Aktualności


Zapraszamy na wykład – 28 listopada


25 listopada 2022

Japonia – wymarzony kraj, który chcielibyśmy zobaczyć na własne oczy, by w pełni poczuć jego czar i egzotykę. Miasto Kioto jest swoistą pigułką wszystkiego co kojarzy się nam z historią i kulturą kraju kwitnącej wiśni. W Kioto bowiem, stoi ponad dwa tysiące świątyń, malowniczo położonych na wzgórzach porośniętych zielonym lasem, pełnym ścieżek, schodów, przejść i bram. Opowie nam o tym miejscu podróżnik Jarosław Filipek na wykładzie w sali widowiskowej CK, w poniedziałek 28 listopada o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Świątynie i japońskie ogrody Kioto

Jarosław Filipek – Urodzony w roku 1963, ukończył architekturę na Politechnice Warszawskiej  i na University of  Detroit w USA oraz Warszawską Akademię Sztuk Pięknych. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, akwarelą i rysunkiem.
Mieszka i tworzy w Izabelinie w Puszczy Kampinoskiej oraz w andaluzyjskim Jerez de la Frontera. 


Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia jarmarku!

23 listopada 2022

W imieniu Wydziału Ekonomii Społecznej Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej serdecznie zapraszam do odwiedzenia 6 grudnia br. (w Mikołajki) – Mazowieckiego Jarmarku Rozmaitości czyli Targów Ekonomii Społecznej, które odbędą się w Centrum Handlowym Blue City w Warszawie (al. Jerozolimskie 179, 02-222 Warszawa), na poziomie -1 (przy fontannie). Impreza rozpocznie się o godz. 10.00, a zakończy ok. godz. 20.00.

 W miasteczku targowym, gdzie będzie wystawiać się 31 podmiotów ekonomii społecznej z całego Mazowsza, będziecie mogli Państwo zobaczyć pięknie udekorowane stoiska ze świąteczną ofertą upominkową oraz zakupić oryginalne produkty i wyroby: rękodzieło ludowe, wyroby tkackie, stroiki świąteczne, bombki na choinkę, maskotki i przytulanki, torby na ramię, mydełka zapachowe, domowe przetwory kulinarne – konfitury, marmolady, musy, syropy i soki, owoce liofilizowane, domowe zupy i wędliny: baleron, boczek, szynkę, kiełbasę, sery, suszone owoce i warzywa, a także – miody i przekąski miodowe, herbatki, zioła i pierniki oraz biżuterię: bransoletki, broszki, kolczyki, naszyjniki, patery, świeczniki, kadzielniczki, świece zapachowe, kartki świąteczne i ozdoby, a także wiele, wiele innych rzeczy, których wszystkich wymienić nie sposób! A wszystko oryginalne, ręcznie wykonane, naturalne i piękne.

 Czas spędzony przy stoiskach umilą Państwu kolędy i pastorałki w wykonaniu zespołów ludowych występujących na scenie, będzie też okazja obejrzeć występ gwiazdy dużego formatu (której nazwy nie zdradzimy, bo chcemy żeby pozostała niespodzianką) oraz zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. Występ gwiazdy, który rozpocznie się o 14.00 i potrwa do godz. 14.45, poprzedzi bezpośrednio punkt kulminacyjny imprezy czyli uroczystą galę wręczenia wyróżnień tegorocznym laureatom Mazowieckiej Marki Ekonomii Społecznej. 

 Będą również różnego rodzaju pokazy, m.in. warsztaty lepienia z gliny oraz zajęcia śmiechoterapii oraz różnego rodzaju konkursy z nagrodami.

Z poważaniem
Jolanta Musiałczyk
starszy inspektor wojewódzki

Wydział Polityki Senioralnej
Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej
ul. Grzybowska 80/82
00-844 Warszawa
tel. (22) 376 85 09

OGŁOSZENIA

Ewa Domin (tel. 506 139 430) zbiera zapisy na bilety do Teatru Narodowego na sztukę „Księgi Jakubowe” w dniu 5 luty 2023 r. o godz.19.00. Przedstawienie trwa 3 godziny z jedną przerwą Ceny biletu ulgowego to 75 zł., a normalnego 110 zł. Rezerwacji proszę dokonywać do 30 listopada br. oraz wpłacać należność za bilety na konto Ewy nr. 15 1240 2063 1111 0010 0074 6523.

Grażyna Dąbrowska (tel. 605 047 961) zbiera zapisy na zwiedzanie wystawy z przewodnikiem w Zamku Królewskim „Bernardo Bellotto. W 300. rocznicę urodzin malarza” w dniu 14 grudnia br. o godz. 11.30. Ilość osób ograniczona (30), decyduje kolejność zgłoszeń.


Zapraszamy na wykład – 21 listopada


18 listopada 2022

Niezależnie od wieku warto dbać o wizerunek i dobór stroju. Różnimy się stylem i kolorystyką ubrań, które lubimy nosić i w których dobrze się czujemy. Raz przeważa elegancja, a innym razem luz i swoboda. Czy więc jest jakaś uniwersalna metoda, żeby strój i dodatki były harmonijne, a przy tym podkreślały naszą urodę? Dowiemy się tego z wykładu stylistki mody, Agnieszki Jelonkiewicz, w poniedziałek 21 listopada o godz. 18.00. Spotykamy się w sali widowiskowej CK, wstęp wolny!

Wizerunek osób dojrzałych


Warsztaty na UTW


17 listopada 2022

Zapraszamy do udziału w prowadzonych na naszym UTW warsztatach rozwijających umiejętności manualne, wyobraźnię i wrażliwość na otaczjący nas świat. Nie chodzi tu o tworzenie arcydzieł, ale o wspólną pracę, oderwanie się od codziennych kłopotów i chwilę dla siebie. W tym semestrze proponujemy Wam trzy rodzaje warsztatów: fotograficzne, malarskie i rękodzieła.

Na wszystkie warsztaty można dołączyć w każdej chwili, nasi instruktorzy nie wymagają, ale pomagają. Praca w grupie wyzwala w uczestnikach nieodkryte dotąd predyspozycje, umiejętności i kreatywność. Zachęcamy do udziału. Zajęcia odbywają się w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2, według planu na listopad:

 • 21.11. godz. 12.00 – warsztaty fotograficzne – ćwiczymy zdjęcia portretowe
 • 23.11. godz. 16.00 – warsztaty rękodzieła – makrama
 • 19 i 26.11. godz. 10.00 – warsztaty malarskie

ZAPRASZAMY!

OGŁOSZENIE

W środę 16 listopada, osoby, które wcześniej zapisały się na wycieczkę do Muzeum Villa La Fleur w Konstancinie-Jeziornej, spotykają sie przed muzeum ul. Szpitalna 14/16 o godz. 11.30. Dojazd we własnym zakresie.


Zapraszamy na wykład – 14 listopada


11 listopada 2022

Bolesław Wieniawa-Długoszowski był prawdziwym celebrytą międzywojnia. Gdyby żył na przełomie XX i XXI wieku, nie schodziłby z pierwszych stron tabloidów: ponoć cała Europa znała jego ułańską fantazję i słabość do kobiet. Nie ma chyba w historii Warszawy, a może nawet i Polski, osoby, wokół której narosłoby tyle prawdziwych i zmyślonych anegdot. Barwne życie adiutanta Józefa Piłsudskiego przybliży nam Ula Kowalczuk na wykładzie, którego wysłuchamy w poniedziałek 14 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK. Wstęp wolny!

Gen.Bolesław Wieniawa-Długoszowski – pierwszy ułan II Rzeczpospolitej


Zwiedzanie Powązek Wojskowych – 9 listopada


2 listopada 2022

Cmentarz Powązki Wojskowe jest miejscem spoczynku wielu postaci z najnowszej historii Polski, uczestników powstań i wojen oraz sławnych ludzi ze świata kultury, polityki i sportu. Można tu spotkać zwykłe, żołnierskie mogiły oraz inne,bardziej okazałe i często wybitne pod względem artystycznym.

W środę 9 listopada o godz. 11.00 będziemy zwiedzać Powązki Wojskowe razem z panią Elżbietą Zatorowską, która oprowadzi nas po miejscach i pomnikach upamiętniających szczególne wydarzenia oraz przypomni sylwetki pochowanych osób. Zbieramy się przed bramą główną od ul. Powązkowskiej 43/45. Zapraszamy!

OGŁOSZENIA

24 października 2022

Proponujemy bilety do Och-Teatru na sztukę „Dziewczyna z pociągu” 4 listopada o godz. 19.30. Cena biletu 58 zł. Rezerwacja biletów u Ewy Domin tel. 506 139 430 do 28.10. br. Wpłaty na konto 15 1240 2063 1111 0010 0074 6523

„Dziewczyna z pociągu” to teatralna adaptacja słynnego thrillera psychologicznego Pauli Hawkins. Książka, sprzedana w milionach egzemplarzy, przez wiele tygodni utrzymywała się na pierwszym miejscu listy bestsellerów dziennika „The New York Times”. To zupełnie nowy gatunek teatralny, nigdy wcześniej nieprezentowany w Och-Teatrze. 

Planowana na 24 listopada wycieczka do Koszęcin nie odbędzie się z powodu małego zainteresowania. Pani Elżbieta Zatorowska nadal czeka na zgłoszenia na wycieczkę do Wołomina i do Prowansji ( patrz poniżej na ogłoszenie z 17.10.br)


Zapraszamy na wykład – 24 października


21 października 2022

Osoby starsze często padają ofiarą przestępstw takich jak kradzieże i oszustwa. Złodzieje, wykorzystując ludzką naiwność, stosują coraz bardziej wyrafinowane metody, by pozbawić seniorów ich oszczędności. Policja i prokuratorzy dostrzegają skalę tego procederu, uświdamiają społeczeństwo o zagrożeniach oraz pomagają seniorom, zagubionym w skomplikowanym systemie prawnym, w zgłaszaniu swojej szkody. O tym, z jakimi sprawami możemy zgłaszać sie do odpowiednich instytucji opowie nam pani Prokurator Krystyna Paszek w poniedziałek 24 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK. Wstęp na wykład jest wolny!

Prokuratorzy dla seniorów

Krystyna Paszek – jest prokuratorem Prokutatury Rejonowej w Grodzisku Mazowieckim


Warsztaty fotograficzne 20 października


18 października 2022

Po rocznej przerwie wznawiamy warsztaty fotograficzne dla naszych słuchaczy, prowadzone przez artyste fotografika, pana Marka Szymańskiego. Zapraszamy zarówno byłych uczestników tych warsztatów jak i nowych, którzy chcą poznac tajniki robienia dobrych i zgodnych ze sztuką fotograficzną ujęć. Dotychczasowe dokonania grupy prezentowaliśmy na dwóch wystawach,a niektóre z tych zdjęć można obejrzeć w zakładce Nasze pasje http://www.utwlomianki.pl/?p=1447.

Na czwrtkowych zajęciach powrócimy do tematu „Portrety”. Dla przypomnienia, krótka powtórka z archiwalnego postu :

Pan Marek wprowadzi nas w arkana sztuki fotografowania ludzi. Nauczymy się, co jest ważne, gdy chcemy uwiecznić na zdjęciu bliską lub ważną dla nas osobę, a także jak fotografować ludzi w różnych sytuacjach, by uzyskać zdjęcia ujmujące i pełne emocji. Co zrobić, by osoba fotografowana była przed obiektywem odprężona i naturalna. Jak fotografować dzieci, a jak osoby w starszym wieku?

Podobno nawet aparatem w telefonie komórkowym można zrobić bardzo dobre zdjęcie, ponieważ w fotografii liczy się przede wszystkim obraz, a nie sprzęt. Często przemyślany kadr i odpowiednie podejście do fotografowanego obiektu daje lepsze efekty niż kombinowanie z ustawieniami w skomplikowanych aparatach fotograficznych. A zatem sprawy techniczne będą raczej uzupełnieniem warsztatów, a nie ich jedyną treścią.

Przy dobrej pogodzie będziemy robić zdjęcia w plenerze. Prowadzący prosi, by przynieść różne gadżety – np. kapelusz, szal, ulubioną maskotkę, śmieszne okulary, itp., które posłużą nam jako rekwizyty podczas sesji zdjęciowej.

Spotykamy sie 20 października (w czwartek),o godz. 12.30 obok Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2

OGŁOSZENIE

17 października 2022

Propozycje wycieczek z panią Elzbietą Zatorowską

24-XI  / czwartek – KOSZĘCIN – siedziba zespiłu Śląsk – zwiedzanie pałacu – siedziba zespołu- zwiedzanie pałacu w którym mieści się siedziba, opowieść o zespole ,możliwość przymierzenia strojów , wspólne śpewanie pod nadzorem  muzycznego pedagoga , obiad w restauracji pałacowej

Wyjazd z pl Bankowego w W-wie. Przewidywana cena ok 170 zł

17-XII tzw „świąteczny wyjazd”  Wołomin – możliwość  zakupu bombek choinkowych  z prywatnej wytwórni, ktorej wyroby są unikatowe / prawie wyłącznie sprzedawane za granicą. Dworek w Głuchach – własnośc Karoliny Wajdy lub przepiekny palac w Chrzęstnym ,Pniewo – zagroda kurpiowska z pokazową izbą kurpiowską ,oraz „wigilijny posiłek z nietypowym farszem pierogów i ewentualnie  zakupem takich pierogów, oraz wyrobów wędliniarskich.

Cena ok 160-170 zl

Proponowany termin wyjazdu do Prowansji   30-06  do 7-07 – 2023 r. Zaliczka na imprezy krajowe na konto 21-1020 1169 0000 8802 0083 4481 – 50zł. Zaliczka na wyjazd do Prowansji / jako rezerwacja na ten wyjazd – 300zł  konto j.w. Zaliczki są rozliczane podczas wyjazdu,  / odliczenie tej kwoty od całosci


Zapraszamy na wykład – 17 października


13 października 2022

Majowie przez jakiś czas pełnili rolę jednej z najwspanialszych cywilizacji Ameryki. Do ich największych osiągnięć należy postęp w architekturze monumentalnej, piśmo hieroglificzne oraz precyzyjna rachuba czasu. O tym, co spowodowało upadek tak wybitnej cywilizacji i jak teraz żyją ich potomkowie opowie nam podróżniczka Elżbieta Wichrowska-Janikowska. Spotykamy się w poniedziałek 17 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Meksyk. Podróż do świata Majów


Zdjęcia z wycieczki


10 października 2022

W takim składzie nasi studenci pojechali na dwudniową wycieczkę do Ostomecka, Bydgoszczy, Torunia i Chełmna. Trzy podstawowe warunki udanej wycieczki zostały spełnione; I – słoneczna pogoda, II – dobrane towarzystwo i III – dobry przewodnik turystyczny, który nie zanudzi, nie przemęczy, ale powie i pokaże co najważniejsze. Wyjazdy z panią Elżbietą Zatorowską własnie to gwarantują. Szkoda tylko, że te dwa dni tak szybko przeminęły.

