału w dwóch webinarach. W ramach zaplanowanych spotkań, poruszymy kwestie związane z błękitno-zieloną infrastrukturą w miastach oraz kompostowaniem.

Webinary będą prowadzone w programie/komunikatorze Zoom. Powyższe linki umożliwiajace udział w spotkaniach zostaną również opublikowane w kalendarium na stronie UM Łomianki oraz  www.fundacjakim.pl .

Tematy webinarów:
1. Błękitno – zielona infrastruktura dla mieszkańców, przyrody i miasta
    Termin: 3 grudnia o godzinie 17:00
    Link do spotkania: https://zoom.us/j/91821189600?pwd=Vys0dDJGaWdKdXVaSVBCMlF1dFRXUT09

2. Sztuka kompostowania
    Termin: 10 grudnia o godzinie 17:00
    Link do spotkania: https://zoom.us/j/91784020840?pwd=WjdKdzR4SE5wVjk5djViaU40cTMxdz09

Zadanie „Zielone Łomianki” współfinansowane jest ze środków Gminy Łomiank.


W każdy piątek do 20 grudnia, między godzinami 10.00. – 18.00 Muzeum Narodowe udostępnia zwiedzanie on-line wystawy:

Wirtualny spacer: https://tiny.pl/7kt45


Wernisaż w Ursusie


Wystawa prac plastycznych uczestników warsztatów malarskich na naszym UTW, którą na początku tego roku mieliśmy okazję zaprezentować w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, powędrowała w gościnne progi Domu Kultury „Portiernia” w Ursusie. Z powodu zamknięcia placówek kulturalnych, kierownictwo DK w Ursusie przygotowało filmową relację z tej wystawy. Zachęcamy do obejrzenia. Prace wyeksponowano w jesiennych inscenizacjach w głównym holu budynku. Dodatkowo, trzy malarki udzieliły wywiadu Pani Irenie Jarzębak, organizatorce wystawy, na temat działalności koła i naszej twórczości.

Film znajdziecie na stronie https://www.portiernia.arsus.pl/wydarzenia/wystawa-prac-uczestniczek-warsztatow-malarskich-utw-w-lomiankach


Imieniny Elżbiet


Czy ktoś zliczył ile jest wśród naszych studentek pań o imieniu Elżbieta. Można śmiało zaryzykować tezę, że mówiąc „Cześć Ela!” mamy 50% szansy na trafne przywitanie. Gorzej jest ze składaniem życzeń imieninowych, bo „Elżbiety” jest kilka razy w roku. Żeby więc żadnej solenizantki nie pominąć, składamy w dniu dzisiejszym wszystkim naszym sympatycznym koleżankom Elżbietom jak najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, samych radosnych dni, realizacji coraz nowych marzeń oraz wiele sił i zdrowia do dalszego, pilnego studiowania!


UTW w listopadzie


Trudno określić do kiedy potrwa przerwa w zajęciach naszego UTW, ale studentem UTW jest się, a nie bywa. Lata uczestnictwa w różnych zajęciach, wykładach, lektoratach uzależniły nas od aktywności ruchowej i umysłowej. Wiemy, że nie poddajecie się nudzie, a jesienna słota nie jest przeszkodą w realizacji ulubionych pasji. Oto kilka przykładów:

chodzimy do lasu odetchnąć świeżym powietrzem, a przy okazji pozbierać grzyby, pracujemy w ogródkach, malujemy, czytamy, robimy ćwiczenia zapamiętane z jogi i gimnastyki czy chociażby z warsztatów pamięci, serfujemy po internecie. Taki właśnie jest współczesny senior.

Propozycje stron do odwiedzenia:


Stały przyrost przypadków zachorowań na Covid-19 skłania nas do odwołania większości zajęć ( szczegóły w zakładce UTW ). Prosimy o wyrozumiałość. Wszyscy zadbajmy o zdrowie zgodnie z zaleceniami lekarzy tak, aby przetrwać najgorszy okres epidemii. Jak tylko sytuacja się uspokoi, znowu się rozkręcimy i zobaczymy. Hej!


Fotorelacja z otwarcia wystawy


W niedzielne popołudnie 18 października oficjalnie otworzyliśmy plenerową wystawę „Ptaszki jak malowane”. Państwo Kuźniccy dokonali przecięcia symbolicznej wstęgi i już można było przekroczyć wrota placyku zabaw przy ul. Parkowej 2 w Burakowie. Tam, wśród zieleni, przysiadły ptaszki rozmaite, pobratymcy tych zamieszkałych w pobliskim Lasku Młocińskim. Cała wystawa doskonale się prezentuje w tej scenerii i będzie zyskiwać nowe odsłony wraz ze zmianą jesiennego kolorytu liści. Świetna inicjatywa naszego UTW, wsparta funduszami Gminy Łomianki spełniła wiele funkcjii społecznych i uatrakcyjniła ten zakątek Burakowa, a nam przyniosła olbrzymią satysfakcję.

Zdjęcia z otwarcia wystawy : https://photos.app.goo.gl/sGwT56QcMdvkErvh6

Z powodu ogłoszonej w Centrum Kultury kwarantanny odwołujemy wszystkie zajęcia zaplanowane w dniach 16 – 25 października. Od 17 października również nie działa basen, więc nie będzie zajęć z aqua-aerobiku, aż do odwołania. Sledźcie nasze następne komunikaty, bedziemy informować Was o wszelkich zmianach.


Zaproszenie na wystawę – 18 października 2020Warsztaty z obsługi telefonów – 16 października


W piątek 16 października o godz. 10.00 w sali konferencyjnej CK odbędą się Warsztaty z obsługi telefonów, tabletów itd. Uczestnictwo jest bezpłatne, przewidywane są dwa spotkania z informatykiem, który wyjaśni jak w pełni korzystać z tych urządzeń, jakie są możliwości nowoczesnych iPhonów oraz odpowie na nasze pytania.


