AktualnościPlener malarski – zdjęcia


19 lipca 2022

W Adamówku, na łące, na której chwilę wcześniej pasły się krowy, nasi malarze rozstawili swoje małe warsztaciki twórcze i zasiedli do pracy. Czas naglił, bo niebieskie niebo coraz bardziej ustepowało miejsca ciężkim, granatowym chmurom. Udało sie zatrzymać na płótnie pierwsze wrażenia i szkice zanim słoneczne światło całkiem znikło i świat poszarzał. Na szczęście, malowane krajobrazy są utrwalone na zdjęciach więc nic straconego.

Na zakończenie pleneru, malarze zamienili pędzle na szpadki do nadziewnia kiełbasek i przy ognisku świętowali radochę ze spotkania i wszystkich udanych wystaw w mijającym roku akademickim.

Po wakacjach czekają nowe wyzwania, pierwsze już 23 września, czyli Otwarte Ogrody Artystów Dąbrowy z naszym udziałem.

Wszystkie zdjęcia z pleneru są tutaj: https://photos.app.goo.gl/MuwMMCYzAwcdYrU4A


Ogłoszenie


11 lipca 2022

Ruszył konkurs „Kwitnące Łomianki” – edycja 2022. Celem konkursu jest zachęcenie mieszkańców Łomianek oraz osób posiadających i prowadzących ogródki działkowe na terenie Gminy Łomianki do tworzenia ogrodów z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze zgodnie z przepisami Miejskiego Planu Adaptacji do zmian klimatu dla Gminy Łomianki. Nabór potrwa do 29 lipca 2022.

Więcej informacji na stronie Gminy Łomianki https://lomianki.pl/pl/aktualnosci/14193,Przypominamy-do-29-lipca-br-trwa-konkurs-quotKwitnace-Lomiankiquot.html

Nie wątpimy, że wsród naszych studentów znajdą się takie osoby, które dbają o ogród i ekologię. Zachęcamy do udziału w konkursie. Informacji udziela Pani Milena Szymańska z Referatu Funduszy Zewnętrznych i Działalności Gospodarczej tel.22 888 98 41


Zapraszamy do muzeum 23 czerwca


19 czerwca 2022

Zapraszamy do Muzeum Narodowego na premierowy pokaz prac Marca Chagalla (1887–1985) zakupionych do zbiorów Muzeum jesienią 2021 roku. Wystawa została zorganizowana w ramach obchodów Jubileuszu 160-lecia istnienia MNW i jest pierwszą (i w nadchodzącym czasie – jedyną) okazją, żeby dzieła Chagalla zobaczyć, gdyż ze względu na surowe wymogi konserwatorskie wynikające z wrażliwości podłoża i nietrwałości technik nie mogą być one stale prezentowane. W zbiorach MNW znajduje się obecnie największa kolekcja dzieł Chagalla w naszym kraju.

Kto jeszcze nie zdążył się zapisać niech szybciutko to zrobi, telefonicznie lub osobiście u Grażyny Dąbrowskiej ( 605 047 961), a potem spotykamy się w holu MN w czwartek 23 czerwca o godz. 12.45. Cena biletu 15 zł.


Zapraszamy na wykład 13 czerwca


10 czerwca 2022

Dobrnęliśmy już do końca trzynastego roku akademickiego w historii działalności naszego UTW. Jak na pechową trzynastkę poszło nam całkiem dobrze, a słuchacze UTW spisali się na szóstkę z plusem. Zanim rozjedziemy się na wakacyjne wojaże wysłuchamy jeszcze jednego wykłądu w poniedziałek 13 czerwca o godz. 18.00, który wygłosi kustosz Daniel Artymowski.

„Kto mi powie, że Moskale…”


UWAGA! Przypominamy, że 21 czerwca o godz. 19.00 idziemy do Teatru Polonia na sztukę „Mąż i Żona”, cena biletu 94 zł. Zapisy i wpłaty za bilety zbiera Ewa Domin tel. 506 139 430 do 10 czerwca!


Dzień Dziecka i wernisaż – zdjęcia


ZDJĘCIA Z CAŁEGO WYDARZENIA SĄ TUTAJ: https://photos.app.goo.gl/bmPD6syG7GXtMhxv8


Zapraszamy na wernisaż i Dzień Dziecka


31 maja 2022

Jeśli znacie sposoby na rozwianie chmur deszczowych to użyjcie ich w Dzień Dziecka o godz. 16.00, bowiem o tej właśnie godzinie zacznie się wspólna impreza dla najmłodszych przygotowana przez nasz Uniwersytet i Bibliotekę Publiczną w Łomiankach. Zaczniemy od gier i zabaw przed wejściem do biblioteki, o ile pogoda pozwoli (ewentualnie przeniesiemy się do budynku). O 17-tej nastąpi otwarcie wystawy, mini koncert uczniów szkoły muzycznej oraz gra multimedialna. Dzieci za udział we wszystkich konkurencjach dostaną nagrody zrobione przez nasze koleżanki ( zakładki do książek, breloczki ) oraz krasnoludkowe przypinki. Jest o co zawalczyć, mamy nadzieję, że sprawimy im dużo radości.

Zapraszamy więc i starszych i młodszych wiekiem i tych, którzy wierzą i nie wierzą, że KRASNOLUDKI SĄ NA ŚWIECIE!


Zapraszamy na wykład 30 maja


28 maja 2022

Muzyka ma niepodważalny wpływ na nasz nastrój. Intuicyjnie wybieramy odpowiednie dla siebie w danym momencie utwory. Raz są to spokojniejsze melodie, a innym razem skoczne, przy których mimowolnie tańczymy. Dlaczego tak jest i co nam daje słuchanie muzyki? Na to pytanie odpowie na swoim wykładzie Michał Straszewski w poniedziałek 30 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej W CK.

Muzyka i jej wpływ na psychikę i organizm


Zdjęcia z wycieczki


26 maja 2022

Nasza wycieczka do Bieżunia i Sierpca była swojego rodzaju podróżą w czasie. W Bieżuniu zwiedziliśmy Muzeum Małego Miasteczka, czyli odnowione trzy zabytkowe budynki, w tym rodzinny dom Stefana Gołębiowskiego (1900–1991), pierwszego w Polsce tłumacza „Dzieł” Horacego oraz dom XIX-wiecznego burmistrza miasta, a zarazem lekarza, Józefa Blocha. I tu i w skansenie – Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przenosiliśmy sie do pieczołowicie odtworzonych domostw, urządzonych tak, jakby ich mieszkańcy zaprosili nas i wyszli tylko na chwilę. Byliśmy na herbatce u pani burmistrzowej i w gabinecie lekarskim jej męża, ze strachem patrząc na pewien fotel i strzykawki. Zastanawialiśmy sie co wypożyczyć z księgozbioru pisarza i u kogo zreperować buty; czy u małomiasteczkowego, czy wiejskiego szewca. Wróciły wspomnienia z wakacji u babci na wsi i pierwszych lat w szkolnych ławach. Można powiedzieć, że cofnęliśmy się nawet o 500 lat za sprawą pewnego dębu, który rósł i rósł, aż go ścięli i wybudowali z jego drewna dom oraz pewnej topoli z tzw. czeczotą, z której dobry stolarz zrobił piękne meble, a my to wszystko podziwialiśmy.

Przeżyjmy to jeszcze raz: https://photos.app.goo.gl/41fVjSRpezPcP6wV8

P.S. Nasz przewodnik po muzeum w Bieżuniu polecał filmik jak dawniej i jeszcze w latach siedemdzisiątych ubiegłego wieku kręcono torf na Mazowszu.


Zapraszamy do teatru – 21 czerwca


23 maja 2022

Zapraszamy do Teatru Polonia na komedię Aleksandra Fredry „MĄŻ I ŻONA” z doborową obsadą, w reżyserii Krystyny Jandy. Spektakl ten będzie 21 czerwca o godz. 19.00, cena biletu 94 zł. Zapisy i wpłaty za bilety zbiera Ewa Domin tel. 506 139 430.