Na pamiątkę tej wycieczki mamy zdjęcia, które możecie obejrzeć pod tym linkiem https://photos.app.goo.gl/kBMXXGmyt2Qqd18x6


Zapraszamy na wykład – 10 października


7 października 2022

Zastanawialiście się kiedyś jak powstają filmy dokumentalne? Czy podobnie jak fabularne, kręcone są według wcześniej założonego planu, czy jednak życie pisze najlepsze scenariusze? Ile trzeba wykonać zdjęć, aby zebrać odpowiednio dużo materiału na stworzenie ciekawej opowieści. Opowie nam o tym na najbliższym wykładzie filmowiec Mateusz Czuchnowski oraz zaprezentuje jeden z fimów, w którego realizacji brał udział, pt. „Ostatni”( historia mieszkańca małej azerskiej wyspy). Spotykamy się w poniedziałek 10 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Świat bohatera w filmie

Mateusz Czuchnowski – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi oraz m.in. Uniwersytetu Jagielońskiego na wydziale dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Zdobywca nagród na międzynarodowych festiwalach np. w Toronto za film „Sen o Warszawie”. W swoich filmach dokumentalnych stara się być jak najbliżej filmowanych ludzi, ich emocji i przeżyć.

Ogłoszenie

Wycieczka 5-6.10.2022r.

Bydgoszcz→Chełmno→Toruń

Ogólny plan wycieczki:

 • odjazd autokarem w środę o godz. 7.00 z parkingu przy kościele św. Małgorzaty w Łomiankach
 • w środę zwiedzanie pałacu w Ostromecku i zwiedzanie Bydgoszczy, ok godz.17.30-18.00 obiadokolacja,
 • nocleg w Bydgoszczy w hotelu Atmosfera
 • w czwartek po śniadaniu przejazd do Chełmna i Torunia
 • powrót do Łomianek ok. godz.19

Uwaga: Obiadokolacja i śniadanie są w cenie wycieczki.Pozostałe posiłki są na własny koszt


Zdjęcia z wystawy


28 września 2022

Grupa malarska „Mozaika” zaprezentowała się 25 września br. na plenerowej wystawie w ramach imprezy Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy. Pogoda tego dnia była wymarzona jak na tegoroczny chłodny i deszczowy wrzesień. Na odwiedzających nasz ogród, jeden z ośmiu na trasie zwiedzania, czekała uczta dla oczu, ducha i podniebienia, czyli sztuka, serdeczność oraz domowe wypieki + kanapki ze smalcem i ogórkiem. Kto był, może to potwierdzić, a kto nie dotarł do naszego ogrodu, musi teraz czekać na następną taką okazję do przyszłego roku. Już odliczamy dni, pozostało 352 …

Pozostałe zdjęcia są pod tym linkiem https://photos.app.goo.gl/xzLEoYBJaiYrvpaz9


Zapraszamy na wykład – 26 września


24 września 2022

Od 1 lipca każdy Polak powyżej 40 roku życia otrzymał jednorazowy dostęp do bezpłatnego pakietu badań diagnostycznych bez skierowania od lekarza. Dzięki tym badaniom można sprawdzić stan swojego zdrowia oraz wcześnie wykryć chorobę, uniknąjąc przez to długotrwałego leczenia. Które choroby można wykryć, gdzie się udać i jak się zapisać dowiemy się podczas wykładu Dr Grzegorza Zagorskiego z przychodni Startmed w Łomiankach, w poniedziałek 26 września o godz. 18.00. Spotykamy się w sali widowiskowej CK, wstęp jest wolny, dostępny dla wszystkich chętnych.

Profilaktyka jako klucz do zdrowia i długiego życia

Panu Doktorowi podczas wykładu będzie towarzyszyć pielęgniarka z przychodni Startmed, która pomoże nam wypełniać ankiety, wymagane przez Ministerstwo Zdrowia, aby przystąpić do profilaktycznych badań. Zachęcamy do udziału w wykładzie i przebadaniu się.


Aqua-aerobic od 27 września


20 września 2022

W tym semestrze gimnastyka na basenie w ICDS, czyli aqua-aerobic rozpoczyna się od 27 września. Na te zajęcia zapraszamy jak poprzednio we wtorki i piątki w godzinach:

I grupa 13.30 – 14.15, II grupa 14.15 – 15.00


Zapraszamy na wykład i walne zebranie członków UTW – 19 września


15 września 2022

Serdecznie zapraszamy na wykład inaugurujący XIV rok akademicki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łomiankach! Przywitamy się po przerwie wakacyjnej, a zwłaszcza gorąco powitamy nowych słuchaczy, którzy zechcą przystąpić do naszej gromadki. Tak, jak my się nie zmieniamy, tak też nie zmienia się układ zajęć na naszym uniwersytecie. Poniedziałki pozostają dniem wykładów plenarnych i jak dotąd, będziemy spotykać się o godzinie 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach, ul. Wiejska 12a. Jako pierwsza, w dniu 19 września, zagości dobrze nam znana wykładowczyni, zagorzała warsawianistka, pani Elżbieta Zatorowska.

JAK SIĘ BAWIONO W WARSZAWIE

Zanim rozpoczniemy wykład, musimy spełnić jeszcze zaległy obowiązek, czyli zwołać walne zebranie członków UTW. W związku z tym, prosimy poświęcić na tą statutową czynność ok. pół godziny i przyjść wcześniej. Liczymy na Waszą obecność.

Created with GIMP


Wystawa w Muzeum Narodowym


5 września 2022

Ponad 500 prac – obrazów, rysunków, pasteli i fotografii ze zbiorów własnych MNW oraz z licznych muzeów i instytucji w Polsce, a także rzadko prezentowane dzieła z kolekcji prywatnych – przyznacie, że jest co oglądać. Dodatkowo ekspozycję uzupełniają unikatowe archiwalia i materiały wideo.

Wystawę czasową w Muzeum Narodowym w Warszawie obejrzymy z przewodnikiem w środę 28 września o godz. 11.30. Koszt biletu 25 zł. Ilość osób w grupie jest ograniczona. Zachęcamy więc, do wcześniejszego zapisywania się na tę wystawę u Grażyny Dąbrowskiej tel. 605 047 961.


Ogłoszenie – kurs brydża


30 sierpnia 2022

♥️♠️♦️♣️ U W A G A !!!

                Bezpłatny kurs brydża na poziomie podstawowym.

Stowarzyszenie „Nasze Łomianki” organizuje kurs brydża dla wszystkich chętnych.

Zajęcia bedą sie odbywać w piątki o godz. 18.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie – ul. Parkowa 2. 

Pierwsze spotkanie juz w najbliższy piatek 2 września.

O szczegóły mozna pytać p. Marka Gutowskiego tel. 668-115-225


Ogłoszenie


29 sierpnia 2022

Zbieramy zapisy na dwu-dniową wycieczkę autokarową 5-6 października 2022r.

BYDGOSZCZ-TORUŃ-CHEŁMNO

Naszym przewodnikiem będzie Elżbieta Zatorowska. Przewidywany koszt wycieczki to 250 zł. Prosimy o zgłaszanie chęci udziału do 10 września do Grażyny Dąbrowskiej tel. 605 047 961.


Wycieczka dla seniorów


10 sierpnia 2022

Rada Seniorów gminy Łomianki organizuje wycieczkę jednodniową 20 września 2022r. do Kozłówki i Lublina dla mieszkańców naszej gminy 65 + . Wyjazd (transport autokarem, wstępy ) jest bezpłatny. Wyżywienie we własnym zakresie.

Liczba miejsc jest ograniczona i będzie ważna kolejność zgłoszeń. Są jeszcze wolne miejsca. Informacje na temet wycieczki oraz zapisy u Danuty Żelechowskiej, tel. 722 020 222.


Album „Szukając piękna”


3 sierpnia 2022

Pozwólcie, że się Wam przedstawię, nazywam się „Szukając piękna”. Jestem pierwszym dzieckiem Grupy Malarskiej „Mozaika”. Tak się ochrzcili się moi rodzice, czyli 25-ciu zapaleńców malarstwa z UTW w Łomiankach, tworzących pod opieką dwoja swoich mentorów, prawdziwych artystów plastyków, Haliny i Bartłomieja Kuźnickich. Urodziłem się w 2022 roku, ale już dużo wcześniej kiełkowałem w głowie pani Prezes UTW, Elżbiety Juźwiak, która bardzo chciała mnie mieć. A gdy się czegoś bardzo pragnie i uparcie do tego dąży, to marzenia stają się faktem. Potrzebny był tylko jeszcze zastrzyk pieniędzy od sponsorów (grono rodziców się powiększa :)) i dalej już wszystko szybko się potoczyło. Malarze wybrali najlepsze obrazy, zrobili ich zdjęcia oraz dopisali swoje credo. Pani Halina Kuźnicka zaprojektowała cudną okładkę; na czarnym tle trzy pociągnięcia pędzlem z farbą, tak soczyste, aż biorąc książkę do ręki ma się wrażenie, że zaraz zostaną na naszych palcach. Jolanta Zdanowska napisała fajny wstęp o moich zakręconych rodzicach – malarzach, którzy zamiast w sobotnie przedpołudnia wylegiwać się w łóżkach, biegną na zajęcia do Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie i trzy godziny nie widzą świata spoza sztalug. Pan Bartek Kuźnicki wszystkie materiały zmiksował w swoim komputerze i wyczarował coś na kształt zarodka, czyli plik danych, który wysłał do drukarni. Tak więc pojawiłem się na tym świecie i śmiało można powiedzieć, że zrodziłem się z miłości, miłości do sztuki. Gdy poznacie mnie bliżej, zobaczycie, że mam piękne wnętrze, za które, mam nadzieję, pokochacie mnie tak samo mocno, jak i moi rodzice.


Plener malarski – zdjęcia


19 lipca 2022

W Adamówku, na łące, na której chwilę wcześniej pasły się krowy, nasi malarze rozstawili swoje małe warsztaciki twórcze i zasiedli do pracy. Czas naglił, bo niebieskie niebo coraz bardziej ustepowało miejsca ciężkim, granatowym chmurom. Udało sie zatrzymać na płótnie pierwsze wrażenia i szkice zanim słoneczne światło całkiem znikło i świat poszarzał. Na szczęście, malowane krajobrazy są utrwalone na zdjęciach więc nic straconego.

Na zakończenie pleneru, malarze zamienili pędzle na szpadki do nadziewnia kiełbasek i przy ognisku świętowali radochę ze spotkania i wszystkich udanych wystaw w mijającym roku akademickim.

Po wakacjach czekają nowe wyzwania, pierwsze już 23 września, czyli Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy z naszym udziałem.

Wszystkie zdjęcia z pleneru są tutaj: https://photos.app.goo.gl/MuwMMCYzAwcdYrU4A


Ogłoszenie


11 lipca 2022

Ruszył konkurs „Kwitnące Łomianki” – edycja 2022. Celem konkursu jest zachęcenie mieszkańców Łomianek oraz osób posiadających i prowadzących ogródki działkowe na terenie Gminy Łomianki do tworzenia ogrodów z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze zgodnie z przepisami Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Łomianki. Nabór potrwa do 29 lipca 2022.

Więcej informacji na stronie Gminy Łomianki https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/14193,Przypominamy-do-29-lipca-br-trwa-konkurs-quotKwitnace-Lomiankiquot.html

Nie wątpimy, że wsród naszych studentów znajdą się takie osoby, które dbają o ogród i ekologię. Zachęcamy do udziału w konkursie. Informacji udziela Pani Milena Szymańska z Referatu Funduszy Zewnętrznych i Działalności Gospodarczej tel.22 888 98 41


Zapraszamy do muzeum 23 czerwca


19 czerwca 2022

Zapraszamy do Muzeum Narodowego na premierowy pokaz prac Marca Chagalla (1887–1985) zakupionych do zbiorów Muzeum jesienią 2021 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia MNW i jest pierwszą (i w nadchodzącym czasie – jedyną) okazją, żeby dzieła Chagalla zobaczyć, gdyż ze względu na surowe wymogi konserwatorskie wynikające z wrażliwości podłoża i nietrwałości technik nie mogą być one stale prezentowane. W zbiorach MNW znajduje się obecnie największa kolekcja dzieł Chagalla w naszym kraju.

Kto jeszcze nie zdążył się zapisać niech szybciutko to zrobi, telefonicznie lub osobiście u Grażyny Dąbrowskiej ( 605 047 961), a potem spotykamy się w holu MN w czwartek 23 czerwca o godz. 12.45. Cena biletu 15 zł.


Zapraszamy na wykład 13 czerwca


10 czerwca 2022

Dobrnęliśmy już do końca trzynastego roku akademickiego w historii działalności naszego UTW. Jak na pechową trzynastkę poszło nam całkiem dobrze, a słuchacze UTW spisali się na szóstkę z plusem. Zanim rozjedziemy się na wakacyjne wojaże wysłuchamy jeszcze jednego wykłądu w poniedziałek 13 czerwca o godz. 18.00, który wygłosi kustosz Daniel Artymowski.

„Kto mi powie, że Moskale…”


UWAGA! Przypominamy, że 21 czerwca o godz. 19.00 idziemy do Teatru Polonia na sztukę „Mąż i Żona”, cena biletu 94 zł. Zapisy i wpłaty za bilety zbiera Ewa Domin tel. 506 139 430 do 10 czerwca!


Dzień Dziecka i wernisaż – zdjęcia


ZDJĘCIA Z CAŁEGO WYDARZENIA SĄ TUTAJ: https://photos.app.goo.gl/bmPD6syG7GXtMhxv8


Zapraszamy na wernisaż i Dzień Dziecka


31 maja 2022

Jeśli znacie sposoby na rozwianie chmur deszczowych to użyjcie ich w Dzień Dziecka o godz. 16.00, bowiem o tej właśnie godzinie zacznie się wspólna impreza dla najmłodszych przygotowana przez nasz Uniwersytet i Bibliotekę Publiczną w Łomiankach. Zaczniemy od gier i zabaw przed wejściem do biblioteki, o ile pogoda pozwoli (ewentualnie przeniesiemy się do budynku). O 17-tej nastąpi otwarcie wystawy, mini koncert uczniów szkoły muzycznej oraz gra multimedialna. Dzieci za udział we wszystkich konkurencjach dostaną nagrody zrobione przez nasze koleżanki ( zakładki do książek, breloczki ) oraz krasnoludkowe przypinki. Jest o co zawalczyć, mamy nadzieję, że sprawimy im dużo radości.