Zapraszamy na wykład – 12 października 2020


Panią Ulę Kowalczuk, doskonale znamy z wirtualnych wykładów, które udostępnialiśmy dla Was wiosną i latem na naszej stronie. Teraz spotkamy się z Panią Ulą na żywo w sali widowiskowej CK, 12 października o godz. 18.00. Wysłuchamy wykładu zatytułowanego „Język polski okuty na 4 kopyta” , który uświadomi nam jak często w naszej kulturze, przysłowiach i używanych na codzień powiedzeniach przewijają się tzw. konizmy. Jeden z nich jest teraz szczególnie aktualny, bo dobrze by było mieć tej jesieni „końskie zdrowie”.


Bilety do teatru


Proponujemy bilety do Och Teatru na przedstawienie „Pomoc domowa” w dniu 17 października 2020 o godz. 16.00. Cena biletu ulgowego – 72 zł. Zapisy zbiera Ewa Domin tel. 506 139 430 do 10.X.


Fotorelacja z wernisażu


Długa była droga od pomysłu do realizacji, przeszkody sie piętrzyły, ale efekt przeszedł najśmielsze oczekiwania. Mowa o właśnie otwartej w holu wejściowym do Biblioteki wystawie prac malarskich, nawiązującej tematyką do obchodów 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, a zatytułowanej „Moniuszko inspirujący”. Dyrektor biblioteki, Michał Kowalczyk, dokonał oficjalnego otwarcia wystawy, która zgromadziła liczne grono oglądających. Autorzy prac zostali skomplementowani przez dyrektora CK, Janusza Zawadzkiego, że „poziomem umiejętności przewyższają niejednego artystę” i tego się trzymajmy. Specjalne podziękowania dla państwa Haliny i Bartłomieja Kuźnickich, którzy natchnęli malarzy, czuwali nad całym procesem twórczym i w sposób bardzo przemyślany wyeksponowali powstałe obrazy. Nad całym przedsięwzięciem z pewnością unosił się duch kibicującego nam mistrza Moniuszki. Fotorelacja z wernisażu jest do obejrzenia pod tym linkiem https://photos.app.goo.gl/4dEEnDzaC1smnBn97 . Zapraszamy do „naocznego” obejrzenia wystawy.


Zapraszamy na wykład -28 września


Zapraszamy na wykład kustosza Daniela Artymowskiego pt. „Świat Szagala (czy Chagall’a). Rosja w awangardzie.” w poniedziałek 28 wrzesnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK. To ostatnie spotkanie z cyklu o Rosji, ale, miejmy nadzieję, że nie ostatnie z Panem Danielem i już wkróce znowu przyjedzie do nas z nową, arcyciekawą prezentacją.


Warsztaty fotograficzne – 24 września 2020


Kontynuujemy warsztaty fotograficzne z Panem Markiem Szymańskim – fotografem prasowym. Dotychczasowa grupa uczestników ma już na swoim koncie pierwszą wystawę fotograficzną. Zdjęcia można obejrzeć na naszej stronie w zakładce Nasze pasje – Fotografia http://www.utwlomianki.pl/?p=1447 . Zapraszamy na kolejne spotkanie stałych bywalców oraz wszystkich, którzy chcą sie przyłączyć w czwartek 24 września o godz. 18.00 do Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Prosimy przynieść zdjęcia zrobione w czasie wakacji ( zapisane na pendrivie), wspólnie je pooglądamy, a Pan Marek omówi od strony technicznej.


DYSKUSYJNY KLUB KSIĄŻKI – 22 września 2020


  Zapraszamy na pierwsze spotkanie w tym semestrze Dyskusyjnego Klubu Książki, który odbędzie się w Bibliotece Publicznej w Łomiankach we wtorek 22 września o godz. 18.00.  Dyskusja będzie się toczyć na temat książki Angeliki Kuźniak pt. „Stryjeńska diabli nadali”, prowadzenie Magda Doroba. Wstęp wolny dla wszystkich miłosników literatury!


Zapraszamy na wykład -21 września 2020


Zapraszamy na drugi wrześniowy wykład kustosza Daniela Artymowskiego pt.” Przed i po październiku. Rewolucja i rewolucjoniści”. Niech Was nie zrazi ten temat, który wszyscy wałkowaliśmy na lekcjach historii, gdy sami byliśmy uczniami. Pan kustosz na pewno czymś nas zaskoczy i jak zwykle podejdzie do wydarzeń i bohaterów rewolucji z odrobiną dystansu. Spotykamy się 21 września o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.


Zapraszamy na wykład -14 września


Rok akademicki 2020/2021 rozpoczynamy trzema, wrześniowymi wykładami kustosza Daniela Artymowskiego dotyczącymi historii i kultury Rosji. Zapewne pamietacie dwa spotkania z tego cyklu jesienią ubiegłego roku o początkach rosyjskiego państwa oraz o reformach Piotra Wielkiego i z niecierpliwością czekacie na ich kontynuację. Z przyjemnością więc zapraszamy na wykład w poniedziałek 14 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK w Łomiankach.

Wciąż obowiązują nas zalecenia sanepidu w związku z epidemią Covid-19. Podejdźmy do nich z pełną odpowiedzialnością, tak aby nasze spotkania były dla wszystkich bezpieczne. Z odpowiednimi procedurami postępowania w Centrum Kultury możecie zapoznać się na stronie http://kultura.lomianki.pl/strona-142-procedury_covid_19.html .