Jak pisał wybitny historyk literatury prof. Stanisław Pigoń: „Mąż zdradza żonę z ponętną pokojówką, żona zdradza męża z jego serdecznym przyjacielem, a ten z kolei zdradza kochankę również z ową pokojóweczką. Kontredans rozpusty. (…) nieduże, a dobrane towarzystwo”!


Zapraszamy na wykład 23 maja


21 maja 2022

Dawno, dawno temu…- może tak, a może innymi słowami zacznie swój wykład Daniel Sukniewicz, który dał się poznać jako wielki pasjonat historii. Malownicze zamki Mazowsza kryją rozliczne tajemnice, bo w ich murach rozgrywały się zawikłane dzieje byłych mieszkańców. Posłuchamy o tym w poniedziałek 23 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Tajemnice, historie i legendy Mazowieckich Zamków


Dzień Dziecka


18 maja 2022

Jak już pisaliśmy, przed nami wielkie wyzwanie, czyli impreza na Dzień Dziecka. Będą gry i zabawy dla najmłodszych oraz otwarcie wystawy inspirowanej książką Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Rośnie pula gadżetów przygotowanych przez nasze koleżanki z przeznaczeniem na nagrody za udział w konkursach. Dziękujemy i prosimy o więcej!

Potrzebujemy jeszcze pomocy energicznych acz cierpliwych dorosłych do opanowania rozbrykanych dzieciaków w czasie zaplanowanych na godz. 16.00 gier i zabaw ruchowych. Zgłaszajcie się do pomocy, im więcej nas tym lepiej. Zapraszamy wszystkich chętnych na spotkanie organizacyjne z animatorką zajęć kulturalnych, Moniką Kowalewską, 19 maja o godz. 11.30 w Bibliotece Publicznej przy CK.


Zapraszamy na wykład – 16 maja


16 maja 2022

Pierwszym majowym wykładem zamkniemy już w tym semestrze tematy związane z historią Rusi i Ukrainy, którą ostatnio zgłębialiśmy przejęci agresją wojsk rosyjskich na ziemię ukraińską. Dzieje naszego kraju od wieków też są związane z dziejami narodów zza naszej wschodniej granicy, a wątki toczących się tu i tam wojen przewijają się i w literaturze i w filmach, chociażby w „Ogniem i mieczem”. Właśnie do tego okresu nawiąże kustosz Daniel Artymowski na wykładzie 16 maja o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

HEJ TY OJCZE ATAMANIE


Film i wystawa „Zabij to i wyjedź z tego miasta”


9 maja 2022

Czy kojarzycie twórczość i sylwetkę współczesnego twórcy Mariusza Wilczyńskiego – malarza, performera i reżysera filmów animowanych? Ostatnio stało się o nim bardzo głóśno za sprawą udziału jego filmu pt. „Zabij to i wyjedź z tego miasta” na miedzynarodowych festiwalach m.in. w Berlinie i Ottawie. W środę 11 maja zwiedzimy wystawę w Zachęcie w pełni poświęconą temu jednemu pełnometrażowemu filmowi Wilczyńskiego ( ma w swoim dorobku wiele krótkometrażówek), a na wtorkowym poranku filmowym ( 10 maja godz. 10.00) wysłuchamy prelekcji Małgorzaty Kron, która pomoże nam zrozumieć ten niełatwy w odbiorze obraz. Ale zanim to nastąpi posłuchajcie samego twórcy:

W Zachęcie obejrzymy jeszcze jedną wystawę czasową- malarstwo Jerzego Krawczyka, który podobnie jak Wilczyński pochodzi z Łodzi ( 1921-1969) . Obaj twórcy należą do najciekawszych indywidualności łódzkiego środowiska artystycznego.


Dzień Dziecka


2 maja 2022

1-ego czerwca,( niby dopiero za miesiąc, ale czas szybko leci), nasze stowarzyszenie wraz z Biblioteką Publiczną w Łomiankach organizuje imprezę dla dzieci pod hasłem „Krasnoludki są na świecie”. Ta ponadczsowa prawda, zaczerpnięta z bajki Marii Konopnickiej, stała się punktem wyjścia dla wystawy malarskiej naszych słuchaczy oraz gier i zabaw dla najmłodszych uczestników, dla których chcielibyśmy wykonać niebanalne nagrody za udział w konkursach. Przygotowaniom do tego wydzrzenia poświęcamy w tym miesiącu cztery spotkania: 4 i 18 maja – warsztaty rękodzieła oraz 5 i 19 maja – spotkania organizacyjne. Liczymy na Wasz udział, fajne pomysły i pomoc w ich realizacji.

Szydełkowanie to babcina domena ( już słyszymy te słowa protestów :)). Zapraszamy na warsztaty rękodzieła, na których wydziergamy takie krasnoludkowe breloczki. Oprócz rąk chetnych do pracy potrzebne będą również szydełka i resztki włóczek. Brak umiejętności nie jest żadną wymówką – Nauczymy! Spotykamy się 4 i 18 maja o godz. 18.00 w Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie, ul. Parkowa 2. Szydełka w dłoń i do dzieła!


Zdjęcia z wycieczki c.d.


Wspomnień z wycieczki ciąg dalszy. Takie międzi innymi ujęcia zatrzymał w pamięci Leszek. Czekamy na więcej Waszych zdjęć tego co Was najbardziej zafascynowało.

 • Klikając na zdjęcia wyświetlą się w dużym formacie

Swoimi zdjęciami podzieliła sie też z nami Halina. Widać na nich naszą gromadkę we wszystkich zwiedzanych miejscach.

A tu podobno widać jakąś tajemniczą postać z boku pnia platana. Czyżby sam Radziwił?


Zapraszamy na wykład – 25 kwietnia


22 kwietnia 2022

Jedyny wypadający w kwietniu wykład miał być o kwiatach właśnie, czyli o azaliach i różanecznikach. Nie wypaliło. Wysłuchamy innego, pachnącego za to wakacjami i podróżami wykładu, który wygłosi nasza przewodniczka Elżbieta Zatorowska. Zapraszamy 25 kwietnia o godz.18.00. do sali widowiskowej CK.

ATRAKCJE ZIEMI LÓDZKIEJ

UWAGA! Nasze spotkanie będzie też okazją do wymiany roślin. Przynosimy sadzonki, byliny, kłącza, jednym słowem wszystko co wyda plon i chcecie się tym podzielić z innymi.


Zdjęcia z wycieczki


21 kwietnia 2022

Rejon Polski, który był celem naszej wycieczki spowiły sino-granatowe chmury. Czekając na przyjazd autokaru w mocno siąpiącym deszczu, nie bacząc na fatalną prognozę pogody na ten dzień zaklinaliśmy aurę, aby była dla nas bardziej łaskawa. Udało się! Dokładnie gdy wyszliśmy z Pałacu w Nieborowie, otworzyło się okno pogodowe. Już bez parasoli powędrowaliśmy alejkami przypałacowego parku i Arkadii oraz uliczkami Łowicza. Młodą wiosenną zieleń dopełniały żółć i szafir pierwszych kwiatów, biel marmurowych rzeźb i elementów antycznej architektury, wszystkie kolory tęczy łowickich wycinanek i złoto ornamentów w katedrze.

Ciekawe, kto zrobił najwięcej zdjęć. Pochwalcie się swoimi najciekawszymi ujęciami. Pod tym linkiem obejrzycie moje subiektywne wrażenia z wycieczki. MK https://photos.app.goo.gl/7GJCanM9H5B5hF83A


Ogłoszenia


Przypominamy, że 20 kwietnia jedziemy na jednodniową, autokarową wycieczkę do Nieborowa, Arkadii i Łowicza. Autokar odjeżdzą spod Kościoła w Łomiankach o godz. 8.30. Proszę zabrać dobry humor oraz parasole, żeby odstraszyć deszczowe chmury :).


Spotkanie Przedświąteczne – zdjęcia


13 kwietnia 2022

Róg obfitości spaliłby się ze wstydu widząc obfitość wielkanocnych specjałów na naszym spotkaniu przedświątecznym.

Spora i całkiem sympatyczna ta nasza rodzinka!