Zapraszamy więc i starszych i młodszych wiekiem i tych, którzy wierzą i nie wierzą, że KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE!


Zapraszamy na wykład 30 maja


28 maja 2022

Muzyka ma niepodważalny wpływ na nasz nastrój. Intuicyjnie wybieramy odpowiednie dla siebie w danym momencie utwory. Raz są to spokojniejsze melodie, a innym razem skoczne, przy których mimowolnie tańczymy. Dlaczego tak jest i co nam daje słuchanie muzyki? Na to pytanie odpowie na swoim wykładzie Michał Straszewski w poniedziałek 30 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej W CK.

Muzyka i jej wpływ na psychikę i organizm


Zdjęcia z wycieczki


26 maja 2022

Nasza wycieczka do Bieżunia i Sierpca była swojego rodzaju podróżą w czasie. W Bieżuniu zwiedziliśmy Muzeum Małego Miasteczka, czyli odnowione trzy zabytkowe budynki, w tym rodzinny dom Stefana Gołębiowskiego (1900–1991), pierwszego w Polsce tłumacza „Dzieł” Horacego oraz dom XIX-wiecznego burmistrza miasta, a zarazem lekarza, Józefa Blocha. I tu i w skansenie – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przenosiliśmy sie do pieczołowicie odtworzonych domostw, urządzonych tak, jakby ich mieszkańcy zaprosili nas i wyszli tylko na chwilę. Byliśmy na herbatce u pani burmistrzowej i w gabinecie lekarskim jej męża, ze strachem patrząc na pewien fotel i strzykawki. Zastanawialiśmy sie co wypożyczyć z księgozbioru pisarza i u kogo zreperować buty; czy u małomiasteczkowego, czy wiejskiego szewca. Wróciły wspomnienia z wakacji u babci na wsi i pierwszych lat w szkolnych ławach. Można powiedzieć, że cofnęliśmy się nawet o 500 lat za sprawą pewnego dębu, który rósł i rósł, aż go ścięli i wybudowali z jego drewna dom oraz pewnej topoli z tzw. czeczotą, z której dobry stolarz zrobił piękne meble, a my to wszystko podziwialiśmy.

Przeżyjmy to jeszcze raz: https://photos.app.goo.gl/41fVjSRpezPcP6wV8

P.S. Nasz przewodnik po muzeum w Bieżuniu polecał filmik jak dawniej i jeszcze w latach siedemdzisiątych ubiegłego wieku kręcono torf na Mazowszu.


Zapraszamy do teatru – 21 czerwca


23 maja 2022

Zapraszamy do Teatru Polonia na komedię Aleksandra Fredry „MĄŻ I ŻONA” z doborową obsadą, w reżyserii Krystyny Jandy. Spektakl ten będzie 21 czerwca o godz. 19.00, cena biletu 94 zł. Zapisy i wpłaty za bilety zbiera Ewa Domin tel. 506 139 430.

Jak pisał wybitny historyk literatury prof. Stanisław Pigoń: „Mąż zdradza żonę z ponętną pokojówką, żona zdradza męża z jego serdecznym przyjacielem, a ten z kolei zdradza kochankę również z ową pokojóweczką. Kontredans rozpusty. (…) nieduże, a dobrane towarzystwo”!


Zapraszamy na wykład 23 maja


21 maja 2022

Dawno, dawno temu…- może tak, a może innymi słowami zacznie swój wykład Daniel Sukniewicz, który dał się poznać jako wielki pasjonat historii. Malownicze zamki Mazowsza kryją rozliczne tajemnice, bo w ich murach rozgrywały się zawikłane dzieje byłych mieszkańców. Posłuchamy o tym w poniedziałek 23 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Tajemnice, historie i legendy Mazowieckich Zamków


Dzień Dziecka


18 maja 2022

Jak już pisaliśmy, przed nami wielkie wyzwanie, czyli impreza na Dzień Dziecka. Będą gry i zabawy dla najmłodszych oraz otwarcie wystawy inspirowanej książką Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Rośnie pula gadżetów przygotowanych przez nasze koleżanki z przeznaczeniem na nagrody za udział w konkursach. Dziękujemy i prosimy o więcej!

Potrzebujemy jeszcze pomocy energicznych acz cierpliwych dorosłych do opanowania rozbrykanych dzieciaków w czasie zaplanowanych na godz. 16.00 gier i zabaw ruchowych. Zgłaszajcie się do pomocy, im więcej nas tym lepiej. Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie organizacyjne z animatorką zajęć kulturalnych, Moniką Kowalewską, 19 maja o godz. 11.30 w Bibliotece Publicznej przy CK.


Zapraszamy na wykład – 16 maja


16 maja 2022

Pierwszym majowym wykładem zamkniemy już w tym semestrze tematy związane z historią Rusi i Ukrainy, którą ostatnio zgłębialiśmy przejęci agresją wojsk rosyjskich na ziemię ukraińską. Dzieje naszego kraju od wieków też są związane z dziejami narodów zza naszej wschodniej granicy, a wątki toczących się tu i tam wojen przewijają się i w literaturze i w filmach, chociażby w „Ogniem i mieczem”. Właśnie do tego okresu nawiąże kustosz Daniel Artymowski na wykładzie 16 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

HEJ TY OJCZE ATAMANIE


Film i wystawa „Zabij to i wyjedź z tego miasta”


9 maja 2022

Czy kojarzycie twórczość i sylwetkę współczesnego twórcy Mariusza Wilczyńskiego – malarza, performera i reżysera filmów animowanych? Ostatnio stało się o nim bardzo głóśno za sprawą udziału jego filmu pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na miedzynarodowych festiwalach m.in. w Berlinie i Ottawie. W środę 11 maja zwiedzimy wystawę w Zachęcie w pełni poświęconą temu jednemu pełnometrażowemu filmowi Wilczyńskiego ( ma w swoim dorobku wiele krótkometrażówek), a na wtorkowym poranku filmowym ( 10 maja godz. 10.00) wysłuchamy prelekcji Małgorzaty Kron, która pomoże nam zrozumieć ten niełatwy w odbiorze obraz. Ale zanim to nastąpi posłuchajcie samego twórcy:

W Zachęcie obejrzymy jeszcze jedną wystawę czasową- malarstwo Jerzego Krawczyka, który podobnie jak Wilczyński pochodzi z Łodzi ( 1921-1969) . Obaj twórcy należą do najciekawszych indywidualności łódzkiego środowiska artystycznego.


Dzień Dziecka


2 maja 2022

1-ego czerwca,( niby dopiero za miesiąc, ale czas szybko leci), nasze stowarzyszenie wraz z Biblioteką Publiczną w Łomiankach organizuje imprezę dla dzieci pod hasłem „Krasnoludki są na świecie”. Ta ponadczsowa prawda, zaczerpnięta z bajki Marii Konopnickiej, stała się punktem wyjścia dla wystawy malarskiej naszych słuchaczy oraz gier i zabaw dla najmłodszych uczestników, dla których chcielibyśmy wykonać niebanalne nagrody za udział w konkursach. Przygotowaniom do tego wydzrzenia poświęcamy w tym miesiącu cztery spotkania: 4 i 18 maja – warsztaty rękodzieła oraz 5 i 19 maja – spotkania organizacyjne. Liczymy na Wasz udział, fajne pomysły i pomoc w ich realizacji.

Szydełkowanie to babcina domena ( już słyszymy te słowa protestów :)). Zapraszamy na warsztaty rękodzieła, na których wydziergamy takie krasnoludkowe breloczki. Oprócz rąk chetnych do pracy potrzebne będą również szydełka i resztki włóczek. Brak umiejętności nie jest żadną wymówką – Nauczymy! Spotykamy się 4 i 18 maja o godz. 18.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2. Szydełka w dłoń i do dzieła!


Zdjęcia z wycieczki c.d.


Wspomnień z wycieczki ciąg dalszy. Takie międzi innymi ujęcia zatrzymał w pamięci Leszek. Czekamy na więcej Waszych zdjęć tego co Was najbardziej zafascynowało.

 • Klikając na zdjęcia wyświetlą się w dużym formacie

Swoimi zdjęciami podzieliła sie też z nami Halina. Widać na nich naszą gromadkę we wszystkich zwiedzanych miejscach.

A tu podobno widać jakąś tajemniczą postać z boku pnia platana. Czyżby sam Radziwił?


Zapraszamy na wykład – 25 kwietnia


22 kwietnia 2022

Jedyny wypadający w kwietniu wykład miał być o kwiatach właśnie, czyli o azaliach i różanecznikach. Nie wypaliło. Wysłuchamy innego, pachnącego za to wakacjami i podróżami wykładu, który wygłosi nasza przewodniczka Elżbieta Zatorowska. Zapraszamy 25 kwietnia o godz.18.00. do sali widowiskowej CK.

ATRAKCJE ZIEMI LÓDZKIEJ

UWAGA! Nasze spotkanie będzie też okazją do wymiany roślin. Przynosimy sadzonki, byliny, kłącza, jednym słowem wszystko co wyda plon i chcecie się tym podzielić z innymi.


Zdjęcia z wycieczki


21 kwietnia 2022

Rejon Polski, który był celem naszej wycieczki spowiły sino-granatowe chmury. Czekając na przyjazd autokaru w mocno siąpiącym deszczu, nie bacząc na fatalną prognozę pogody na ten dzień zaklinaliśmy aurę, aby była dla nas bardziej łaskawa. Udało się! Dokładnie gdy wyszliśmy z Pałacu w Nieborowie, otworzyło się okno pogodowe. Już bez parasoli powędrowaliśmy alejkami przypałacowego parku i Arkadii oraz uliczkami Łowicza. Młodą wiosenną zieleń dopełniały żółć i szafir pierwszych kwiatów, biel marmurowych rzeźb i elementów antycznej architektury, wszystkie kolory tęczy łowickich wycinanek i złoto ornamentów w katedrze.

Ciekawe, kto zrobił najwięcej zdjęć. Pochwalcie się swoimi najciekawszymi ujęciami. Pod tym linkiem obejrzycie moje subiektywne wrażenia z wycieczki. MK https://photos.app.goo.gl/7GJCanM9H5B5hF83A


Ogłoszenia


Przypominamy, że 20 kwietnia jedziemy na jednodniową, autokarową wycieczkę do Nieborowa, Arkadii i Łowicza. Autokar odjeżdzą spod Kościoła w Łomiankach o godz. 8.30. Proszę zabrać dobry humor oraz parasole, żeby odstraszyć deszczowe chmury :).


Spotkanie Przedświąteczne – zdjęcia


13 kwietnia 2022

Róg obfitości spaliłby się ze wstydu widząc obfitość wielkanocnych specjałów na naszym spotkaniu przedświątecznym.

Spora i całkiem sympatyczna ta nasza rodzinka!

Okazało się, że potrafimy śpiewać. Michał Stroiński hurtem bierze nas do swojego chóru.


Spotkanie Przedświąteczne 11 kwietnia


8 kwietnia 2022

Kochane Studentki i kochani Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łomiankach! Zapraszamy Was na tradycyjne Spotkanie Przedświąteczne tzw. Jajeczko. Pokropieni kwietniowym deszczykiem, ale pogodni i uśmiechnięci, spotykamy się w poniedziałek 11 kwietnia o godz. 18.00 , jak onegdaj bywało w sali widowiskowej ( natenczas zwaną bankietową ) w Centrum Kultury. Staropolskim obyczajem podzielimy się jadłem wszelakim, które wcześniej sami uwarzycie w swoich kuchniach i na nasz stół pięknym obrusem przykryty przyniesiecie. Niech się ugnie pod ciężarem bab wiekanocnych, aksamitnych pasztatów, jajek zdobionych i wiosennych sałatek. A nie żałujcie soli i pieprzu, bo od tego nasze oczyszczenie, nieśmiertelność i wiara zależą. My zaś zadbamy o wyśmienite trunki, coby nam się dobrze jadło i trawiło!

 • W środę 6 kwietnia o godz. 12.30 bedziemy zwiedzać wystawę malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym. Zbiórka w holu muzeum o godz. 12.20.
 • Grażyna Dąbrowska prosi osoby zapisane na wycieczkę do Nieborowa, Arkadii i Łowicza o dokonywanie wpłat 80 zł najpóźniej do 11 kwietnia.


Zapraszamy na wykład 28 marca


24 marca 2022

Jak na ostatnim wykładzie stwierdził pan Daniel Sukniewicz – historię piszą zwycięzcy. Obecnie toczy się wojna tuż za naszymi granicami. Naród ukraiński walczy o swoją wolność i prawo do samostanowienia, które zdobyli po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Historię i kulturę Ukrainy przybliży nam kustosz Daniel Artymowski w czasie wykładu w poniedziałek 28 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

 Ukraina. Jej ludzie, jej kultura, jej stolica – Kijów


Zapisy na wycieczkę 20 kwietniaSpotkanie z Katarzyną Żak 23 marca


22 marca 2022

Nie często mamy okazję spotkać sie na żywo ze znaną postacią ze świata kultury. Tym bardziej, nie przegapcie środowego spotkania ze znaną i lubianą aktorką, Katarzyną Żak w Bibliotece Publicznej w Łomiankach o godz. 17.00. Pani Katarzyna ma na swoim koncie wiele ról filmowych i teatralnych oraz nagrała płyty z piosenkami: „Młynarski Jazz”, „Miłosna Osiecka” oraz „Bardzo przyjemnie jest żyć”. Odnosi też sukcesy wykonując piosenki aktorskie.


Zapraszamy na wykład 21 marca


18 marca 2022

Pierwsze ślady osadnictwa słowiańskiego na terenie Mazowsza pochodzą VI i VII wieku, zaś  do państwa Polan tereny mazowieckie zostały przyłączone najprawdopodobniej w X wieku jeszcze przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I. Dalszą historię tych ziem znamy, a może jednak nie…Wszystko wyjaśni Daniel Sukniewicz na wykładzie w poniedziałek 21 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK. Wstęp wolny!

KONTROWERSJE HISTORYCZNE

CZYLI DLACZEGO CZASAMI HISTORIA WIDZIANA Z PERSPEKTYWY MAZOWSZA

RÓŻNI SIĘ OD HISTORII POLSKI

Daniel Sukniewicz – archeolog, dziennikarz, wydawca, organizator imprez plenerowych i gier przygodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i współautor książek (m.in. „Przewodnik archeologiczny po Polsce”, „Przewodnik – Szlak Książąt Mazowieckich”, przewodniki po stanowiskach archeologicznych), map (m.in. „Mapa archeologiczna Polski”, „Mapa Szlaku Książąt Mazowieckich”) i artykułów z zakresu archeologii, historii i turystyki.