Okazało się, że potrafimy śpiewać. Michał Stroiński hurtem bierze nas do swojego chóru.


Spotkanie Przedświąteczne 11 kwietnia


8 kwietnia 2022

Kochane Studentki i kochani Studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Łomiankach! Zapraszamy Was na tradycyjne Spotkanie Przedświąteczne tzw. Jajeczko. Pokropieni kwietniowym deszczykiem, ale pogodni i uśmiechnięci, spotykamy się w poniedziałek 11 kwietnia o godz. 18.00 , jak onegdaj bywało w sali widowiskowej ( natenczas zwaną bankietową ) w Centrum Kultury. Staropolskim obyczajem podzielimy się jadłem wszelakim, które wcześniej sami uwarzycie w swoich kuchniach i na nasz stół pięknym obrusem przykryty przyniesiecie. Niech się ugnie pod ciężarem bab wiekanocnych, aksamitnych pasztatów, jajek zdobionych i wiosennych sałatek. A nie żałujcie soli i pieprzu, bo od tego nasze oczyszczenie, nieśmiertelność i wiara zależą. My zaś zadbamy o wyśmienite trunki, coby nam się dobrze jadło i trawiło!

 • W środę 6 kwietnia o godz. 12.30 bedziemy zwiedzać wystawę malarstwa polskiego w Muzeum Narodowym. Zbiórka w holu muzeum o godz. 12.20.
 • Grażyna Dąbrowska prosi osoby zapisane na wycieczkę do Nieborowa, Arkadii i Łowicza o dokonywanie wpłat 80 zł najpóźniej do 11 kwietnia.


Zapraszamy na wykład 28 marca


24 marca 2022

Jak na ostatnim wykładzie stwierdził pan Daniel Sukniewicz – historię piszą zwycięzcy. Obecnie toczy się wojna tuż za naszymi granicami. Naród ukraiński walczy o swoją wolność i prawo do samostanowienia, które zdobyli po rozpadzie ZSRR w 1991 roku. Historię i kulturę Ukrainy przybliży nam kustosz Daniel Artymowski w czasie wykładu w poniedziałek 28 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

 Ukraina. Jej ludzie, jej kultura, jej stolica – Kijów


Zapisy na wycieczkę 20 kwietniaSpotkanie z Katarzyną Żak 23 marca


22 marca 2022

Nie często mamy okazję spotkać sie na żywo ze znaną postacią ze świata kultury. Tym bardziej, nie przegapcie środowego spotkania ze znaną i lubianą aktorką, Katarzyną Żak w Bibliotece Publicznej w Łomiankach o godz. 17.00. Pani Katarzyna ma na swoim koncie wiele ról filmowych i teatralnych oraz nagrała płyty z piosenkami: „Młynarski Jazz”, „Miłosna Osiecka” oraz „Bardzo przyjemnie jest żyć”. Odnosi też sukcesy wykonując piosenki aktorskie.


Zapraszamy na wykład 21 marca


18 marca 2022

Pierwsze ślady osadnictwa słowiańskiego na terenie Mazowsza pochodzą VI i VII wieku, zaś  do państwa Polan tereny mazowieckie zostały przyłączone najprawdopodobniej w X wieku jeszcze przed przyjęciem chrztu przez Mieszka I. Dalszą historię tych ziem znamy, a może jednak nie…Wszystko wyjaśni Daniel Sukniewicz na wykładzie w poniedziałek 21 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK. Wstęp wolny!

KONTROWERSJE HISTORYCZNE

CZYLI DLACZEGO CZASAMI HISTORIA WIDZIANA Z PERSPEKTYWY MAZOWSZA

RÓŻNI SIĘ OD HISTORII POLSKI

Daniel Sukniewicz – archeolog, dziennikarz, wydawca, organizator imprez plenerowych i gier przygodowych, absolwent Uniwersytetu Warszawskiego. Autor i współautor książek (m.in. „Przewodnik archeologiczny po Polsce”, „Przewodnik – Szlak Książąt Mazowieckich”, przewodniki po stanowiskach archeologicznych), map (m.in. „Mapa archeologiczna Polski”, „Mapa Szlaku Książąt Mazowieckich”) i artykułów z zakresu archeologii, historii i turystyki.


Ożywianie obrazów


17 marca 2022

W marcu dwa razy spotkaliśmy się na zajęciach z panią Moniką Kowalewską nazwanych „Scena plastyczna: Ożywianie obrazów” . Polegały one na podłożeniu ścieżki dźwiękowej do trzech obrazów namalowanych przez nasze koleżanki. Co prawda, zainteresowanie tymi zajęciami było bardzo małe, ale udało się skromnymi siłami stworzyć pierwsze dzieło. Nie jest jeszcze doskonałe, dopiero zbieramy doświadczenia, bo wchodzimy w nieznane tajniki sztuki tworzenia dźwięków. Prezentujemy więc Wam nasz filmik pt.”Malarstwo i nie tylko”.

Organizatorzy inicjatywy pod nazwą „Możesz na mnie liczyć” skierowanej do uchodźców z Ukrainy ( info na stronie http://kultura.lomianki.pl/aktualnosc-120-grupa_wsparcia_w_ck.html ) poszukują wolontariuszy do pomocy w sprawach organizacynych lub chętnych do przyniesienia np. ciasta własnego wypieku czy innego rodzaju poczęstunku. Wszelkie zgłoszenia w tej sprwie przyjmuje i koordynuje Alicja Siemianowska tel. 602 734 212. Każdego rodzaju wsparcie będzie mile widziane!


Zapraszamy na wykład 14 marca


11 marca 2022

Zawsze przy okazji Dnia Kobiet wiele mówi się o emancypacji, równouprawnieniu oraz udziale kobiet w dziedzinach życia zarezerwowanych niegdyś wyłącznie dla mężczyzn. Jedną z takich aktywności była jazda konna, obwarowana początkowo wieloma zasadami przyzwoitości. Ale któż o tym lepiej nam opowie, jak nie pani Ula Kowalczuk podczas wykładu w poniedziałek 14 marca o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

SŁYNNE DAMY NA KONIACH

Ulę Kowalczuk gościliśmy ostatnio w październiku 2020 roku. Pani Ula dała się wtedy poznać jako miła prelegentka, znawczyni tematu i prawdziwa pasjonatka wszystkiego, co „koniem trąci”. Z połączenia dwóch pasji; do języka polskiego i historii koni powstała min. książka pt. „Koń jaki jest każdy widzi, czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. Oprócz pisania, pani Ula jest autorką wirtualnych wykładów dla UTW dostepnych na platformie EduSenior np. https://www.youtube.com/watch?v=ILkirj4yVI4 .


Zapraszamy na wernisaż 8 marca


5 marca 2022

Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wernisaż wystawy prac plastycznych uczestników warsztatów malarskich UTW, zorganizowany wspólnie z Biblioteką Publiczną w Łomiankach z okazji ogłoszenia roku 2022 rokiem kobiet. Zaprezentowane zostaną rysunki i obrazy, których głównym motywem jest kwintesencja kobiecości, prawdziwa rola i moc kobiet. Uchwycenie piekna i całej złonożoności kobiecej natury było nie lada wyzwaniem dla malalujących, mieli oni jednak niebotyczne wsparcie i pomoc u opiekunów grupy – artystów plastyków Haliny i Bartłomieja Kuźnickich. Rezulaty ich wspólnej pracy obejrzycie na wernisażu 8 marca o godz.18.00 w holu wejściowym do biblioteki od strony ulicy Szczęśliwej.

W październiku ubiegłego roku Sejm RP zdecydował, że rok 2022 będzie rokiem kobiet i upłynie pod  patronatem Marii Konopnickiej, Wandy Rutkiewicz oraz Marii Grzegorzewskiej. Są to trzy silne przedstawicielki płci pięknej, prekursorki w swoich dziedzinach, osoby, które przecierały szlaki w literaturze, pedagogice specjalnej czy himalaistyce.


Zapraszamy na wykład 28 lutego


25 lutego 2022

Czy znana i lubiana rasa psów „husky syberyjski” faktycznie pochodzi z Syberii oraz jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać opiekunem tych wspaniałych zwierzaków? Na te i inne ciekawiące Was pytania znajdziecie odpowiedź podczas wykładu pani Elżbiety Rogali w poniedziałek 28 lutego o godz. 18.00 w Centrum Kultury. Wstęp wolny!

HUSKY – PIES ABSOLUTNIE WYJĄTKOWY

Elżbieta Rogala jest mieszkanką Łomianek i ma pod opieką stado zaprzęgowe psów husky. O ile nie zajdą jakieś niesprzyjające okoliczności, pani Elżbieta przyjdzie na wykład z jednym ze swoich podopiecznych. Husky są przyjacielskie, nie lubią samotności i najlepiej czują się w czyimś towarzystwie. Takiego gościa specjalnego jeszcze u nas nie było!


Zapraszamy na wykład 21 lutego


UWAGA! Ten wykład odbędzie się w innym terminie.

18 lutego 2022

Piękno krajobrazów Mazowsza, rzek, łanów dojrzałego zboża na polach i przydrożnych wierzb oraz fascynacja ludową muzyką znalazły odzwierciedlenie w wielu kompozycjach Fryderyka Chopina. Miał zaledwie 20 lat gdy na zawsze wyjechał z Polski. Przez lata swojego dzieciństwa i młodości bywał w wielu miejscach, które stały się inspiracją dla młodego kompozytora. Opowie nam o tym pani Liliana Kołłątaj w poniedziałek 21 lutego o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Szafarnia

Śladami Chopina po Mazowszu

Liliana Kołłątaj – zapalona przewodniczka wycieczek, polonistka i warsawianistka.
Fascynuje ją turystyka, fotografia, jest zarażona bakcylem poznawania świata – od zawsze. Przewodnik warszawski i mazowiecki, a także pomysłodawca i koordynator warszawskiego Klubu Globtrotera. W internecie znaleźć można sporo jej artykułów o tematyce turystycznej. Swoje artykuły i zdjęcia z podróży zamieszcza na własnym blogu poświęconym Warszawie, turystyce i Klubowi Globtrotera – http://klubglobtroterawarszawa.wordpress.com.
Na Facebooku oprócz profilu posiada 4 swoje strony tematyczne: warszawską – Warszawskie Rozmaitości, ogólnoturystyczną – Klub Globtrotera Warszawa, fotograficzną – Zapisane obiektywem oraz tatrzańską – Z Tatrami w tle.


Zdjęcia z wystawy


16 lutego 2022

Wystawa w Muzeum Etnograficznym „Nikifor malarz nad malarzami” obejmuje 130 prac. Bez względu na motyw Nikifor stosował niewielkie rozmiary, często niewiele większe od kartki papieru zeszytowego. Początkowo wykorzystywał podarowane skrawki – na przykład austriackie druki urzędowe, zużyte zeszyty szkolne, opakowania po czekoladkach, papierosach, papier pakowy. Jak pisał Tadeusz Szczepanek:

Zachowane rysunki są w większości szkicami 'par excellence’ studyjnymi, noszą ślady gumki, wycierania, poprawianie niewłaściwie położonych linii. Nikifor stara się opanować, doskonalić perspektywę zbieżną, wykreśla osie symetrii, przesuwa punkt przecięcia linii w coraz inne miejsce, próbuje swych możliwości w perspektywie ptasiej i żabiej.

Mieliśmy dziś możliwość zapoznać się z sylwetką i sporą dawką prac Nikifora, który umiłował sobie malarstwo i całe życie pragnął być „Matejką z Krynicy”.


Zapraszamy na wykład 14 lutego


14 lutego 2022

Chociaż fragmenty brzegów Wisły na wysokości Łomianek należą do jednych z piękniejszych, rzadko wybieramy je jako cel naszych wypraw i spacerów. Szlagier Jaremy Stępowskiego „Statek do Młocin” jest już echem zapomnianych rozrywek warszawiaków. Tymczasem, ostatnio powstało wiele organizacji i fundacji, które ożywiają Wisłę, aby, jak dawniej, ludzie znowu korzystali z uroków spędzania czasu nad jej wodami. Temu będzie poświęcony wykład Rafała Łapińskiego, na który zapraszamy w poniedziałek 14 lutego o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK.

Powrót tradycyjnej żeglugi na Wiśle

Rafał Łapiński z Fundacji „Dom Wisły” jest pomysłodawcą i założycielem portalu http://www.domwisly.pl/ , na którym zamieszcza archiwalne zdjęcia i materiały na temat rzeki Wisły. Jego fundacja aktywnie uczestniczy w wielu wydarzeniach wiślanych, popularyzujących wiedzę nie tylko historyczną, ale także ogólną o rzece w wielu jej aspektach.


Aqua-aerobik w ICDS


Uwaga! Po dłuższej przerwie zapraszamy na aqua-aerobik. W tym tygodniu 8 i 11 lutego zajęcia będą odbywać się tylko o godz. 14.30 ( jedna grupa) , ale już po feriach, czyli od 15 lutego, wraca układ grup i godzin jak dawniej.


Zapraszamy na wykład 24 stycznia


21 stycznia 2022

Na zakończenie pierwszego semestru w tym roku akademickim spotkamy się z dobrze wszystkim znaną Elżbietą Zatorowską, która roztoczy przed nami walory turystyczne kolejnego regionu Polski. Zapraszamy na wykład w poniedziałek 24 stycznia o godz. 18.00. do sali widowiskowej Centrum Kultury.

kopalnia soli w Kłodawie

Polska nieznana. Wielkopolska

Czy Wielkopolska to region atrakcyjny turystycznie? Bez wątpienia tak! Znajdziemy tu atrakcje historyczne i przyrodnicze, zabytki drewniane i zabytki techniki, centra rekreacji i muzea? Pozostaje pytanie: Co warto zobaczyć? Możemy wybrać miejsca najpopularniejsze i najchętniej odwiedzane, lub miejsca ciekawe, urokliwe, ale bez tłumów i takie chyba wolimy.


Zdjęcia z wystawy20 stycznia 2022

Wystawa w Zamku Królewskim Caravaggio i inni mistrzowie. Arcydzieła z kolekcji Roberta Longhiego

Obejrzeliśmy dwa obrazy: „Chłopiec gryziony przez jaszczurkę” i „Narcyz przy źródle” pędzla Michelangela Merisiego, zwanego Caravaggiem, jednego z najwybitniejszych malarzy w dziejach, oraz ponad czterdzieści płócien innych artystów  z Włoch i Europy Północnej XVI i XVII w. Naszą przewodniczką po wystawie była pani Monika Przypkowska.


Zapraszamy na wykład 17 stycznia


14 stycznia 2022

Choroba zwyrodnieniowa lub stany zapalne stawów to problemy ortopoedyczne, które pojawiają się i nasilają wraz z wiekiem. Znamy je doskonale, ale jak można pomóc swoim stawom zanim uciążliwy ból całkowicie ograniczy naszą sprawność. Tego dowiemy się w poniedziałek 17 stycznia o godz. 18.00 w CK z wykładu dr Łukasza Pulika.