Ożywianie obrazów


17 marca 2022

W marcu dwa razy spotkaliśmy się na zajęciach z panią Moniką Kowalewską nazwanych „Scena plastyczna: Ożywianie obrazów” . Polegały one na podłożeniu ścieżki dźwiękowej do trzech obrazów namalowanych przez nasze koleżanki. Co prawda, zainteresowanie tymi zajęciami było bardzo małe, ale udało się skromnymi siłami stworzyć pierwsze dzieło. Nie jest jeszcze doskonałe, dopiero zbieramy doświadczenia, bo wchodzimy w nieznane tajniki sztuki tworzenia dźwięków. Prezentujemy więc Wam nasz filmik pt.”Malarstwo i nie tylko”.

Organizatorzy inicjatywy pod nazwą „Możesz na mnie liczyć” skierowanej do uchodźców z Ukrainy ( info na stronie http://kultura.lomianki.pl/aktualnosc-120-grupa_wsparcia_w_ck.html ) poszukują wolontariuszy do pomocy w sprawach organizacynych lub chętnych do przyniesienia np. ciasta własnego wypieku czy innego rodzaju poczęstunku. Wszelkie zgłoszenia w tej sprwie przyjmuje i koordynuje Alicja Siemianowska tel. 602 734 212. Każdego rodzaju wsparcie będzie mile widziane!


Zapraszamy na wykład 14 marca


11 marca 2022

Zawsze przy okazji Dnia Kobiet wiele mówi się o emancypacji, równouprawnieniu oraz udziale kobiet w dziedzinach życia zarezerwowanych niegdyś wyłącznie dla mężczyzn. Jedną z takich aktywności była jazda konna, obwarowana początkowo wieloma zasadami przyzwoitości. Ale któż o tym lepiej nam opowie, jak nie pani Ula Kowalczuk podczas wykładu w poniedziałek 14 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

SŁYNNE DAMY NA KONIACH

Ulę Kowalczuk gościliśmy ostatnio w październiku 2020 roku. Pani Ula dała się wtedy poznać jako miła prelegentka, znawczyni tematu i prawdziwa pasjonatka wszystkiego, co „koniem trąci”. Z połączenia dwóch pasji; do języka polskiego i historii koni powstała min. książka pt. „Koń jaki jest każdy widzi, czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Oprócz pisania, pani Ula jest autorką wirtualnych wykładów dla UTW dostepnych na platformie EduSenior np. https://www.youtube.com/watch?v=ILkirj4yVI4 .


Zapraszamy na wernisaż 8 marca


5 marca 2022

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy prac plastycznych uczestników warsztatów malarskich UTW, zorganizowany wspólnie z Biblioteką Publiczną w Łomiankach z okazji ogłoszenia roku 2022 rokiem kobiet. Zaprezentowane zostaną rysunki i obrazy, których głównym motywem jest kwintesencja kobiecości, prawdziwa rola i moc kobiet. Uchwycenie piekna i całej złonożoności kobiecej natury było nie lada wyzwaniem dla malalujących, mieli oni jednak niebotyczne wsparcie i pomoc u opiekunów grupy – artystów plastyków Haliny i Bartłomieja Kuźnickich. Rezulaty ich wspólnej pracy obejrzycie na wernisażu 8 marca o godz.18.00 w holu wejściowym do biblioteki od strony ulicy Szczęśliwej.

W październiku ubiegłego roku Sejm RP zdecydował, że rok 2022 będzie rokiem kobiet i upłynie pod  patronatem Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz oraz Marii Grzegorzewskiej. Są to trzy silne przedstawicielki płci pięknej, prekursorki w swoich dziedzinach, osoby, które przecierały szlaki w literaturze, pedagogice specjalnej czy himalaistyce.


Zapraszamy na wykład 28 lutego


25 lutego 2022

Czy znana i lubiana rasa psów „husky syberyjski” faktycznie pochodzi z Syberii oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać opiekunem tych wspaniałych zwierzaków? Na te i inne ciekawiące Was pytania znajdziecie odpowiedź podczas wykładu pani Elżbiety Rogali w poniedziałek 28 lutego o godz. 18.00 w Centrum Kultury. Wstęp wolny!

HUSKY – PIES ABSOLUTNIE WYJĄTKOWY

Elżbieta Rogala jest mieszkanką Łomianek i ma pod opieką stado zaprzęgowe psów husky. O ile nie zajdą jakieś niesprzyjające okoliczności, pani Elżbieta przyjdzie na wykład z jednym ze swoich podopiecznych. Husky są przyjacielskie, nie lubią samotności i najlepiej czują się w czyimś towarzystwie. Takiego gościa specjalnego jeszcze u nas nie było!


Zapraszamy na wykład 21 lutego


UWAGA! Ten wykład odbędzie się w innym terminie.

18 lutego 2022

Piękno krajobrazów Mazowsza, rzek, łanów dojrzałego zboża na polach i przydrożnych wierzb oraz fascynacja ludową muzyką znalazły odzwierciedlenie w wielu kompozycjach Fryderyka Chopina. Miał zaledwie 20 lat gdy na zawsze wyjechał z Polski. Przez lata swojego dzieciństwa i młodości bywał w wielu miejscach, które stały się inspiracją dla młodego kompozytora. Opowie nam o tym pani Liliana Kołłątaj w poniedziałek 21 lutego o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Szafarnia

Śladami Chopina po Mazowszu

Liliana Kołłątaj – zapalona przewodniczka wycieczek, polonistka i warsawianistka.
Fascynuje ją turystyka, fotografia, jest zarażona bakcylem poznawania świata – od zawsze. Przewodnik warszawski i mazowiecki, a także pomysłodawca i koordynator warszawskiego Klubu Globtrotera. W internecie znaleźć można sporo jej artykułów o tematyce turystycznej. Swoje artykuły i zdjęcia z podróży zamieszcza na własnym blogu poświęconym Warszawie, turystyce i Klubowi Globtrotera – http://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com.
Na Facebooku oprócz profilu posiada 4 swoje strony tematyczne: warszawską – Warszawskie Rozmaitości, ogólnoturystyczną – Klub Globtrotera Warszawa, fotograficzną – Zapisane obiektywem oraz tatrzańską – Z Tatrami w tle.


Zdjęcia z wystawy


16 lutego 2022

Wystawa w Muzeum Etnograficznym „Nikifor malarz nad malarzami” obejmuje 130 prac. Bez względu na motyw Nikifor stosował niewielkie rozmiary, często niewiele większe od kartki papieru zeszytowego. Początkowo wykorzystywał podarowane skrawki – na przykład austriackie druki urzędowe, zużyte zeszyty szkolne, opakowania po czekoladkach, papierosach, papier pakowy. Jak pisał Tadeusz Szczepanek:

Zachowane rysunki są w większości szkicami 'par excellence’ studyjnymi, noszą ślady gumki, wycierania, poprawianie niewłaściwie położonych linii. Nikifor stara się opanować, doskonalić perspektywę zbieżną, wykreśla osie symetrii, przesuwa punkt przecięcia linii w coraz inne miejsce, próbuje swych możliwości w perspektywie ptasiej i żabiej.

Mieliśmy dziś możliwość zapoznać się z sylwetką i sporą dawką prac Nikifora, który umiłował sobie malarstwo i całe życie pragnął być „Matejką z Krynicy”.


Zapraszamy na wykład 14 lutego


14 lutego 2022

Chociaż fragmenty brzegów Wisły na wysokości Łomianek należą do jednych z piękniejszych, rzadko wybieramy je jako cel naszych wypraw i spacerów. Szlagier Jaremy Stępowskiego „Statek do Młocin” jest już echem zapomnianych rozrywek warszawiaków. Tymczasem, ostatnio powstało wiele organizacji i fundacji, które ożywiają Wisłę, aby, jak dawniej, ludzie znowu korzystali z uroków spędzania czasu nad jej wodami. Temu będzie poświęcony wykład Rafała Łapińskiego, na który zapraszamy w poniedziałek 14 lutego o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Powrót tradycyjnej żeglugi na Wiśle

Rafał Łapiński z Fundacji „Dom Wisły” jest pomysłodawcą i założycielem portalu http://www.domwisly.pl/ , na którym zamieszcza archiwalne zdjęcia i materiały na temat rzeki Wisły. Jego fundacja aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach wiślanych, popularyzujących wiedzę nie tylko historyczną, ale także ogólną o rzece w wielu jej aspektach.


Aqua-aerobik w ICDS


Uwaga! Po dłuższej przerwie zapraszamy na aqua-aerobik. W tym tygodniu 8 i 11 lutego zajęcia będą odbywać się tylko o godz. 14.30 ( jedna grupa) , ale już po feriach, czyli od 15 lutego, wraca układ grup i godzin jak dawniej.


Zapraszamy na wykład 24 stycznia


21 stycznia 2022

Na zakończenie pierwszego semestru w tym roku akademickim spotkamy się z dobrze wszystkim znaną Elżbietą Zatorowską, która roztoczy przed nami walory turystyczne kolejnego regionu Polski. Zapraszamy na wykład w poniedziałek 24 stycznia o godz. 18.00. do sali widowiskowej Centrum Kultury.

kopalnia soli w Kłodawie

Polska nieznana. Wielkopolska

Czy Wielkopolska to region atrakcyjny turystycznie? Bez wątpienia tak! Znajdziemy tu atrakcje historyczne i przyrodnicze, zabytki drewniane i zabytki techniki, centra rekreacji i muzea? Pozostaje pytanie: Co warto zobaczyć? Możemy wybrać miejsca najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane, lub miejsca ciekawe, urokliwe, ale bez tłumów i takie chyba wolimy.


Zdjęcia z wystawy20 stycznia 2022

Wystawa w Zamku Królewskim Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego

Obejrzeliśmy dwa obrazy: „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” i „Narcyz przy źródle” pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, oraz ponad czterdzieści płócien innych artystów  z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. Naszą przewodniczką po wystawie była pani Monika Przypkowska.


Zapraszamy na wykład 17 stycznia


14 stycznia 2022

Choroba zwyrodnieniowa lub stany zapalne stawów to problemy ortopoedyczne, które pojawiają się i nasilają wraz z wiekiem. Znamy je doskonale, ale jak można pomóc swoim stawom zanim uciążliwy ból całkowicie ograniczy naszą sprawność. Tego dowiemy się w poniedziałek 17 stycznia o godz. 18.00 w CK z wykładu dr Łukasza Pulika.

Nasze ortopedyczne problemy

Dr Łukasz Pulik : Studia na kierunku lekarskim (Warszawski Uniwerystet Medyczny 2017 r.) ukończył z wyróżnieniem (Złota Odznaka STN za wybitne osiągnięcia naukowe). Jego główne zainteresowania to diagnostyka oraz leczenie schorzeń przewlekłych dużych stawów (m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych i kolanowych, ednoprotezoplastyka, dysplazja rozwojowa stawów biodrowych) oraz skutków urazów narządu ruchu. Zajmuje się również przeciwdziałaniem następstwom starzenia się chrząstki stawowej z zastosowaniem metod zachowawczych tj. iniekcji dostawowych z osoczem bogatopłytkowym czy suplementacja kwasem hialuronowym. Uczestnik specjalistycznych kursów z zakresu USG narządu ruchu. (źródło:https://mediq.pl/)


Ogłoszenie


13 stycznia 2022

Prosimy, aby wszystkie osoby, które zapisały się na zwiedzanie wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie” w Zamku Królewskim zaplanowaną na środę 19 stycznia o godz. 11.00, potwierdziły do poniedziałku 17.01. swój udział. Grupy zwiedzające wystawę z przewodnikiem mogą liczyć max. 25 osób, dlatego ważne jest wcześniejsze ustalenie liczby uczestników. Czuwa nad tym Grażyna Dąbrowska i to do niej proszę się zgłaszać osobiście lub pod nr tel. 605 047 961


Zapraszamy na nordic walking od 12 stycznia


11 stycznia 2022

Gdy po świętach wejdziemy na wagę, możemy się mocno zdziwić. Nadmiar kulinarnych pokus zrobił swoje: tu kawałek serniczka, tam dwie łyżeczki sałatki, a i śledzik udał sie jak nigdy. Ale nic to, jak mawiał Wołodyjowski, szable w dłoń…tzn. kijki w dłoń i ruszamy do boju ! Trzeba się rozruszać, złapać świeżego powietrza w płuca i zrzucić zbędne kilogramy.

Zapraszamy na nordic walking do Lasku Młocińskiego w każdą środę o godz. 10.00. Zbiórka koło DSS w Burakowie, ul. Parkowa 2. Pogoda na 12 stycznia: mrozek -4, raczej pochmurno, lekki wiaterek.


Zapraszamy na wykład 10 stycznia


6 stycznia 2022

Bonsai to nic innego jak sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów z wielowiekową tradycją wywodzącą się z Azji.  W dosłownym tłumaczeniu słowo “bon-sai” oznacza “roślina w pojemniku”. Nie jest to jakiś szczególny gatunek drzew i może być tworzone właściwie z dowolnego gatunku drzewa lub krzewu. Ale jak to zrobić? Tego dowiemy się z wykładu Marka Gajdy w poniedziałek 10 stycznia o godz. 18.00. wsali widowiskowej CK.

Co trzeba wiedzieć o orientalnej sztuce bonsai.

Marek Gajda – z wykształcenia ogrodnik i dendrolog, absolwent wydziału ogrodniczego SGGW. Sztuki bonsai nauczył się od najlepszych bonsaistów w Europie ( Vaclav Novak, Liporacze Salvatore ), a w 2007 roku uzyskał certyfikat ukończenia japońskiej szkoły Taishoen mistrza Nobuichiego Urushibaty. Teraz nabytą wiedzę o pielęgnacji i uprawie drzewek przekazuje innym osobom początkującym w tej sztuce. Właściciel firmy Japoński Ogród Bonsai.
Ze smutkiem zawiadamiamy, że 25 grudnia zmarła nasza Koleżanka

Teresa Walkowska

Od samego początku istnienia UTW w Łomiankach, Teresa była członkiem zarządu UTW. Społecznie i odpowiedzialnie pełniła funkcję skarbnika, a także z dużym zaangażowaniem brała udział w pracach organizacyjnych naszego Stowarzyszenia. Zawsze uśmiechnieta i otwarta na ludzi uczestniczyła w zajęciach, nie zapominając przy tym o bloczku KP i zbieraniu składek. Trudno wyobrazić sobie lepszą koleżankę, bedzie nam jej bardzo brakować.