Nasze ortopedyczne problemy

Dr Łukasz Pulik : Studia na kierunku lekarskim (Warszawski Uniwerystet Medyczny 2017 r.) ukończył z wyróżnieniem (Złota Odznaka STN za wybitne osiągnięcia naukowe). Jego główne zainteresowania to diagnostyka oraz leczenie schorzeń przewlekłych dużych stawów (m.in. choroba zwyrodnieniowa stawów biodrowych i kolanowych, ednoprotezoplastyka, dysplazja rozwojowa stawów biodrowych) oraz skutków urazów narządu ruchu. Zajmuje się również przeciwdziałaniem następstwom starzenia się chrząstki stawowej z zastosowaniem metod zachowawczych tj. iniekcji dostawowych z osoczem bogatopłytkowym czy suplementacja kwasem hialuronowym. Uczestnik specjalistycznych kursów z zakresu USG narządu ruchu. (źródło:https://mediq.pl/)


Ogłoszenie


13 stycznia 2022

Prosimy, aby wszystkie osoby, które zapisały się na zwiedzanie wystawy „Caravaggio i inni mistrzowie” w Zamku Królewskim zaplanowaną na środę 19 stycznia o godz. 11.00, potwierdziły do poniedziałku 17.01. swój udział. Grupy zwiedzające wystawę z przewodnikiem mogą liczyć max. 25 osób, dlatego ważne jest wcześniejsze ustalenie liczby uczestników. Czuwa nad tym Grażyna Dąbrowska i to do niej proszę się zgłaszać osobiście lub pod nr tel. 605 047 961


Zapraszamy na nordic walking od 12 stycznia


11 stycznia 2022

Gdy po świętach wejdziemy na wagę, możemy się mocno zdziwić. Nadmiar kulinarnych pokus zrobił swoje: tu kawałek serniczka, tam dwie łyżeczki sałatki, a i śledzik udał sie jak nigdy. Ale nic to, jak mawiał Wołodyjowski, szable w dłoń…tzn. kijki w dłoń i ruszamy do boju ! Trzeba się rozruszać, złapać świeżego powietrza w płuca i zrzucić zbędne kilogramy.

Zapraszamy na nordic walking do Lasku Młocińskiego w każdą środę o godz. 10.00. Zbiórka koło DSS w Burakowie, ul. Parkowa 2. Pogoda na 12 stycznia: mrozek -4, raczej pochmurno, lekki wiaterek.


Zapraszamy na wykład 10 stycznia


6 stycznia 2022

Bonsai to nic innego jak sztuka miniaturyzacji drzew i krzewów z wielowiekową tradycją wywodzącą się z Azji.  W dosłownym tłumaczeniu słowo “bon-sai” oznacza “roślina w pojemniku”. Nie jest to jakiś szczególny gatunek drzew i może być tworzone właściwie z dowolnego gatunku drzewa lub krzewu. Ale jak to zrobić? Tego dowiemy się z wykładu Marka Gajdy w poniedziałek 10 stycznia o godz. 18.00. wsali widowiskowej CK.

Co trzeba wiedzieć o orientalnej sztuce bonsai.

Marek Gajda – z wykształcenia ogrodnik i dendrolog, absolwent wydziału ogrodniczego SGGW. Sztuki bonsai nauczył się od najlepszych bonsaistów w Europie ( Vaclav Novak, Liporacze Salvatore ), a w 2007 roku uzyskał certyfikat ukończenia japońskiej szkoły Taishoen mistrza Nobuichiego Urushibaty. Teraz nabytą wiedzę o pielęgnacji i uprawie drzewek przekazuje innym osobom początkującym w tej sztuce. Właściciel firmy Japoński Ogród Bonsai.
Ze smutkiem zawiadamiamy, że 25 grudnia zmarła nasza Koleżanka

Teresa Walkowska

Od samego początku istnienia UTW w Łomiankach, Teresa była członkiem zarządu UTW. Społecznie i odpowiedzialnie pełniła funkcję skarbnika, a także z dużym zaangażowaniem brała udział w pracach organizacyjnych naszego Stowarzyszenia. Zawsze uśmiechnieta i otwarta na ludzi uczestniczyła w zajęciach, nie zapominając przy tym o bloczku KP i zbieraniu składek. Trudno wyobrazić sobie lepszą koleżankę, bedzie nam jej bardzo brakować.

Msza pogrzebowa za Teresę Walkowską odbędzie się 5 stycznia o godz 12.00. w Kościele św. Marka Ewangelisty w Dąbrowie Leśnej ul. Żywiczna 2


Spotkanie świąteczne 20 grudnia – zdjęcia


21 grudnia 2021

Jak przystało na rok, w którym odbył się XVIII Miedzynarodowy Konkurs Chopinowski, my też wysłuchaliśmy kilku utworów fortepianowych Fryderyka Chopina w wykonaniu znakomitego pianisty, uczestnika w.w. konkursu, Mateusza Krzyżowskiego. I choć sala widowiskowa CK to nie filharmonia, a pianino Yamaha to nie zacny fortepian, to i tak było fantastycznie i nastrojowo. Wszystkie c-mole i as-dury wybrzmiały z całą mocą, a w każdej nucie i frazie zagranej przez Mateusza wyczuwało sie duszę mistrza. Brawo, brawo, brawo!

Zdjęcia z koncertu i spotkania świątecznego są do obejrzenia pod tym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/z8fvgUQha17M5hRE6

Naszemu spotkaniu świątecznemu towarzyszyła wystawa rękodzieła wykonanego na warsztatach w DSS w Burakowie. Wszystkie ozdoby z makramy fajnie prezentowały się na tle czarnych ścian sali. Pewnie niejednego z Was zadziwiło, co też można wyczarować z kawałka sznurka, nawet, jesli coś z początku się poplącze, a platało się uczestnikom warsztatów nie raz. To pierwszy pokaz supełkowych prac i raczej nie ostatni, bo co niektórzy złapali tzw. bakcyla.


Spotkanie świąteczne 20 grudnia


15 grudnia 2021

Co roku, przed Świetami Bożego Narodzenia spotykamy się, by złożyć sobie życzenia, pokolędować i zjeść wspólnie przygotowaną kolację. Aby tradycji stało się zadość, ale jednocześnie zachować zasady bezpieczeństwa zdrowotnego, zapraszamy w poniedziałek 20 grudnia o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK na świąteczny koncert fortepianowy młodego, acz wiekce uzdolnionego pianisty, Mateusza Krzyżowskiego.

Mateusz Krzyżowski

Po koncercie zapraszamy na „małe co nieco” przy dźwiekach kolęd. Naszemu spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa rękodzieła, efekt warsztatów z makramy, które w listopadzie i grudniu odbyły się w DSS w Burakowie.

Mateusz Krzyżowski ma 22 lata i pochodzi z Tych. Rewelacyjnie zagrał w półfinale Koncertu Chopinowskiego 2021, ale – ku zaskoczeniu wielu – do finału się nie zakwalifikował… Przepięknie zagrał preludia. Jest wybitnie uzdolnionym młodym pianistą, który studiuje na Warszawskim Uniwersytecie Muzycznym im. Fryderyka Chopina. Miejmy nadzieję, że w następnym Konkursie Chopinowskim będzie miał trochę więcej szczęścia. Zobaczymy jak Mateusz poradzi sobie z utworami Chopina na naszym nowoczesnym instrumencie Yamaha (tylko taki mamy w Domu Kultury) zamiast na klasycznym fortepianie. Czy Chopin będzie brzmiał bardziej nowocześnie…?


Zapraszamy na wykład 13 grudnia


9 grudnia 2021

Legendy, mity i historie rodem z średniowiecznej Irlandii opowiedziane przez czarodzieja słowa – kustosza Daniela Artymowskiego, wprowadzą pierwiastek magii w ten przedświąteczny czas. Zapraszamy na wykład 13 grudnia o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Tristan i Izolda. Z głębi celtyckich sag

Celtowie byli ludem plemiennym epoki brązu i żelaza, zjednoczonymi wspólnym językiem, kulturą i sztuką. Mieszkali w całej Europie. Większość została ostatecznie podbita przez Rzymian i stała się częścią Cesarstwa Rzymskiego. Wiele niezdobytych obszarów zachowało od wieków odrębny język i kulturę. Irlandia i części Francji, Anglii, Walii i Szkocji do dziś mogą twierdzić, że są w dużej mierze celtyckie.

Zapraszamy na wykład 29 listopada


26 listopada 2021

Spotkania z podróżnikami, prawdziwymi globtroterami, zawsze uruchamiają w nas jakąś tęsknotę za oderwniam się od kłopotów dnia codziennego i niczym nieskrępowanym wyruszeniem w świat. Nasz gość, Artur Owczarski, choć wirtualnie, zabierze nas w owiane legendami południowe rejony Stanów Zjednoczonych w poniedziałek 29 listopada o godz. 18.00. Spotykamy się w sali widowiskowej CK.