Msza pogrzebowa za Teresę Walkowską odbędzie się 5 stycznia o godz 12.00. w Kościele św. Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej ul. Żywiczna 2


Spotkanie świąteczne 20 grudnia – zdjęcia


21 grudnia 2021

Jak przystało na rok, w którym odbył się XVIII Miedzynarodowy Konkurs Chopinowski, my też wysłuchaliśmy kilku utworów fortepianowych Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego pianisty, uczestnika w.w. konkursu, Mateusza Krzyżowskiego. I choć sala widowiskowa CK to nie filharmonia, a pianino Yamaha to nie zacny fortepian, to i tak było fantastycznie i nastrojowo. Wszystkie c-mole i as-dury wybrzmiały z całą mocą, a w każdej nucie i frazie zagranej przez Mateusza wyczuwało sie duszę mistrza. Brawo, brawo, brawo!

Zdjęcia z koncertu i spotkania świątecznego są do obejrzenia pod tym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/z8fvgUQha17M5hRE6

Naszemu spotkaniu świątecznemu towarzyszyła wystawa rękodzieła wykonanego na warsztatach w DSS w Burakowie. Wszystkie ozdoby z makramy fajnie prezentowały się na tle czarnych ścian sali. Pewnie niejednego z Was zadziwiło, co też można wyczarować z kawałka sznurka, nawet, jesli coś z początku się poplącze, a platało się uczestnikom warsztatów nie raz. To pierwszy pokaz supełkowych prac i raczej nie ostatni, bo co niektórzy złapali tzw. bakcyla.


Spotkanie świąteczne 20 grudnia


15 grudnia 2021

Co roku, przed Świetami Bożego Narodzenia spotykamy się, by złożyć sobie życzenia, pokolędować i zjeść wspólnie przygotowaną kolację. Aby tradycji stało się zadość, ale jednocześnie zachować zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, zapraszamy w poniedziałek 20 grudnia o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK na świąteczny koncert fortepianowy młodego, acz wiekce uzdolnionego pianisty, Mateusza Krzyżowskiego.

Mateusz Krzyżowski

Po koncercie zapraszamy na „małe co nieco” przy dźwiekach kolęd. Naszemu spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa rękodzieła, efekt warsztatów z makramy, które w listopadzie i grudniu odbyły się w DSS w Burakowie.

Mateusz Krzyżowski ma 22 lata i pochodzi z Tych. Rewelacyjnie zagrał w półfinale Koncertu Chopinowskiego 2021, ale – ku zaskoczeniu wielu – do finału się nie zakwalifikował… Przepięknie zagrał preludia. Jest wybitnie uzdolnionym młodym pianistą, który studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Miejmy nadzieję, że w następnym Konkursie Chopinowskim będzie miał trochę więcej szczęścia. Zobaczymy jak Mateusz poradzi sobie z utworami Chopina na naszym nowoczesnym instrumencie Yamaha (tylko taki mamy w Domu Kultury) zamiast na klasycznym fortepianie. Czy Chopin będzie brzmiał bardziej nowocześnie…?


Zapraszamy na wykład 13 grudnia


9 grudnia 2021

Legendy, mity i historie rodem z średniowiecznej Irlandii opowiedziane przez czarodzieja słowa – kustosza Daniela Artymowskiego, wprowadzą pierwiastek magii w ten przedświąteczny czas. Zapraszamy na wykład 13 grudnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Tristan i Izolda. Z głębi celtyckich sag

Celtowie byli ludem plemiennym epoki brązu i żelaza, zjednoczonymi wspólnym językiem, kulturą i sztuką. Mieszkali w całej Europie. Większość została ostatecznie podbita przez Rzymian i stała się częścią Cesarstwa Rzymskiego. Wiele niezdobytych obszarów zachowało od wieków odrębny język i kulturę. Irlandia i części Francji, Anglii, Walii i Szkocji do dziś mogą twierdzić, że są w dużej mierze celtyckie.

Zapraszamy na wykład 29 listopada


26 listopada 2021

Spotkania z podróżnikami, prawdziwymi globtroterami, zawsze uruchamiają w nas jakąś tęsknotę za oderwniam się od kłopotów dnia codziennego i niczym nieskrępowanym wyruszeniem w świat. Nasz gość, Artur Owczarski, choć wirtualnie, zabierze nas w owiane legendami południowe rejony Stanów Zjednoczonych w poniedziałek 29 listopada o godz. 18.00. Spotykamy się w sali widowiskowej CK.

Droga 66 i Teksas to stan umysłu

Artur Owczarski o sobie: ” Podróżuje od prawie dwudziestu lat. Moje ulubione kierunki to Chiny, w których byłem kilkanaście razy i Stany Zjednoczone. Szczególnie dużo czasu spędziłem w Teksasie, Luizjanie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechałem też słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. W wyniku wypraw do USA napisałem dwie książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Teksas jest mi bliski nie tylko ze względu na kulturę, ludzi i czas, który tam spędziłem ale również ze względu na fakt, że w 2019 roku otrzymałem tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i jednocześnie miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów. ” ( fragment ze strony http://owczarskiartur.pl/)


Zdjęcia z wycieczki


24 listopada 2021

 • Łąck – Państwowe Stado Ogierów ( zabudowania, hipodrom, konie i kuce )
 • Płock – centrum miasta, pomnik Władysława Broniewskiego, wzgórze Tumskie, Bazylika Katedralna (Drzwi Płockie, grobowiec księcia Władysława I Hermana i księcia Bolesława III ), Muzeum Mazowieckie


Zdjęcia z wernisażu 20 listopada


22 listopada 2021

Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku wspólnie z Biblioteką Publiczną w Łomiankach uczcili 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida wystawą malarską nawiązującą do dzieł wieszcza epoki romantyzmu. Poezja i malarstwo to sztuki siostrzane, jedna odzwierciedla świat piórem i słowem, a druga opisuje jego piękno pędzlem i kolorem. Stąd strofy wierszy przywodzą na myśl obrazy i odwrotnie; obrazy są natchnieniem dla poetów.

Specjane podziękowania składamy wszystkim, którze przyczynili sie do zaistnienia tej wyjątkowej wystawy.

Wszystkie zdjęcia z wernisażu obejrzycie tutaj https://photos.app.goo.gl/JLgaUhjAb33V92Ad8


Zapraszamy na wykład 22 listopada


19 listopada 2021

Z Łomianek do pobliskiej miejscowości Laski jest zaledwie 8 km. Wiemy, że jest tam ośrodek szkolno-wychowawczy dla newidomych dzieci, ale czy znamy historię jego powstania oraz kto i jak od 100 lat pomaga ociemniałym radzić sobie z ich kalectwem. Tego dowiemy się z wykładu Wiesławy Bełżyckiej, który odbędzie się w poniedziałek 22 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Róża Czacka

Laski, dzieło Róży Czackiej

Róża Maria Czacka imię zakonne Elżbieta – była pionierką polskiej tyflologii opracowała rodzimą wersję alfabetu Braille’a. Sama będąc osobą niewidomą założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Tyflologia (od greckiego słowa tyflos- ślepy) – jest zbiorem wiadomości z wielu dziedzin takich jak psychologia, medycyna, pedagogika, socjologia, technika, które mogą być przydatne osobom niewidomym, lub tym, które mają do czynienia z niewidomymi.


Wycieczka 17.11. – Ogłoszenia


Przypominamy, że w środę 17 listopada jedziemy na wycieczkę jednodniową do Łącka, Płocka i Czerwińska z przewodnikiem Elżbietą Zatorowską. Nie wszystkie osoby, które zadeklarowały chęć wyjazdu wpłaciły pieniądze. Prosimy więc o potwierdzenie czy jadą i wpłatę 50 zł do Grażyny Dąbrowskiej tel. 605 047 961 ( opłata obejmuje koszt obiadu).

Wyjazd autokarem o godz. 8.00 spod kościoła św. Małgorzaty.


Zapraszamy na wykład 15 listopada


12 listopada 2021

Zapraszamy na drugi z cyklu wykładów kustosza Daniela Artymowskiego dotyczącego historii i kultury arabskiej, który odbędzie się w poniedziałek 15 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Architektura Islamu

Architektura Islamu rozwijała się na terenach podbitych przez Arabów w VII w. i na początku Viii w. Objęła ona swoim zasięgiem państwa muzułmańskie, takie jak m.in. Palestynę, Syrię, Persję, Afganistan, Indie i Półwysep Iberyjski. Są to budynki zarówno religijne, będące miejscami kultu, jak i świeckie. Często jest nazywana „architekturą zasłony”, gdyż jej piękno leży w przestrzeniach wewnętrznych, dziedzińcach i pokojach, które to nie są widoczne z zewnątrz.


Zdjęcia z wernisażu w Burakowie


8 listopada 2021

Ludzie dzielą sie na miłośników psów i miłośników kotów, albo też na takich, którzy po równo obdarzają uwielbieniem domowe pupile. To, że akurat grupa malarska UTW wzięła na warsztat „mruczki”, nie oznacza, że są tam sami kociarze. Czyż jednak kociaki nie są rozbrajające?

Uczestnicy warsztatów malarskich prowadzonych przez plastyków ,państwa Halinę i Bartłomieja Kużnickich, nadali swojej najnowszej pracy zbiorowej tytuł ( parafrazując słynne stwierdzenie) „Kot jaki jest każdy widzi”. Najpierw namalowali na formacie 20×20 cm kicie, kocurki i kociska, potem fotograf zrobił zdjęcia, te poszły do druku na dużych formatach, a na końcu wszystko złożyło sie na wystawę plenerową przy Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Na wernisażu w dniu 6 listopada, wszyscy przybyli oglądali słodkie kociaki i częstowali sie słodkościami popijając kawą lub herbatą (cukier już dobrowolnie). Zdjęcia z najsłodszej wystawy świata zobaczycie pod tym linkiem https://photos.app.goo.gl/EvtWyxeW8AUk1UYP6

Malarze już zastanawiają się co będzie tematem ich następnej pracy. Macie może jakieś pomysły?


Bilety do teatru na 28 listopada


3 listopada 2021

Proponujemy wyjście do Teatru Współczesnego w niedzielę 28 listopada godz. 19.00 na komedię kostiumową pt. „Wachlarz” Carla Goldoniego w reż. Macieja Englerta.

Carlo Goldoni przeżył prawie cały XVIII wiek. Wenecjanin, obserwator życia, w czym pomógł mu zawód. Był adwokatem i dopiero w wieku lat czterdziestu związał się z teatrem, co zresztą spowodowało ucieczkę do Paryża. Autor „Wachlarza” stworzył 200 komedii, dał swym sztukom psychologiczną wartość, ironię, a jednocześnie powody do głębszych przemyśleń. 

Cena biletów dla seniorów 65 zł, normalnych 85zł. Bilety należy zarezerwować oraz opłacić do 15 listopada u Ewy Domin, tel. 506 139 430. Zapraszamy!


Nordic walking


2 listopada 2021

Pogoda jak marzenie, a Lasek Młociński jak bajka. Zapraszamy na nordic walking. Dwie przesympatyczne instruktorki, Kami i Weronika, zadbają o Waszą tężyznę. Startujemy co środę o godz. 10.00 z miejsca zbiórki przy Domu


Zdjęcia z wycieczki


25 października 2021

20 października wybraliśmy się na wycieczkę „Dworki i pałace pogranicza Mazowsza z Podlasiem”. Jesienna sceneria była dodatkowym walorem naszej wyprawy. Koloryt liści upiększał zarówno widoki za oknami autokaru jak i krajobrazy pałacowych ogrodów.

W Dąbrowie słuchaliśmy opowieści, jak się żyło i mieszkało średnio-zamożnemu ziemiaństwu w dawnej Polsce oraz jak funkcjonował majątek dworski.

W Korczewie zapoznaliśmy się z burzliwą historią pięknego hrabiowskiego pałacu, który za PRL-u popadł w kompletną ruinę, a w tej chwili coraz bardziej nabiera urody i szyku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu spadkobierców, którym po wielu latach udało się go odzyskać.

W Mościbrodach zwiedzaliśmy dawny majątek ziemski, który nowym właścicielom udało się wyjątkowo dobrze dostosować się do wymogów naszych czasów. Działa w nim przytulny hotel, dobra restauracja, dom weselny w dawnej, ogromnej stodole, hodowla zwierząt oraz stawy rybne, założone 150 lat temu. Właścicielka tego ogromnego gospodarstwa uraczyła nas opowieścią  o tym, jak odnawiano stare budynki oraz jak hodowane są karpie na świąteczne stoły, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i mnóstwo pytań.

Wycieczka była fantastyczna, tym bardziej że Ela Juźwiak zamówiła też piękną słoneczną pogodę na ten dzień. Zresztą zobaczcie sami https://photos.app.goo.gl/Fr13BTkpcEwgqaFf8


Zapraszamy na wykład 25 października


21 października 2021

Podczas, gdy epidemiolodzy szukają najskuteczniejszych metod zwalczania groźnych, coraz to nowych wirusów, życie przeciętnego „Kowalskiego” ulega diametralnym zmianom. Oprócz opieki medycznej, niezbędna jest nam obszerna wiedza o chorobie i dostęp do rzetelnej informacji. Zapraszamy więc na wykład dr hab.n.m. Janusza Kocika

Zagadnienia związane z epidemiami (w tym z Covid-19)

Janusz Andrzej Kocik  – polski lekarz internista, onkolog, epidemiolog, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Autor lub współautor ponad 50 publikacji oraz monografii i podręczników z zakresu epidemiologii, w tym zwłaszcza epidemiologii chorób zakaźnych oraz bioterroryzmu. (  Wikipedia )


Dyskusyjny Klub Książki – 26 października


19 października 2021

Czy to pora roku sprzyjająca czytaniu, czy mnogośc ciekawych pozycji wydawniczych skłoniły stałych bywalców Dyskusyjnego Klubu Książki do częstrzych spotkań? Dowiedzmy się uczestnicząc w drugim w tym miesiącu spotkaniu w Bibliotece Publicznej przy CK, we wtorek 26 października o godz. 18.00 . Dyskusję na temat książki Janusza Głowackiego pt. „Bezsenność w czasie karnawału” poprowadzi Magdalena Doroba. Zapraszamy!

O Januszu Głowackim wg jednego z czytelników: „Od czasu fascynacji Gombrowiczem, żaden z autorów nie dał mi tyle autentyczniej radości, ekscytacji, nie zmusił do głębszej refleksji nad istotą społeczeństwa. Bo tak, Głowacki filtrując życiowe doświadczenia, właśnie o tym pisze. Żąglerka językiem, którą opanował do perfekcji, nadaje każdej jego anegdocie wymiaru ponadczasowego i zaiste artystycznego.”