Droga 66 i Teksas to stan umysłu

Artur Owczarski o sobie: ” Podróżuje od prawie dwudziestu lat. Moje ulubione kierunki to Chiny, w których byłem kilkanaście razy i Stany Zjednoczone. Szczególnie dużo czasu spędziłem w Teksasie, Luizjanie, na Florydzie i w Kalifornii. Przejechałem też słynną Drogę 66 od Chicago do Santa Monica. W wyniku wypraw do USA napisałem dwie książki „Droga 66, Droga Matka: o historii, legendzie, podróży” oraz „Teksas to stan umysłu”. Teksas jest mi bliski nie tylko ze względu na kulturę, ludzi i czas, który tam spędziłem ale również ze względu na fakt, że w 2019 roku otrzymałem tytuł honorowego mieszkańca miasta Bandery, drugiej najstarszej polskiej osady w USA i jednocześnie miasteczka szczycącego się tytułem światowej stolicy kowbojów. ” ( fragment ze strony http://owczarskiartur.pl/)


Zdjęcia z wycieczki


24 listopada 2021

 • Łąck – Państwowe Stado Ogierów ( zabudowania, hipodrom, konie i kuce )
 • Płock – centrum miasta, pomnik Władysława Broniewskiego, wzgórze Tumskie, Bazylika Katedralna (Drzwi Płockie, grobowiec księcia Władysława I Hermana i księcia Bolesława III ), Muzeum Mazowieckie


Zdjęcia z wernisażu 20 listopada


22 listopada 2021

Nasz Uniwersytet Trzeciego Wieku wspólnie z Biblioteką Publiczną w Łomiankach uczcili 200 rocznicę urodzin Cypriana Kamila Norwida wystawą malarską nawiązującą do dzieł wieszcza epoki romantyzmu. Poezja i malarstwo to sztuki siostrzane, jedna odzwierciedla świat piórem i słowem, a druga opisuje jego piękno pędzlem i kolorem. Stąd strofy wierszy przywodzą na myśl obrazy i odwrotnie; obrazy są natchnieniem dla poetów.

Specjane podziękowania składamy wszystkim, którze przyczynili sie do zaistnienia tej wyjątkowej wystawy.

Wszystkie zdjęcia z wernisażu obejrzycie tutaj https://photos.app.goo.gl/JLgaUhjAb33V92Ad8


Zapraszamy na wykład 22 listopada


19 listopada 2021

Z Łomianek do pobliskiej miejscowości Laski jest zaledwie 8 km. Wiemy, że jest tam ośrodek szkolno-wychowawczy dla newidomych dzieci, ale czy znamy historię jego powstania oraz kto i jak od 100 lat pomaga ociemniałym radzić sobie z ich kalectwem. Tego dowiemy się z wykładu Wiesławy Bełżyckiej, który odbędzie się w poniedziałek 22 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Róża Czacka

Laski, dzieło Róży Czackiej

Róża Maria Czacka imię zakonne Elżbieta – była pionierką polskiej tyflologii opracowała rodzimą wersję alfabetu Braille’a. Sama będąc osobą niewidomą założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi.

Tyflologia (od greckiego słowa tyflos- ślepy) – jest zbiorem wiadomości z wielu dziedzin takich jak psychologia, medycyna, pedagogika, socjologia, technika, które mogą być przydatne osobom niewidomym, lub tym, które mają do czynienia z niewidomymi.


Wycieczka 17.11. – Ogłoszenia


Przypominamy, że w środę 17 listopada jedziemy na wycieczkę jednodniową do Łącka, Płocka i Czerwińska z przewodnikiem Elżbietą Zatorowską. Nie wszystkie osoby, które zadeklarowały chęć wyjazdu wpłaciły pieniądze. Prosimy więc o potwierdzenie czy jadą i wpłatę 50 zł do Grażyny Dąbrowskiej tel. 605 047 961 ( opłata obejmuje koszt obiadu).

Wyjazd autokarem o godz. 8.00 spod kościoła św. Małgorzaty.


Zapraszamy na wykład 15 listopada


12 listopada 2021

Zapraszamy na drugi z cyklu wykładów kustosza Daniela Artymowskiego dotyczącego historii i kultury arabskiej, który odbędzie się w poniedziałek 15 listopada o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Architektura Islamu

Architektura Islamu rozwijała się na terenach podbitych przez Arabów w VII w. i na początku Viii w. Objęła ona swoim zasięgiem państwa muzułmańskie, takie jak m.in. Palestynę, Syrię, Persję, Afganistan, Indie i Półwysep Iberyjski. Są to budynki zarówno religijne, będące miejscami kultu, jak i świeckie. Często jest nazywana „architekturą zasłony”, gdyż jej piękno leży w przestrzeniach wewnętrznych, dziedzińcach i pokojach, które to nie są widoczne z zewnątrz.


Zdjęcia z wernisażu w Burakowie


8 listopada 2021

Ludzie dzielą sie na miłośników psów i miłośników kotów, albo też na takich, którzy po równo obdarzają uwielbieniem domowe pupile. To, że akurat grupa malarska UTW wzięła na warsztat „mruczki”, nie oznacza, że są tam sami kociarze. Czyż jednak kociaki nie są rozbrajające?

Uczestnicy warsztatów malarskich prowadzonych przez plastyków ,państwa Halinę i Bartłomieja Kużnickich, nadali swojej najnowszej pracy zbiorowej tytuł ( parafrazując słynne stwierdzenie) „Kot jaki jest każdy widzi”. Najpierw namalowali na formacie 20×20 cm kicie, kocurki i kociska, potem fotograf zrobił zdjęcia, te poszły do druku na dużych formatach, a na końcu wszystko złożyło sie na wystawę plenerową przy Domu Spotkań Sąsiedzkich w Burakowie. Na wernisażu w dniu 6 listopada, wszyscy przybyli oglądali słodkie kociaki i częstowali sie słodkościami popijając kawą lub herbatą (cukier już dobrowolnie). Zdjęcia z najsłodszej wystawy świata zobaczycie pod tym linkiem https://photos.app.goo.gl/EvtWyxeW8AUk1UYP6

Malarze już zastanawiają się co będzie tematem ich następnej pracy. Macie może jakieś pomysły?


Bilety do teatru na 28 listopada


3 listopada 2021

Proponujemy wyjście do Teatru Współczesnego w niedzielę 28 listopada godz. 19.00 na komedię kostiumową pt. „Wachlarz” Carla Goldoniego w reż. Macieja Englerta.

Carlo Goldoni przeżył prawie cały XVIII wiek. Wenecjanin, obserwator życia, w czym pomógł mu zawód. Był adwokatem i dopiero w wieku lat czterdziestu związał się z teatrem, co zresztą spowodowało ucieczkę do Paryża. Autor „Wachlarza” stworzył 200 komedii, dał swym sztukom psychologiczną wartość, ironię, a jednocześnie powody do głębszych przemyśleń. 

Cena biletów dla seniorów 65 zł, normalnych 85zł. Bilety należy zarezerwować oraz opłacić do 15 listopada u Ewy Domin, tel. 506 139 430. Zapraszamy!


Nordic walking


2 listopada 2021

Pogoda jak marzenie, a Lasek Młociński jak bajka. Zapraszamy na nordic walking. Dwie przesympatyczne instruktorki, Kami i Weronika, zadbają o Waszą tężyznę. Startujemy co środę o godz. 10.00 z miejsca zbiórki przy Domu


Zdjęcia z wycieczki


25 października 2021

20 października wybraliśmy się na wycieczkę „Dworki i pałace pogranicza Mazowsza z Podlasiem”. Jesienna sceneria była dodatkowym walorem naszej wyprawy. Koloryt liści upiększał zarówno widoki za oknami autokaru jak i krajobrazy pałacowych ogrodów.

W Dąbrowie słuchaliśmy opowieści, jak się żyło i mieszkało średnio-zamożnemu ziemiaństwu w dawnej Polsce oraz jak funkcjonował majątek dworski.

W Korczewie zapoznaliśmy się z burzliwą historią pięknego hrabiowskiego pałacu, który za PRL-u popadł w kompletną ruinę, a w tej chwili coraz bardziej nabiera urody i szyku, dzięki ogromnemu zaangażowaniu spadkobierców, którym po wielu latach udało się go odzyskać.