Zapraszamy na wykład 18 października


14 października 2021

Polacy teraz częściej spędzają urlopy w kraju, zwłaszcza, że wszystkie miejscowości turystyczne bardzo wypiękniały i mają coraz bogatszą ofertę różnych atrakcji dla przyjezdnych oraz bazę noclegową. Warto jednak zboczyć z utartych szlaków i poznać wyjątkowe miejsca, nieskażone masową turystyką, właśnie takie, jakie ostatnio odkrywa przed nami Elżbieta Zatorowska. Kolejny wykład, który wygłosi w poniedziałek 18 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK będzie poświęcony Podkarpaciu.

Polska nieznana. Podkarpacie.

Województwo podkarpackie położone jest na łuku Karpat. Dzięki Bieszczadom, jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce; to przyroda z parkiem narodowym (Bieszczadzki), urozmaicone zabytki z zamkami i pałacami oraz liczne uzdrowiska, a także wielki potencjał dla turystyki aktywnej i specjalistycznej; są tu też drewniane cerkwie wpisane na listę UNESCO; stolicą regionu jest Rzeszów.


Wycieczka jednodniowa 20 października


13 października 2021

Zapraszamy na jednodniową, autokarową wycieczkę 20.10.2021 „Dworki i pałace pogranicza Mazowsza z Podlasiem”. Naszym przewodnikiem będzie Elżbieta Zatorowska. W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie:

 • Pałacu w Korczewie – pałacowe wnętrza i park, w którym stoi taw. Menhir – kamień z czasów przedchrześcijańskich, miejsce mocy
 • Dworku w Dąbrowie – odtworzonej typowej siedziby ziemiańskiej z przełomu XIX i XX wieku, zabudowania i wnętrza
 • Dworku szlacheckiego w Mościbrodach – zabudowania gospodarcze i park krajobrazowy ze stawami hodowlanymi, obiad w Restauracji Dworskiej

Koszt wycieczki to 50 zł ( obiad + ubezpieczenie).Zapisy pod nr tel 507 971 368 i 505 257 797 (Elżbieta Juźwiak) lub 605 047 961 (Grażyna Dąbrowska) Przy zapisie proszę podawać nr dowodu osobistego i adres (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. Zbiórka przed Kościołem Św. Małgorzaty w Łomiankach o godz. 7.30.


Zapraszamy na wykład 11 października


8 października 2021

Na wykłady kustosza Daniela Artymowskiego nie trzeba specjalnych zaproszeń, zawsze są arcyciekawe i barwnie opowiedziane. Najbliższy odbędzie się w ten poniedziałek, 11 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Skąd się wzięli Arabowie?Kultura arabska przed Mahometem.

kustosz Daniel Artymowski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1981 r. pracuje w Dziale Oświatowym w Zamku Królewskim,
gdzie założył prekursorską placówkę oświatową Pracownię Działań Muzealnych,
której jest kierownikiem. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę artystyczną. 
Jak sam mówi – jego ulubione zajęcie to wykłady dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.


Dyskusyjny Klub Książki – 5 października


2 października 2021

Zapraszamy na Dyskusyjny Klub Książki – cykliczne, comiesięczne spotkanie w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. 5 października o godz. 18.00 omówimy książkę „Julita i huśtawki ” Hanny Kowalewskiej. Dyskusję poprowadzi Magdalena Doroba.

Opinia o tej książce jednego z czytelników: „Gorzka opowieść o pokoleniu dorastającym w małym miasteczku w okresie PRL-u. O wzlotach i upadkach młodych ludzi, którzy szukają, tego czego nie można kupić na kartki: miłości i sukcesu. Smutne, ale jak zawsze w przypadku Hanny Kowalewskiej – pięknie napisane i klimatyczne.”


Zapraszamy na wystawę w MN 29 września


27 września 2021

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854–1893), pierwszej polskiej artystki o międzynarodowej sławie. Zapraszamy na zwiedzanie tej wystawy zatytułowanej „Artystka” w środę 29 września z przewodnikiem o godz. 11.00.

WAŻNE! Zbieramy się w holu Muzeum Narodowego koło kasy o godz. 10.45 . Dojazd do muzeum we własnym zakresie. Koszt biletu to 10 zł (częściowo refundowany przez UTW).


Zapraszamy na wykład 27 września


23 września 2021

O tym, jak pasjonująco o swoich podróżach opowiada Elżbieta Wichrowska-Janikowska przekonaliśmy się już nie raz. Zapraszamy na jej kolejną ciekawą relację, zobrazowaną własnoręcznie wykonanymi zdjęciami, w najbliższy poniedziałek 27 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach.

Gwatemala

Na zaostrzenie apetytu, jak to okresliła nasza prelegentka, krótka zapowiedź o czym posłuchamy:


Flores, to miasto położone na wyspie na jeziorze Petén. Zbudowane jest na ruinach majowskiego miasta Noj Petén będącego ostatnim miastem Majów, które zostało zdobyte przez Hiszpanów. Badania archeologiczne wykazały, że Majowie zakładali osady na terenach dzisiejszej Gwatemali już tysiąc lat przed naszą erą. Do nich należą m. in. Tikál I Yaxha.
Tikál to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Gwatemali. Obejmuje ruiny miasta zamieszkałego przez Majów już w I wieku naszej ery. To tu znajduje się najwyższa w świecie Majów piramida. Yaxha to położone w pobliżu miasto starsze od Tikal z kompleksem świątyń i zespołem rezydencjonalnym.

Pokaz zdjęć obejmuje Flores, Tikal, Yaxa i miasto Gwatemalę.


Wycieczka 23.09 – Ogłoszenia


19 września 2021

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że już w ten czwartek 23.09. jest wyjazd na wycieczkę do Żyrardowa, Pruszkowa i Radziejowic. Autokar będzie czekać przy kościele Św. Małgorzaty w Łomiankach, ul. Wiosenna. Startujemy dokładnie o godz. 8.00 . Koszt to 40 zł, w tym obiad w Żyrardowie.

UWAGA!

Osoby zapisane na wycieczkę do Żyrardowa proszone są o wpłatę 40 zł. do Grażyny Dąbrowskiej (tel. 605 047 961) najpóźniej jutro tj. 20. 09., Grażyna będzie przyjmować wpłaty od 17.30 przed wykładem.


Zapraszamy na wykład 20 września


16 września 2021

Po raz drugi będziemy gościć na naszym UTW panią Ulę Kowalczuk, która rok temu dała się poznać jako miła prelegentka, znawczyni tematu i prawdziwa pasjonatka koni. Zapraszamy więc na jej wykład 20 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK.

ULa Kowalczuk – „Prywatnie jestem „koniarą” – czyli miłośniczką koni i jeździectwa, od 2006 roku właścicielką Tiszmena – konia szlachetnej półkrwi, jego jedynym jeźdźcem i trenerem. Przez z górą 15 lat, konsekwentnie podążając śladem końskich kopyt, zafascynowałam się nie tylko tym właśnie koniem, lecz także wielowiekową historią tych pięknych zwierząt w Polsce, tradycjami i językiem polskim związanymi z nimi.” (źródło: konizmy.pl)


Bilety do teatru


16 wrzesnia 2021

Proponujemy wyjście do Teatru Narodowego na nową adaptację sceniczną powieści Joan Lindsay pt.” Piknik pod wiszącą skałą” w dniu 28 października 2021, godz. 19.00.

https://www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,409,piknik_pod_wiszaca_skala_nowa_adaptacja_sceniczna_powiesci_joan_lindsay.html

Bilety należy zarezerwować oraz opłacić do 28 września u Ewy Domin, tel. 506 139 430. Zapraszamy!


Dyskusyjny Klub Książki


15 września 2021

Miłosników czytelnictwa zapraszamy do udziału w Dyskusyjnym Klubie Książki w przyszły wtorek 21 września o godz. 18.00. Spotkania poświęcone wybranej pozycji z litaratury odbywają się w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Tym razem będzie to powieść kryminalna Olgi Tokarczuk pt.”Prowadź swój pług przez kości umarłych„.

 O motywach powstania powieści Tokarczuk mówiła: „Chciałam poruszyć czytelnika i wzbudzić w nim opowiadaną historią pewien rodzaj moralnej niewygody. Chodziło mi o to, żeby czytelnika przeszedł dreszcz – gniewu i grozy” [ze strony internetowej tokarczukwydawnictwoliterackie.pl]. 

Dyskusję poprowadzi Magdalena Doroba.


Malowany Ogród


14 wrzesnia 2021

„Malowany Ogród”, tak nazwali swoją wystawę uczestnicy warsztatów malarskich podczas tegorocznej edycji Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy, wydarzenia, które ma już swoją markę i jest popularne wsród mieszkańców gminy Łomianki. Kto dotarł na ulicę Pionierów i przekroczył bramę Malowanego Ogrodu mógł zobaczyć jak urokliwe było połączenie kolorów natury z barwami obrazów, a światło słoneczne, rozproszone przez korony strzelistych sosen, dodatkowo jeszcze uwydatniało walory pracy zarówno ogrodniczki jak i malarzy. Zaś kto nie był, niech żałuje.

Pozostałe zdjęcia znajdują sie pod tym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/9smuqCUNn3WjazQn6

I jeszcze filmowy spacer po Malowanym ogrodzie.


Zapraszamy na wykład 13 września


9 września 2021

Zapraszamy na pierwszy w roku akademickim 2021/22 wykład, który odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury ul. Wiejska 12A 13 września o godz. 18.00 .

W bułgarskiej Dolinie Róż

Wykład poprowadzi dr Slaviana Holc, która jest rodowitą Bułgarką, mieszkającą od wielu lat w Polsce. Prelegentka jest doktorem socjologii, ale specjalizuje się również w aromaterapii i jest właścicielką sklepu internetowego Bułgarska Róza (roseship.pl), w którym oferuje bułgarskie kosmetyki na bazie ekstraktów, pochodzących z płatków Królowej Kwiatów.


Zapraszamy na wystawę


7 września 2021

Grupa malarska, działająca przy naszym UTW, serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę swoich prac. Na trasie zwiedzania odbywających się corocznie Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy, jest duży, ładny ogród, który na potrzeby tej inicjatywy udostępniła twórcom nasza koleżanka Gabrysia. Tam, wsród zieleni, zawisną w niedzielę 12 września barwne obrazy i rysunki, które swoimi kolorami będą konkurować z kwitnącymi kwiatami przemijającego lata.

Według prognoz pogody szykuje się ciepły, słoneczny weekend, zapamiętajcie więc ten adres: ul. Pionierów 33 na Dąbrowie. Malarze z radością będą czekać na Was między godziną 13.00 a 18.00. Zabierzcie ze sobą rodziny oraz znajomych i miłego oglądania!

O samym wydarzeniu jakim są Otwarte Ogrody i innych artystach biorących w nim udział możecie poczytać na Facebooku https://www.facebook.com/otwarteogrodyartystowdabrowy/


Wycieczka jednodniowa


3 września 2021

Zbieramy zapisy na jednodniową wycieczkę autokarem 23 września do Żyrardowa, Pruszkowa i Radziejowic. Naszym przewodnikiem będzie pani Elżbieta Zatorowska.

 • Żyrardów – spacer po mieście typowo przemysłowym, z dobrze zachowaną, ponad stuletnią, ceglaną zabudową: dawna fabryka, budynki mieszkalne, szkoła i kościół
 • Pruszków – zwiedzanie Galerii Figur Stalowych ( powstałych z recyklingu złomu)
 • Radziejowice – Pałac Krasińskich, najwięszy zbiór obrazów Józefa Chełmońskiego

Koszt wycieczki to opłata 2 zł za ubezpieczenie + obiad.

Informacja i zapisy: tel. 605 047 961


Lektoraty języka angielskiego


30 sierpnia 2021

Osoby zainteresowane nauką języka angielskiego prosimy o zgłaszanie się pod nr tel. 506 139 430. Znając Wasze zapotrzebowanie ustalimy grupy, cenę itp.


Spotkania brydżowe


27 sierpnia 2021

Słuchaczy naszego UTW, miłośników gry w brydża, zapraszamy na karciane partyjki już od 1 września w każdą środę i czwartek w godzinach 10.00 – 14.00. Stoliki czekają w sali konferencyjnej Centrum Kultury, karty i kawa we własnym zakresie.


Zapraszamy na zajęcia ruchowe od 2 września


27 sierpnia 2021

UWAGA! Od nowego semestru zmieniają się niektóre godziny zajęć ruchowych!

 • Gimnastyka – wtorki i piątki o godz. 8.00 i 9.00
 • Joga – poniedziałki i czwartki o godz. 10.00
 • Aqua aerobic – wtorki i piątki o godz. 13.00
 • Nordic walking – środy o godz. 10.00 (Lasek Młociński)

12 sierpnia 2021

Zarząd UTW w Łomiankach zaprasza na Walne Zgromadzenie Członków naszego uniwersytetu, które odbędzie się 26 sierpnia 2021 r. o godz. 10.00 w sali plastycznej Centrum Kultury, ul. Wiejska 12a. Mimo wakacji bardzo liczymy na Waszą obecność.


Zbiory opowieści


27 lipca 2021

Bohaterami miniserialu zatytułowanego „Zbiory opowieści” są przedmioty będące spuścizną po znanych pisarzach lub związane z historią polskiego pismiennictwa i wydawnictwa. Muzeum Literatury odkurzyło niektóre zalegające magazyny eksponaty i ciekawie przybliżyło dzieje ich powstania oraz kim byli właściciele owych rzeczy. Z przewidzianych jedenastu odcinków, ukazało się do tej pory pięć, w których pracownicy muzeum odkrywają kolejne tajemnice druków, rękopisów itp.

Przekornie zacznijmy od ostatnio zamieszczonego odcinka, nr 5, pt. „Pani od przyrody”. O kim mowa? O Elizie Orzeszkowej, pisarce epoki pozytywizmu, autorce powieści „Nad Niemnem”, którą rozpoczynają długie i niezwykle szczegółowe opisy przyrody. Każdemu kto przebrnął przez te opisy czytając szkolną lekturę i nie zasnął – składamy gratulacje! Jak się okazuje, Eliza Orzeszkowa, właśnie tam, na łąkach i polach nad rzeką Niemen znalazła ukojenie po rozwodzie z dużo starszym od niej Piotrem Orzeszką. W czasie spacerów zbierała napotkane rośliny, nastepnie je suszyła i dokładnie opisywała w zielnikach. Prawdziwym fenomenem są też albumy pełne florystycznych kompozycji świadczące o wielkim artyźmie pisarki. Obejrzyjcie zresztą sami.

Prawda, że piękne.

Ten i pozostałe odcinki znajdziecie na stronie Muzeum Literatury http://muzeumliteratury.pl/pani-od-przyrody-piaty-odcinek-miniserialu-zbiory-opowiesci/

Życie i twórczość Elizy Orzeszkowej https://dzieje.pl/postacie/eliza-orzeszkowa-1841-1910


Wycieczka po Mazowszu 31 lipca


14 lipca 2021

kościół obronny w Brochowie

Rada Seniorów gminy Łomianki organizuje wycieczkę jednodniową 31 lipca 2021r. do Brochowa, Żelazowej Woli i Granicy dla mieszkańców 65 + naszej gminy. Wyjazd (transport autokarem, wstępy, koncert i posiłek) jest bezpłatny. Prosimy o rozpowszechnienie tej informacji wśród mieszkańców. Z każdego sołectwa lub osiedla prosimy o listę uczestników do piątku 16 lipca.

Liczba miejsc jest ograniczona i będzie ważna kolejność zgłoszeń. Na każde sołectwo lub osiedle przypada 2-3 miejsca. W sytuacji dużego zainteresowania tworzymy listę rezerwową.

Program wycieczki:

1. Zwiedzanie kościoła w Brochowie  nad Bzurą/posiada status bazyliki mniejszej/- miejsce  chrztu  Fryderyka Chopina

 2. Koncert muzyki Chopina w Żelazowej Woli o godz. 12 oraz zwiedzanie muzeum, dworku i parku. Park można zwiedzać w czasie koncertu /alternatywnie można  pójść na lody, kawę lub obiad  i  jednocześnie słuchać koncertu/

3. Zwiedzanie w miejscowości Granica: skansen, cmentarz, muzeum przyrodnicze i posiłek( grill) w miejscu przeznaczonym na piknik

Kontakt w sprawie wycieczki: Anna Bernatowicz- Sobiech absobiech@gmail.com , Alicja Siemianowska- Woźniak   asiemian@gmailcom , Danuta Żelechowska   zelechowska.danuta@gmail.com


Cyprian Kamil Norwid


13 lipca 2021

Norwid tworzył poezję nowoczesną i ponadczasową, krytycznie patrzył na świat i szukał prawd uniwersalnych. W swoich wierszach stosował nowe, jak na tamte czasy, środki artystycznego wyrazu; neologizmy, niedopowiedzenia, ironię, skróty myślowe i aluzje. Najczęściej pisał o otaczającej go rzeczywistości i o miejscu człowieka w dziejach ludzkości. Potomni nadali mu przydomek „poety myśli”.

Kilka cytatów z poezji Norwida:

Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy, Praca by się zmartwychwstało”

„Miłości! W Tobie jednej odpocznienie, i moc, i bytu oś: w Tobie sumienie”

” Któż nie chciałby stać się przez szczęście głupszy, zamiast być mądrzejszym przez szkodę?”

„Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny, przy wejściu pierwszej gwiazdy wieczornej na niebie, ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny, najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie”


Aktywni seniorzy to my


7 lipca 2021

Uprawianie wszelkich form aktywności fizycznej w starszym wieku daje same pozytywne skutki. Po pierwsze, poprawia ruchomośc stawów, wzmacnia kości i siłę mięśni, ale to nie wszystko. Dobra sprawność fizyczna to także bardziej aktywna postawa wobec życia, wiara w siebie i we własne możliwości. Oczywiście, najważniejsze jest zdrowie, bez niego nasza mobilność i odporność psychiczna spadają. Możemy sobie pomóc czynnie uczestnicząc w takich zajęciach jak: gimnastyka, joga, aqua-aerobic, nordic-walking, czy spacery i wycieczki. Nasi studenci są dla innych przykładem, nie lenią się nawet w wakacje. Jak to mówią: „W zdrowym ciele, zdrowy duch” – i oby jak najdłużej!


Wycieczka do Warki 15 sierpnia


1 lipca 2021


Wyjazd z Ursusa o godz. 8.00, podstawienie autokaru godz. 7.45
na parking przed Domem Kultury „Portiernia” ul.Traktorzystów 20


Przejazd do WARKI – zwiedzanie miasta, które w 2021 r. obchodzi wspaniałą rocznicę 700-lat praw miejskich:

 • WARKA – WINIARY – zwiedzanie z przewodnikiem interesującego Muzeum Kazimierza Pułaskiego wraz z wystawą o historii miasta „Warka – miasto dotknięte historią”
 • Zwiedzanie wystawy czasowej – ekspozycja zatytułowana „Jutro – kim chcesz być? Michała Jackowski. Rzeźba” udostępniona będzie w parku, w nowoczesnej sali wystaw czasowych Centrum Edukacyjno-Muzealnego oraz w pałacu. Zaprezentowane jest 28 dzieł z marmuru i brązu, niektóre z nich ważą 718 kg, inne 640 kg, ale znajdziemy tu także lekkie i mniejsze formy.

  Michał Jackowski – wykształcony w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, mieszka i pracuje w Białymstoku. Za swoją twórczość był już wielokrotnie nagradzany, m.in. na Międzynarodowym Biennale Sztuki we Florencji – dwie nagrody za cykl prac pt. „Antique Games” (2017); dwie nagrody podczas Artrooms Roma w Rzymie (2019). W 2020 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Prezydenta Miasta Białegostoku za całokształt twórczości. Jego prace prezentowane są na świecie, m.in. współpracuje na stałe z włoską Galerią Cris Contini Contemporary, która promuje jego twórczość w Anglii, Włoszech, Francji, Niemczech i Szwajcarii. Ponadto reprezentowany jest przez warszawską Artutito-Exquisite Art Gallery.
   
 • Spacer po centrum miasta – m.in rynek z ratuszem, gdzie eksponowana jest wystawa o historii miasta, zabytkowe kościoły, panorama doliny rzeki Pilicy

Czas wolny do dyspozycji uczestników – możliwość organizacji obiadu z nutą regionalną – smakami jabłkowymi – w cenie ok. 30-35 zł /osoba

POPOŁUDNIE NA SZLAKU JABŁKOWYM W POSZUKIWANIU LOKALNYCH SMAKÓW

 • GOSPODARSTWO SADOWNICZE „SEKRETY SADU” – opowieść o produkcji jabłek przez lokalnego dostawcę, degustacja produktów jabłkowych i możliwość zakupu
 • HODOWLA JAGODY KAMCZACKIEJ „BLUE HASKAP” – poznanie tajników produkcji i opowieść o ciekawym smaku, degustacja produktów bazujących na jagodach – np. konfitur, możliwość zakupu

UWAGA! Zapisy zbiera Ela Juźwiak tel.507 971 368 ( do 15 lipca)


Zapraszamy na film 28 czerwca


26 czerwca 2021

Zanim rozjedziemy się na wakacyjne wojaże, spotkajmy się jeszcze raz w klimatyzowanej sali widowiskowej CK w poniedziałek 28 czerwca o godz. 18.00 i spędźmy miło czas na specjalnym seansie kinowym. Obejrzymy film z 2018 roku pt. „Uśmiech Etruska”, który momentami nas zasmuci, momentami rozbawi i wzruszy – jak to historia z życia wzięta. Będą urokliwe, szkockie pejzaże i zgiełk miejskiej, betonowej dzungli, będą kłopoty i niespodziewana odmiana losu, a nawet miłość. Przygotujcie husteczki nie tylko na okoliczność kataru. Wstęp wolny!


Cyprian Kamil Norwid


23 czerwca 2021

Jesienią tego roku, a dokładnie 24 września, będziemy obchodzić dwusetną rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida. Jest to więc teraz dobry czas, aby przypomnieć sobie sylwetkę czwartego wieszcza narodowego, jego dzieła i zasługi dla polskiej kultury. Niedoceniany przez współczśnych mu twórców i recenzenzentów, został odkryty na nowo w okresie Młodej Polski przez literata Zenona Przesmyckiego, który m.in. opublikował wiele utworów Norwida w czasopismie „Chimera”. Od tamtej pory Norwid inspiruje, nie tylko polskich, poetów, muzyków, myslicieli i badaczy literatury.

Włączając się w rocznicowe obchody, grupa uczestników warsztatów malarskich, z inicjatywy swoich opiekunów, Haliny i Bartłomieja Kuźnickich, przygotowuje wystawę prac plastycznych ilustrujących bardzo popularne i te mniej znane wiersze poety. Zachęcamy do sięgania po księgozbiory z poezją wieszcza oraz do chwytania za pędzle, kredki itp. Każda praca powiększy naszą wystawę. Tymczasem zapoznajmy się z życiorysem Norwida i dywagacjami nad jego spuścizną w podkastach Polskiego Radia:

https://www.polskieradio.pl/39/156/Artykul/2313794,Cyprian-Kamil-Norwid-czwarty-wieszcz-narodowy


Zapraszamy na wykład 21 czerwca


16 czerwca 2021

Obficie kwitnące kwiaty, uprawiane w donicach, skrzynkach czy wiszących pojemnikach są najpiękniejszą ozdobą naszych balkonów i tarasów. Co roku sklepy ogrodnicze oferują nowe gatunki i odmiany roślin, powodując u kupujących liczne rozterki które wybrać i jak je skomponować by osiągnąć efekt „wow”.

Też macie ten problem? W jego rozwiązaniu pomoże Wam dr Monika Latkowska z Katedry Roslin Ozdobnych na SGGW, podczas wykładu „Nowe rośliny na balkony i tarasy ” w poniedziałek 21 czerwca o godz. 18.00, jak zwykle, w sali widowiskowej CK. Zapraszamy!


Film


9 czerwca 2021

Nie spotkamy się już w tym semestrze na wtorkowych porankach filmowych. Miłośnicy X Muzy mogą wybrać się do kin, w których warte zobaczenia m.in. są nagrodzone Oskarami: „Nomadland”, „Ojciec”, „Na rauszu” i „Minari”. Preferującym kino domowe, gorąco polecam film, który już od dawna marzył mi się, abyśmy go razem obejrzeli, tzn. „Ostatnie tango” z 2015 roku. Jest to dokument o najsłynniejszej w historii parze tancerzy tanga argentyńskiego.

Tym, którzy, tak jak i ja, przegapili emisję filmu w TVP Kultura podaję link, aby to nadrobić lub obejrzeć jeszcze raz i jeszcze raz…

https://vod.tvp.pl/video/ostatnie-tango,ostatnie-tango,54218399

Ach, zatańczyć takie tango chociaż raz w życiu. Miłego oglądania!

M.Kołtonowska


Zapraszamy na wykład i wycieczkę


1 czerwca 2021

Jeszcze przed wakacjami zapraszamy na pachnący słońcem i wonnościami nieskażonej przyrody wykład Elżbiety Zatorowskiej pt. „Ziemia Lubuska – nie tylko winnice”. Być może uwzględnicie ten rejon Polski w Waszych planach wyjazdowych . Spotykamy się w poniedziałek 14 czerwca o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Pani Elżbieta Zatorowska zaprasza nas na spacer po Warszawie „Śladami Jana Zachwatowicza” w czwartek 17 czerwca. Zbiórka o godz. 11.30 koło Kolumny Zygmunta na Starym Mieście.

 Jan Zachwatowicz – architekt, historyk sztuki i konserwator zabytków, autor planów rekonstrukcji Zamku Królewskiego, Starego Miasta i bazyliki św. Jana Chrzciciela w Warszawie, zniszczonych przez Niemców po Powstaniu Warszawskim.


Badania w kierunku osteoporozy


25 maja 2021

Osteoporoza – choroba zwana „cichym złodziejem kości” przez długi czas nie daje żadnych objawów. Gdy już się rozwinie, nawet niewielki uraz wystarczy aby doszło do złamań kończyn. Wiele czynników sprzyja tzw. rzeszotnieniu kości; menopauza, leki, nieodpowiednia dieta oraz niedostateczna aktywność fizyczna.

Jeśli jeszcze nie podjeliście żadnych kroków w celu zbadania stanu swoich kości to teraz macie ku temu okazję.

ZAPRASZAMY KOBIETY W WIEKU 50-80 LAT

NA

BEZPŁATNE BADANIA W KIERUNKU OSTEOPOROZY

Badanie będzie wykonywane w Łomiankach ( prwdopodobnie w Royalmedzie), w specjalistycznym ambulansie medycznym. W ramach tego projektu każda osoba jaka będzie miała wynik odbiegający od normy może być zaproszona na specjalistyczną konsultację medyczną. Namawiamy Was gorąco do przebadania się! Zgłoszenia przyjmuje Ela Juźwiak tel. 507 971 368.


II SEMESTR CZAS ZACZĄĆ


19 maja 2021

Dzieci do szkół, a my na UTW!

Od 22 maja wracają warsztaty malarskie z Państwem Kuźnickimi. Spotykamy się w każdą sobotę o godz. 10.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Nadal obowiązują maseczki i zachowanie dystansu.

Od 1 czerwca kontynuacja zajęć ruchowych o stałych porach:

 • gimnastyka – wtorki i piątki dwie grupy o godz. 7.30 i 8.30 w CK
 • aqua aerobic – piątki o godz. 13.30 w ICDS
 • joga – poniedziałki o godz. 10.00 i czwartki o godz. 9.00 w CK (oprócz 3 czerwca – Boże Ciało)

ZAPRASZAMY!


Ziołowy Zakątek


13 maja 2021

Jesienią 2019 roku gościła u nas z wykładem o ziołach pani prof. Iwona Wawer z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Wspomniała wtedy o szczególnym ogrodzie botanicznym na Podlasiu, nazwanym „Ziołowy Zakątek” i zachęcała do odwiedzin tego miejsca właśnie wiosną, najlepiej w czerwcu, gdy większość ziół kwitnie.

Przypominamy o tym, gdyż poluzowanie obostrzeń związanych z pandemią umożliwia wyjazdy turystyczne, a pogoda też sprzyja wycieczkowiczom. Tych, którzy pozostaną jednak w domu zabieramy już teraz na spacer po ogrodzie – wirtualny. Naszym przewodnikiem będzie założyciel „Ziołowego Zakątka”, Mirosław Angielczyk, który zamiłowanie do roślin wykorzystywanych w zielarstwie zawdzięcza babci.


Drzewka Emausowe


27 kwietnia 2021

Kraków słynie z licznych tradycji ludowych, obrzędów i legend. Pielęgnując te tradycje, Muzeum Krakowa już 78 razy organizowało konkurs na słynne Szopki Krakowskie wpisane na reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, natomiast od siedmiu lat, w porze Wielkanocy, uzdolnieni rzemieślnicy przysyłają do muzeum swoje prace na konkurs Drzewek Emausowych. Tradycja ich wykonywania sięga czasów przedchrześcijańskich, kiedy to wierzono, że dusze zmarłych powracają na ziemię pod postacią ptaków i szukają schronienia w gałęziach drzew. Na corocznym odpuście Emausie, na krakowskim Zwierzyńcu, ustawiano kramy z piernikowymi sercami, glinianymi gwizdkami, drewnianymi zabawkami i figurkami, balonami i owymi drzewkami. Pamiątki emausowe mają ponoć moc odpędzania złych mocy i przynoszą szczęście.