W Mościbrodach zwiedzaliśmy dawny majątek ziemski, który nowym właścicielom udało się wyjątkowo dobrze dostosować się do wymogów naszych czasów. Działa w nim przytulny hotel, dobra restauracja, dom weselny w dawnej, ogromnej stodole, hodowla zwierząt oraz stawy rybne, założone 150 lat temu. Właścicielka tego ogromnego gospodarstwa uraczyła nas opowieścią  o tym, jak odnawiano stare budynki oraz jak hodowane są karpie na świąteczne stoły, co wzbudziło ogromne zainteresowanie i mnóstwo pytań.

Wycieczka była fantastyczna, tym bardziej że Ela Juźwiak zamówiła też piękną słoneczną pogodę na ten dzień. Zresztą zobaczcie sami https://photos.app.goo.gl/Fr13BTkpcEwgqaFf8


Zapraszamy na wykład 25 października


21 października 2021

Podczas, gdy epidemiolodzy szukają najskuteczniejszych metod zwalczania groźnych, coraz to nowych wirusów, życie przeciętnego „Kowalskiego” ulega diametralnym zmianom. Oprócz opieki medycznej, niezbędna jest nam obszerna wiedza o chorobie i dostęp do rzetelnej informacji. Zapraszamy więc na wykład dr hab.n.m. Janusza Kocika

Zagadnienia związane z epidemiami (w tym z Covid-19)

Janusz Andrzej Kocik  – polski lekarz internista, onkolog, epidemiolog, nauczyciel akademicki, doktor habilitowany nauk medycznych, profesor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Autor lub współautor ponad 50 publikacji oraz monografii i podręczników z zakresu epidemiologii, w tym zwłaszcza epidemiologii chorób zakaźnych oraz bioterroryzmu. (  Wikipedia )


Dyskusyjny Klub Książki – 26 października


19 października 2021

Czy to pora roku sprzyjająca czytaniu, czy mnogośc ciekawych pozycji wydawniczych skłoniły stałych bywalców Dyskusyjnego Klubu Książki do częstrzych spotkań? Dowiedzmy się uczestnicząc w drugim w tym miesiącu spotkaniu w Bibliotece Publicznej przy CK, we wtorek 26 października o godz. 18.00 . Dyskusję na temat książki Janusza Głowackiego pt. „Bezsenność w czasie karnawału” poprowadzi Magdalena Doroba. Zapraszamy!

O Januszu Głowackim wg jednego z czytelników: „Od czasu fascynacji Gombrowiczem, żaden z autorów nie dał mi tyle autentyczniej radości, ekscytacji, nie zmusił do głębszej refleksji nad istotą społeczeństwa. Bo tak, Głowacki filtrując życiowe doświadczenia, właśnie o tym pisze. Żąglerka językiem, którą opanował do perfekcji, nadaje każdej jego anegdocie wymiaru ponadczasowego i zaiste artystycznego.”


Zapraszamy na wykład 18 października


14 października 2021

Polacy teraz częściej spędzają urlopy w kraju, zwłaszcza, że wszystkie miejscowości turystyczne bardzo wypiękniały i mają coraz bogatszą ofertę różnych atrakcji dla przyjezdnych oraz bazę noclegową. Warto jednak zboczyć z utartych szlaków i poznać wyjątkowe miejsca, nieskażone masową turystyką, właśnie takie, jakie ostatnio odkrywa przed nami Elżbieta Zatorowska. Kolejny wykład, który wygłosi w poniedziałek 18 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej CK będzie poświęcony Podkarpaciu.

Polska nieznana. Podkarpacie.

Województwo podkarpackie położone jest na łuku Karpat. Dzięki Bieszczadom, jeden z najbardziej malowniczych regionów w Polsce; to przyroda z parkiem narodowym (Bieszczadzki), urozmaicone zabytki z zamkami i pałacami oraz liczne uzdrowiska, a także wielki potencjał dla turystyki aktywnej i specjalistycznej; są tu też drewniane cerkwie wpisane na listę UNESCO; stolicą regionu jest Rzeszów.


Wycieczka jednodniowa 20 października


13 października 2021

Zapraszamy na jednodniową, autokarową wycieczkę 20.10.2021 „Dworki i pałace pogranicza Mazowsza z Podlasiem”. Naszym przewodnikiem będzie Elżbieta Zatorowska. W programie wycieczki przewidziano zwiedzanie:

 • Pałacu w Korczewie – pałacowe wnętrza i park, w którym stoi taw. Menhir – kamień z czasów przedchrześcijańskich, miejsce mocy
 • Dworku w Dąbrowie – odtworzonej typowej siedziby ziemiańskiej z przełomu XIX i XX wieku, zabudowania i wnętrza
 • Dworku szlacheckiego w Mościbrodach – zabudowania gospodarcze i park krajobrazowy ze stawami hodowlanymi, obiad w Restauracji Dworskiej

Koszt wycieczki to 50 zł ( obiad + ubezpieczenie).Zapisy pod nr tel 507 971 368 i 505 257 797 (Elżbieta Juźwiak) lub 605 047 961 (Grażyna Dąbrowska) Przy zapisie proszę podawać nr dowodu osobistego i adres (potrzebne do ubezpieczenia) oraz nr telefonu. Zbiórka przed Kościołem Św. Małgorzaty w Łomiankach o godz. 7.30.


Zapraszamy na wykład 11 października


8 października 2021

Na wykłady kustosza Daniela Artymowskiego nie trzeba specjalnych zaproszeń, zawsze są arcyciekawe i barwnie opowiedziane. Najbliższy odbędzie się w ten poniedziałek, 11 października o godz. 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury.

Skąd się wzięli Arabowie?Kultura arabska przed Mahometem.

kustosz Daniel Artymowski – absolwent Uniwersytetu Warszawskiego.
Od 1981 r. pracuje w Dziale Oświatowym w Zamku Królewskim,
gdzie założył prekursorską placówkę oświatową Pracownię Działań Muzealnych,
której jest kierownikiem. Uprawia malarstwo, rysunek i grafikę artystyczną. 
Jak sam mówi – jego ulubione zajęcie to wykłady dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku.


Dyskusyjny Klub Książki – 5 października


2 października 2021

Zapraszamy na Dyskusyjny Klub Książki – cykliczne, comiesięczne spotkanie w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. 5 października o godz. 18.00 omówimy książkę „Julita i huśtawki ” Hanny Kowalewskiej. Dyskusję poprowadzi Magdalena Doroba.

Opinia o tej książce jednego z czytelników: „Gorzka opowieść o pokoleniu dorastającym w małym miasteczku w okresie PRL-u. O wzlotach i upadkach młodych ludzi, którzy szukają, tego czego nie można kupić na kartki: miłości i sukcesu. Smutne, ale jak zawsze w przypadku Hanny Kowalewskiej – pięknie napisane i klimatyczne.”


Zapraszamy na wystawę w MN 29 września


27 września 2021

W Muzeum Narodowym w Warszawie trwa wystawa malarstwa Anny Bilińskiej-Bohdanowiczowej (1854–1893), pierwszej polskiej artystki o międzynarodowej sławie. Zapraszamy na zwiedzanie tej wystawy zatytułowanej „Artystka” w środę 29 września z przewodnikiem o godz. 11.00.

WAŻNE! Zbieramy się w holu Muzeum Narodowego koło kasy o godz. 10.45 . Dojazd do muzeum we własnym zakresie. Koszt biletu to 10 zł (częściowo refundowany przez UTW).


Zapraszamy na wykład 27 września


23 września 2021

O tym, jak pasjonująco o swoich podróżach opowiada Elżbieta Wichrowska-Janikowska przekonaliśmy się już nie raz. Zapraszamy na jej kolejną ciekawą relację, zobrazowaną własnoręcznie wykonanymi zdjęciami, w najbliższy poniedziałek 27 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej Centrum Kultury w Łomiankach.