W ubiegłym i w tym roku, z powodu pandemii bazar był odwołany, ale konkurs na drzewka przeprowadzono. Jeśli wybieracie się do Krakowa na majówkę możecie obejrzeć pokonkursową wystawę pracowicie wykonanych drzewek, zainstalowaną w Barbakanie.

Może za rok i my pokusimy się o udział w konkursie, albo zrobimy swoją wystawę. Ostatecznie w temacie ptaszków mamy już jakąś wiedzę, a i zdolności nam nie brakuje. 🙂


Wiosenne spacery


21 kwietnia 2021

Wiosna w tym roku bawi się z nami w kotka i myszkę, to wpadnie na chwilę, to znów się chowa. Po roku pandemii i siedzenia w czterech ścianach, nasza dyscyplina żeby systematycznie ćwiczyć i nie podjadać legła w gruzach, więc bardzo potrzebujemy ładnej pogody i ruchu na świeżym powietrzu. Dlatego, gdy wiosna już na dobre zagości wybierzmy się na spacer. A gdzie? Na …bagna. Nie, nie, to nie żart. O tej porze roku, bagna i mokradła są piekne, zachwycają delikatną zielenią, ubarwioną kwitnącymi kaczeńcami i jaskrami oraz błekitem nieba przeglądającego się w rozlewiskach wody.

Kotlina Cichowęża

Przez wiele lat osuszano tereny bagienne powodując wiele szkód w ekosystemie. Teraz, gdy wiemy jak ważną spełniają rolę dla środowiska, prowadzone są prace nad przywróceniem im dawnej postaci m.in. takie prace trwają w Puszcy Kampinoskiej. Mamy tak blisko, by cieszyć się widokami bagien takimi jak je natura stworzyła. Opisy tych miejsc i dojazdów znajdziecie na stronie https://kampinoski.eu/bagna. Zmotoryzowani wycieczkowicze mogą wybrać się na południową stronę Warszawy, aby podziwiać jedno z największych torfowisk Mazowsza – Bagno Całowanie https://www.aktywniwpodrozy.pl/bagno-calowanie/ .

Po takim spacerze słowo „bagno” przestanie mieć złe skojarzenia. Ciekawskim, polecamy jeszcze wysłuchanie podkastu „Po co nam bagna?” https://www.youtube.com/watch?v=RvT53EXPY1Q&t=137s


„Widzieć ostrzej”


13 kwietnia 2021

W latach 1960-1990, a są to lata przypadające na nasz czas nauki i wchodzenia w dorosłość, ukazywał sie w Polsce tygodnik studencki „itd”.

okładka itd z 1978 roku

Przez 30 lat istnienia „itd” co tydzień publikowało na rozkładówce fotoreportaże, najczęściej o tematyce społecznej. Spośród ponad półtora tysiąca, wybrano kilkadziesiąt takich reportaży różnych fotoreporterów, które to złożyły się na wystawę pod tytułem „Ostrzej widzieć. Fotoreportaże tygodnika”itd” 1960-1990″ .Ta wystawa u każdego z Was poruszy jakąś czułą strunę.

„Robili świetne zdjęcia, rozumieli kontekst wydarzenia, wagę tematu, dostrzegali absurdy życia w PRL i potrafili je pokazać. Jeździli na prowincję, gdzie już samo pismo o współpracy z gazetą, otwierało drzwi fabryk i prywatnych domów. Zwykle po przełamaniu pierwszych lodów mogli do woli podglądać i fotografować prawdę o życiu tamtej, często smutnej i szarej, ale autentycznej Polski” – mówi kurator wystawy Krzysztof Wójcik, w przeszłości także fotoreporter „itd”. (fragment opisu zaczerpnięty ze strony dsh.waw.pl)

Wystawę będzie można obejrzeć do 20 sierpnia w Domu Spotkań z Historią w Warszawie na ul. Karowej 20, ale jako, że żyjemy w dobie cyfryzacji, na platformie You tube specjalni przewodnicy oprowadzą Was po ekspozycji z własnym, subiektywnym komentarzem do oglądanych zdjęć. I wiecie co, warto wysłuchać każdego, bo każdy oprowadzający po wystawie widzi ją swoimi oczami i ze swoją wrażliwością.

https://bit.ly/2OiPO9c

Gdybyśmy my, słuchacze UTW, poszli na wystawę razem, z pewnością zainspirowani zdjęciami też opowiedzielibyśmy niejedną ciekawą historię z czasów PRL-u..


Wirtualny spacer


9 kwietnia 2021

Tym filmikiem chcemy zachęcić Was do spaceru i spędzenia urokliwych chwil w Ogrodzie w Lusławicach należącym do Elżbiety i Krzysztofa Pendereckich. Nasz słynny kompozytor zakupił posiadłość z historyczną przeszłością, m.in. bywał tam Jacek Malczewski i stworzył miejsce, w którym realizował swoje wielkie pasje; muzyczną i ogrodniczą. Przez 40 lat powiększał istniejący już tam drzewostan o coraz to nowe gatunki drzew oraz założył kilka ogrodów tematycznych z olbrzymim labiryntem ze ściśle nasadzonych grabów na czele. Wśród drzew i zieleni mistrz Penderecki czuł się wspaniale i skomponował tam wiele utworów.

Zanim nadarzy sie sposobność, by osobiście przemierzyć alejki tego stworzonego z miłością, czarownego ogrodu, możemy odbyć wirtualną podróż, pełną niespodzianek, ciekawostek i przede wszystkim wypełnioną muzyką.

Poniższe linki pomogą Wam poznać Lusławice https://penderecki-center.pl/arboretum , dowiedzieć się o projekcie popularyzującym wiedzę o Pendereckim https://www.gov.pl/web/kultura/w-ogrodzie-krzysztofa-pendereckiego , no i ten właściwy, który zawiedzie nas do interaktywnego ogrodu https://pendereckisgarden.pl/pl .

Wędrujcie, klikajcie we wszystkie ikonki, odkrywajcie kolejne tajemnice ogrodu w Lusławicach, a gdu już tam pojedziemy, poczujemy się jak z wizytą u starych znajomych.


Warto mieć przyjaciół


6 kwietnia 2021

Uczestnictwo w zajęciach Uniwersytetów Trzeciego Wieku zaspakaja m.in. potrzebę więzi społecznych, przynależności do pewnej grupy i tworzenia współżycia koleżeńskiego. Realizacja tych potrzeb daje nam, seniorom, wsparcie, podnosi samoocenę, powoduje zmianę dotychczasowego stylu życia, buduje pozytywne myślenie o sobie oraz dostarcza przeżyć natury emocjonalnej. Podczas wspólnych wycieczek, spotkań na warsztatach, wykładach i innych aktywnościach poznajemy się lepiej, obdarzamy sympatią, a nawet zawieramy nowe przyjaźnie. Są one szczególnie ważną relacją dla każdego i w każdym wieku. Posłuchajcie, jak o przyjaźni mówi doskonale nam znana doktor psychologii Ewa Woydyłło-Osiatyńska.

https://audycje.tokfm.pl/podcast/77360,Psychologia-przyjazni-Gosciem-byla-dr-Ewa-Woydyllo-Osiatynska-powtorka

Co jeszcze daje przyjaźn, zwłaszcza w naszym wieku, przeczytacie w tym wiele dającym do myślenia artykule: https://aktywni-plus.pl/co-daje-przyjazn-w-dojrzalym-wieku-i-gdzie-ja-znalezc/

Gdy już zakończą się wszelkie obostrzenia związane z pandemią, jak zawsze będziemy czekać na Was, drogie Koleżanki i Koledzy, bo warto mieć przyjaciół!


Świąteczne rękodzieło


29 marca 2021

Świeta Wielkanocne za pasem, czas przygotować własnoręcznie zrobione ozdoby i stroiki. Stworzą one prawdziwie wiosenną atmosferę i niepowtarzalną, bo z dodatkiem swoich pomysłów, dekorację świątecznego stołu. Wspólna praca nad pisankami, czy kompozycjami z zielonych gałązek i kwiatów była lubianą formą spotkań na naszych uniwersyteckich warsztatach rękodzieła, bo razem jest zawsze fajnie. Zaproście więc do pomocy domowników i do dzieła. Może zainspiruje Was kilka propozycji wybranych z internetowej wyszukiwarki zamieszczonych poniżej, a może macie już swoje wypróbowane, wcześniej upatrzone sposoby na świąteczne dekoracje i chcecie się nimi z nami podzielić. Chętnie skorzystamy!

I jeszcze kilka linków z ciekawymi pomysłami:


Seniorzy w czasie pandemii


10 marca 2021

Minął rok od wprowadzenia pierwszego lockdown’u spowodowanego pandemią. Zawiesiliśmy działalność UTW, nasze życie społeczne, kulturalne, rodzinne też uległo zmianom. Jak czujemy się z tym wszystkim dzisiaj, jak zmieniliśmy rytm dnia, przyzwyczajenia, priorytery, którymi się kierujemy na codzień? Pytania możnaby mnożyć.

Krajowy Instytut Gospodarki Senioralnej wychodzi na przeciw potrzebom ludzi w starszym wieku. Na stronie https://abcsenior.com/ znajdziecie wiele pomocnych informacji oraz tematów, które na pewno Was zainteresują. KIGS przygotował też serię słuchowisk pt. „Złote lata” poświęconą problemom, z którymi spotykają się seniorzy. Podkasty z tymi słuchowiskami są dostępne tutaj https://kigs.org.pl/sluchowisko-zlote-lata/ .

Przedłużające się obostrzenia w dostepie do m.in. służby zdrowia to zmora wszystkich chorujących przewlekle i nie tylko. Z badań przeprowadzonych przez KIGS wynika, że 1/3 seniorów przerwała leczenie u specjalistów. Bezpośredni dostęp do lekarzy jest ważny i trwają prace nad przywróceniem wizyt w gabinetach lekarskich. Na co jeszcze skarżą się seniorzy przeczytacie w raporcie na temat ich zdrowia i samopoczucia pod tym linkiem https://drive.google.com/file/d/1faY1uep96UIHaC8nXj0u6JKIDIh2nZXq/view?usp=sharing .

Wierzymy, że te wszystkie smutki i smuteczki niedługo się skończą i znowu się zobaczymy na zajęciach bez dystansu i bez maseczek.Poranek filmowy


Zapraszamy na wtorkowy poranek filmowy 9 marca o godz. 10.00 do sali widowiskowej CK. Obejrzymy fim z 2019 r pt. „Judy”, a przed seansem wysłuchamy wstępu do filmu przygotowanego przez Małgorzatę Kron. Wstęp wolny!


Kultura i nauka w sieci


3 marca 2021

Czy zdarzyło już się Wam słuchać podkastów w internecie? Jesli nie to czas zacząć, bo jest to dobra forma zdobywania wiedzy oraz rozrywki. Czym są podkasty? – najogólniej mówiąc są to publikacje w formie dźwiękowej lub filmowej, cykliczne audycje, których można słuchać w dowolnym czasie.

Podkastów słucha się jak muzyki lub audiobooków, czyli podczas pracy w domu, jazdy samochodem, spaceru itd. Mogą to być np. Wasze ulubione audycje radiowe, które już zostały wyemitowane, albo specjalnie nagrane i udostepniane w sieci mini wykłady na interesujące Was tematy z różnych dziedzin wiedzy, nauka języków obcych itd. Podkastów można słuchać na komputerach, smartfonach i innych urządzeniach on- line, oraz pobierać pliki po zainstalowaniu odpowiedniej aplikacji. Podkasty są darmowe i na wyciągnięcie ręki. Gdzie ich szukać? – największy zbiór polskich podkastów jest na stronie http://podkasty.info , na platformie youtube, spotify itp. Coraz więcej firm i placówek kulturalnych zamieszcza je, aby przyciągnąć odbiorców lub klientów np. https://muzhp.pl/pl/p/360/podcasty-mhp , https://soundcloud.com/user-402407429.

Podkasterzy to ludzie, którzy tworzą własne podkasty, w czasie których dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem, przemyśleniami i poradami, często zapraszają do rozmowy ekspertów w danej dziedzinie, np. https://dominikjuszczyk.pl/category/podcast/ .

Sefujcie, szukajcie audycji, a gdy traficie na coś fajnego, podeślijcie link. Powodzenia!


Poranek filmowy


Zapraszamy na film z 2018 r pt.”Szczęśliwy Lazzaro” ( 2 godz. 5 min.) we wtorek 2 marca o godz. 10.00. Projekcję poprzedzi prelekcja Pani Małgorzaty Kron. Wstęp wolny!

Przypominamy, że na sali widowiskowej CK obowiązuje zachowanie dystansu oraz obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Przed wejściem wszystkim mierzona jest temperatura.


Aqua-aerobic


Od 1 marca wznawiamy aqua-aerobic na basenie w ICDS. Zajęcia będą się odbywać w każdy piątek o godz. 13.00 – 13.45. UWAGA! Baseny są otwarte warunkowo do końca lutego, proszę śledzić komunikaty o ew. decyzjach Rady Ministrów.


Poranek filmowy


Kina, teatry, opery i filharmonie ponownie otwarte – podczas wydarzeń kulturalnych zajętych może być maksymalnie 50% miejsc siedzących. Obowiązują maseczki. Zakaz konsumpcji.” – tyle rozporządzenie dotyczące nowych zasad bezpieczeństwa obowiązujących od 12 lutego br. Co to dla nas znaczy? Możemy reaktywować wtorkowe poranki filmowe dla dorosłych. Zapraszamy już w ten wtorek ( 23.02 ) o godz. 10.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury na film z 2019 r. pt. „Co przyniesie jutro”. Wstep wolny!


Nordic- walking


18 lutego 2021

Bez ścisku i tłoku jak na Krupówkach, można w Lasku Młocińskim odetchnąć pełną piersią i poczuć bliskość z naturą. Zalet nordic- walkingu jest bez liku, kto chodzi z kijami, ten wie. Jakieś dobre buty, niekrępujące ruchów ubranie wystarczą i już idziemy w drogę prosto przed siebie – czysta dopamina!

Pierwsza marszruta w tym semestrze za nami. Zapraszamy wszystkich, zwłaszcza tych niezdecydowanych, żeby spróbowali, a nóż złapiecie bakcyla. Spotykamy się zawsze w środy o godz. 10.00 w Burakowie, ul.Parkowa 2.