Gwatemala

Na zaostrzenie apetytu, jak to okresliła nasza prelegentka, krótka zapowiedź o czym posłuchamy:


Flores, to miasto położone na wyspie na jeziorze Petén. Zbudowane jest na ruinach majowskiego miasta Noj Petén będącego ostatnim miastem Majów, które zostało zdobyte przez Hiszpanów. Badania archeologiczne wykazały, że Majowie zakładali osady na terenach dzisiejszej Gwatemali już tysiąc lat przed naszą erą. Do nich należą m. in. Tikál I Yaxha.
Tikál to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Gwatemali. Obejmuje ruiny miasta zamieszkałego przez Majów już w I wieku naszej ery. To tu znajduje się najwyższa w świecie Majów piramida. Yaxha to położone w pobliżu miasto starsze od Tikal z kompleksem świątyń i zespołem rezydencjonalnym.

Pokaz zdjęć obejmuje Flores, Tikal, Yaxa i miasto Gwatemalę.


Wycieczka 23.09 – Ogłoszenia


19 września 2021

Wszystkim zainteresowanym przypominamy, że już w ten czwartek 23.09. jest wyjazd na wycieczkę do Żyrardowa, Pruszkowa i Radziejowic. Autokar będzie czekać przy kościele Św. Małgorzaty w Łomiankach, ul. Wiosenna. Startujemy dokładnie o godz. 8.00 . Koszt to 40 zł, w tym obiad w Żyrardowie.

UWAGA!

Osoby zapisane na wycieczkę do Żyrardowa proszone są o wpłatę 40 zł. do Grażyny Dąbrowskiej (tel. 605 047 961) najpóźniej jutro tj. 20. 09., Grażyna będzie przyjmować wpłaty od 17.30 przed wykładem.


Zapraszamy na wykład 20 września


16 września 2021

Po raz drugi będziemy gościć na naszym UTW panią Ulę Kowalczuk, która rok temu dała się poznać jako miła prelegentka, znawczyni tematu i prawdziwa pasjonatka koni. Zapraszamy więc na jej wykład 20 września o godz. 18.00 do sali widowiskowej CK.

ULa Kowalczuk – „Prywatnie jestem „koniarą” – czyli miłośniczką koni i jeździectwa, od 2006 roku właścicielką Tiszmena – konia szlachetnej półkrwi, jego jedynym jeźdźcem i trenerem. Przez z górą 15 lat, konsekwentnie podążając śladem końskich kopyt, zafascynowałam się nie tylko tym właśnie koniem, lecz także wielowiekową historią tych pięknych zwierząt w Polsce, tradycjami i językiem polskim związanymi z nimi.” (źródło: konizmy.pl)


Bilety do teatru


16 wrzesnia 2021

Proponujemy wyjście do Teatru Narodowego na nową adaptację sceniczną powieści Joan Lindsay pt.” Piknik pod wiszącą skałą” w dniu 28 października 2021, godz. 19.00.

https://www.narodowy.pl/repertuar,spektakle,409,piknik_pod_wiszaca_skala_nowa_adaptacja_sceniczna_powiesci_joan_lindsay.html

Bilety należy zarezerwować oraz opłacić do 28 września u Ewy Domin, tel. 506 139 430. Zapraszamy!


Dyskusyjny Klub Książki


15 września 2021

Miłosników czytelnictwa zapraszamy do udziału w Dyskusyjnym Klubie Książki w przyszły wtorek 21 września o godz. 18.00. Spotkania poświęcone wybranej pozycji z litaratury odbywają się w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Tym razem będzie to powieść kryminalna Olgi Tokarczuk pt.”Prowadź swój pług przez kości umarłych„.

 O motywach powstania powieści Tokarczuk mówiła: „Chciałam poruszyć czytelnika i wzbudzić w nim opowiadaną historią pewien rodzaj moralnej niewygody. Chodziło mi o to, żeby czytelnika przeszedł dreszcz – gniewu i grozy” [ze strony internetowej tokarczukwydawnictwoliterackie.pl]. 

Dyskusję poprowadzi Magdalena Doroba.


Malowany Ogród


14 wrzesnia 2021

„Malowany Ogród”, tak nazwali swoją wystawę uczestnicy warsztatów malarskich podczas tegorocznej edycji Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy, wydarzenia, które ma już swoją markę i jest popularne wsród mieszkańców gminy Łomianki. Kto dotarł na ulicę Pionierów i przekroczył bramę Malowanego Ogrodu mógł zobaczyć jak urokliwe było połączenie kolorów natury z barwami obrazów, a światło słoneczne, rozproszone przez korony strzelistych sosen, dodatkowo jeszcze uwydatniało walory pracy zarówno ogrodniczki jak i malarzy. Zaś kto nie był, niech żałuje.

Pozostałe zdjęcia znajdują sie pod tym linkiem:

https://photos.app.goo.gl/9smuqCUNn3WjazQn6

I jeszcze filmowy spacer po Malowanym ogrodzie.


Zapraszamy na wykład 13 września


9 września 2021

Zapraszamy na pierwszy w roku akademickim 2021/22 wykład, który odbędzie się w sali widowiskowej Centrum Kultury ul. Wiejska 12A 13 września o godz. 18.00 .

W bułgarskiej Dolinie Róż

Wykład poprowadzi dr Slaviana Holc, która jest rodowitą Bułgarką, mieszkającą od wielu lat w Polsce. Prelegentka jest doktorem socjologii, ale specjalizuje się również w aromaterapii i jest właścicielką sklepu internetowego Bułgarska Róza (roseship.pl), w którym oferuje bułgarskie kosmetyki na bazie ekstraktów, pochodzących z płatków Królowej Kwiatów.


Zapraszamy na wystawę


7 września 2021

Grupa malarska, działająca przy naszym UTW, serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę swoich prac. Na trasie zwiedzania odbywających się corocznie Otwartych Ogrodów Artystów Dąbrowy, jest duży, ładny ogród, który na potrzeby tej inicjatywy udostępniła twórcom nasza koleżanka Gabrysia. Tam, wsród zieleni, zawisną w niedzielę 12 września barwne obrazy i rysunki, które swoimi kolorami będą konkurować z kwitnącymi kwiatami przemijającego lata.

Według prognoz pogody szykuje się ciepły, słoneczny weekend, zapamiętajcie więc ten adres: ul. Pionierów 33 na Dąbrowie. Malarze z radością będą czekać na Was między godziną 13.00 a 18.00. Zabierzcie ze sobą rodziny oraz znajomych i miłego oglądania!

O samym wydarzeniu jakim są Otwarte Ogrody i innych artystach biorących w nim udział możecie poczytać na Facebooku https://www.facebook.com/otwarteogrodyartystowdabrowy/


Wycieczka jednodniowa


3 września 2021

Zbieramy zapisy na jednodniową wycieczkę autokarem 23 września do Żyrardowa, Pruszkowa i Radziejowic. Naszym przewodnikiem będzie pani Elżbieta Zatorowska.

 • Żyrardów – spacer po mieście typowo przemysłowym, z dobrze zachowaną, ponad stuletnią, ceglaną zabudową: dawna fabryka, budynki mieszkalne, szkoła i kościół
 • Pruszków – zwiedzanie Galerii Figur Stalowych ( powstałych z recyklingu złomu)
 • Radziejowice – Pałac Krasińskich, najwięszy zbiór obrazów Józefa Chełmońskiego

Koszt wycieczki to opłata 2 zł za ubezpieczenie + obiad.

Informacja i zapisy: tel. 605 047 961


Lektoraty języka angielskiego


30 sierpnia 2021

Osoby zainteresowane nauką języka angielskiego prosimy o zgłaszanie się pod nr tel. 506 139 430. Znając Wasze zapotrzebowanie ustalimy grupy, cenę itp.


Spotkania brydżowe


27 sierpnia 2021

Słuchaczy naszego UTW, miłośników gry w brydża, zapraszamy na karciane partyjki już od 1 września w każdą środę i czwartek w godzinach 10.00 – 14.00. Stoliki czekają w sali konferencyjnej Centrum Kultury, karty i kawa we własnym zakresie.